ExEA MoEW EEA

Лични средства

Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) извършва радиологичен мониторинг в “наблюдаваната“ (2-30 км) зона на АЕЦ "Козлодуй".

Радиологичният мониторинг се състои в непрекъснато наблюдение на следните индикатори:

  • радиационен гама фон;
  • атмосферна радиоактивност;
  • съдържание на техногенни радионуклиди в необработваеми почви от пунктове в “наблюдаваната“ (2-30км) зона;
  • радиологични показатели в повърхностни води от (2-30км) зона на АЕЦ “Козлодуй" и дебалансни води от централата;
  • съдържание на техногенни радионуклиди в седименти от р. Дунав.


Съдържание на техногенни радионуклиди в необработваеми почви от пунктове в “наблюдаваната“ (2-30км) зона

За периода януари - март на 2022 г. са анализирани почвени проби от пунктовете на 2-30 км зона на АЕЦ “Козлодуй” от територията на област Враца (13 пункта) и територията на област Монтана (10 пункта). За област Враца, активността на ¹³⁷Cs в почвите е в границите от 6,5 до 15,1 Bq/kg, което е вследствие от аварията в Чернобил. Специфичната активност на естествените радионуклиди е в диапазони: ²³⁸U от 32-49 Bq/kg, ²²⁶Ra от 32-50 Bq/kg, ²³²Th от 37-53 Bq/kg, ²¹⁰Pb от 33-58 Bq/kg. Гама-спектрометричният анализ на пробите показва, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на радионуклидите спрямо характерните за района. Измерената стойност на мощността на еквивалентната доза е в границите на  характерните стойности за съответните пунктове и е от 0,12 до 0,22 µSv/h.

В област Монтана е извършено пробонабиране и анализ на тримесечни почвени проби от десетте пункта в 2-30 км зона на АЕЦ“ Козлодуй”. Активността на ¹³⁷Cs е в  диапазона 2,00 Bq/kg (за пункт Мадан) до 17,4 Bq/kg ( за пункт Игнатово). Не се установява изменение на характерните за отделните пунктове стойности на естествените радионуклиди в анализираните проби. Мощността на еквивалентната доза на радиационния гама фон е в диапазона 0,09 – 0,14 µSv/h.

Мониторинга на 2-30 км зона на АЕЦ “Козлодуй”  показва, че те не са повлияни от дейността на АЕЦ “Козлодуй”.

Радиологични показатели в повърхностни води от (2-30км) зона на АЕЦ “Козлодуй" и дебалансни води от централата

Резултатите от ежемесечния радиационен мониторинг на дебалансните води от АЕЦ "Козлодуй", сравнени с тези за р. Дунав, преди и след централата са обобщени на фиг. 4.2

фиг. 4.2. - Обща бета-активност [Bq/l] в дебалансните води на АЕЦ “Козлодуй” и р. Дунав

Не се установява изменение в радиологичните характеристики на водите на р. Дунав, вследствие експлоатацията на АЕЦ “Козлодуй”.

Съдържание на техногенни радионуклиди в седименти от р. Дунав

През първото тримесечие на 2022 година  са взети седименти от р. Дунав при гр. Козлодуй- пристанище, р. Дунав при гр.Оряхово- пристанище и отводящ канал на АЕЦ “Козлодуй“ ЕАД гр.Козлодуй. Не са констатирани отклонения от стойностите от предходни години.

Взети са водни проби за определяне съдържанието на ¹³⁷Cs от р. Дунав от пунктове- гр. Козлодуй и гр. Оряхово. Измерените стойности са под МДА - 0,031 Bq/l за гр. Козлодуй и съответно МДА - 0,073 Bq/l за гр.Оряхово.

За първото тримесечие на 2022 година са взети проби на повърхностни води от р. Дунав при гр. Оряхово-пристанище и отпадъчна вода от отводнящия канал на АЕЦ за определяне съдържанието на тритий. Данните са в процес на анализиране.

Общият радиологичен статус на околната среда в 2-30 км зона на АЕЦ “Козлодуй” през първото  тримесечие на 2022г. е представен на фиг.4.3.

фиг. 4.3 (картата) - Радиологично състояние на 30 - км зона на АЕЦ “Козлодуй”

Извършеният радиологичен мониторинг установява, че за посоченото тримесечие няма отклонения в определяните радиологични параметри в почвите и повърхностните води спрямо характерните за региона стойности.


Радиационно състояние на околната среда

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС