ExEA MoEW EEA

Лични средства

Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) извършва радиологичен мониторинг в “наблюдаваната“ (2-30 км) зона на АЕЦ "Козлодуй".

Радиологичният мониторинг се състои в наблюдение на следните индикатори:

    • радиационен гама фон;
    • атмосферна радиоактивност;
    • съдържание на естествени техногенни радионуклиди в необработваеми почви от пунктове в “наблюдаваната“ (2-30 км) зона;
    • радиологични показатели в повърхностни води от (2-30 км) зона на АЕЦ “Козлодуй" и дебалансни води от централата;
    • съдържание на техногенни радионуклиди в седименти от р. Дунав.


Съдържание на техногенни радионуклиди в необработваеми почви от пунктове в “наблюдаваната“ (2-30 км) зона.

За периода януари-март на 2023 г. са анализирани почвени проби от пунктовете на 2-30 км зона на АЕЦ “Козлодуй” от територията на област Враца (12 пункта) и територията на област Монтана (10 пункта).  За област Враца, активността на ¹³⁷Cs в почвите е в границите от 3,2 до 16,4 Bq/kg, което е вследствие от аварията в Чернобил. Специфичната активност на естествените радионуклиди е в диапазони: ²³⁸U от 25 до 47 Bq/kg, ²²⁶Ra от 32 до 50 Bq/kg, ²³²Th от 35 до 54 Bq/kg, ²¹⁰Pb от 26 до 55 Bq/kg. Гама-спектрометричният анализ на пробите показва, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на радионуклидите спрямо характерните за района.  Измерената стойност на мощността на еквивалентната доза е в границите на  характерните стойности за съответните пунктове и е от 0,13 до 0,17 µSv/h.

В област Монтана е извършено пробонабиране и анализ на тримесечни почвени проби от десетте пункта в 2-30 км зона на АЕЦ“ Козлодуй”. Активността на  ¹³⁷Cs е в  диапазона 2,11 -15,5 Bq/kg. Не се установява изменение на характерните за отделните пунктове стойности на естествените радионуклиди в анализираните проби. Мощността на еквивалентната доза на радиационния гама фон е в диапазона 0,09 – 0,14 µSv/h.

Мониторинга на 2-30 км зона на АЕЦ “Козлодуй” показва, че те не са повлияни от дейността на АЕЦ “Козлодуй”.

Радиологични показатели в повърхностни води от (2-30км) зона на АЕЦ “Козлодуй" и дебалансни води от централата

Взети са водни проби за определяне съдържанието на ¹³⁷Cs от р. Дунав от пунктове - гр. Козлодуй и гр. Оряхово. Измерените стойности са под минимална детектеруема активност (МДА - 0,028 Bq/l) за р. Дунав - гр. Козлодуй, (МДА - 0,076 Bq/l ) за р. Дунав - гр. Оряхово.

За периода януари-март на 2023 година са взети проби на повърхностни води от р. Дунав при гр.Оряхово-пристанище и отпадъчна вода от отводнящия канал на АЕЦ за определяне съдържанието на тритий. Данните са в процес на анализиране.

Резултатите от ежемесечния радиационен мониторинг на дебалансните води от АЕЦ "Козлодуй", сравнени с тези за р. Дунав, преди и след централата са обобщени на фиг. 4.2

фиг. 4.2. - Обща бета-активност [Bq/l] в дебалансните води на АЕЦ “Козлодуй” и р. Дунав

Не се установява изменение в радиологичните характеристики на водите на р. Дунав, вследствие експлоатацията на АЕЦ “Козлодуй”.

Съдържание на техногенни радионуклиди в седименти от р. Дунав.

През първото тримесечие на 2023 година са взети седименти от р. Дунав при отводящ канал на АЕЦ “Козлодуй“ ЕАД гр. Козлодуй. Поради високото ниво на р. Дунав  не са пробонабрани седименти от р. Дунав при гр. Козлодуй, р. Дунав при гр. Оряхово.

Общият радиологичен статус на околната среда в 2-30 км зона на АЕЦ “Козлодуй” през  първото тримесечие на 2023 г. е представен на фиг. 4.3

фиг. 4.3 (картата) - Радиологично състояние на 30 - км зона на АЕЦ “Козлодуй”

Извършеният радиологичен мониторинг установява, че за посоченото тримесечие няма отклонения в определяните радиологични параметри в необработваемите почви и повърхностните води спрямо характерните за региона стойности.

РАДИОЛОГИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА В РАЙОНА НА ИЗГРАЖДАЩАТА СЕ ПЛОЩАДКА 2 НА АЕЦ “КОЗЛОДУЙ“- НОВИ МОЩНОСТИ, ОДОБРЕНА ЗА РАЗПОЛАГАНЕ НА НОВО ЯДРЕНО СЪОРЪЖЕНИЕ – ЯДРЕНА ЦЕНТРАЛА.

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) извършва радиологичен мониторинг в района на изграждащата се площадка 2 на АЕЦ “Козлодуй“- Нови мощности.

Радиологичният мониторинг се състои в наблюдение на следните индикатори:

  • радиационен гама фон;
  • съдържание на техногенни радионуклиди в необработваеми почви;

- Веднъж годишно се извършва пробонабиране на 3 броя почвени проби от пунктовете в района на изграждащата се площадка 2 на АЕЦ “Козлодуй“- Нови мощности. Опробвания почвен слой е на дълбочина от 0-5 см;

  • радиологични показатели в подземни води от сондажни кладенци;

- Два пъти годишно се вземат проби от пунктове, за определяне на обща алфа, обща бета активност, ¹³⁷C, тритий и съдържание на естествен уран.

РАДИОЛОГИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА В РАЙОНА НА ИЗГРАЖДАЩАТА СЕ ПЛОЩАДКА ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА СРЕДНО И НИСКО АКТИВНИ РАДИОАКТИВНИ ОТПАДЪЦИ „РАДИАНА“.

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) извършва радиологичен мониторинг в района на изграждащата се площадка за съхранение на средно и ниско активни радиоактивни отпадъци „Радиана“.

Радиологичният мониторинг се състои в наблюдение на следните индикатори:

  • радиационен гама фон;
  • съдържание на техногенни радионуклиди в необработваеми почви;

- Веднъж годишно се извършва пробонабиране на 2 броя почвени проби от пунктовете в района на изграждащата се площадка „Радиана“. Опробвания почвен слой е на дълбочина от 0-5 см;

  • радиологични показатели в подземни води от пиезометри;

- Два пъти годишно се вземат проби от пунктове, за определяне на обща алфа, обща бета активност, ¹³⁷Cs, тритий и съдържание на естествен уран.

 

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС