ExEA MoEW EEA

Лични средства

Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители

Радиационното състояние на почвите, седиментите и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители е оценено, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа на ИАОС за територията на страната.

През първото тримесечие на 2015 г. на територията на Бургаска област са изследвани 5 бр. проби от необработваеми почви. Стойностите на отложения в почвите техногенен цезий-137 е в граници от 3,1 Bq/kg за Бургас – вход от Созопол до 29,7 Bq/kg за с. Атия.

Извършеният тримесечен контрол на радиационната обстановка в района на залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Изследваната проба от пясък в „контролна” точка от плажа е с обичайните завишени стойности на специфичните активности: 380 Bq/kg за уран-238, 362 Bq/kg за радий-226 и 303 Bq/kg за олово-210. От същият порядък са и специфичните активности на естествените радионуклиди в “пресен” нанос от пункт „Прибой”: за уран-238 - 242 Bq/kg, за радий-226 – 273 Bq/kg и за олово-210 - 243 Bq/kg. Изследвана е и почва от нива до залива „Вромос“, чийто радиологични показатели не надвишават фоновите.

През същия период от територията на Варненска и Добричка области са анализирани 12 бр. проби необработваема почва. Данните за специфичната активност на цезий-137 варират от 3,5 Bq/kg за Старо Оряхово до 19,7 Bq/kg за Провадия и Стожер.

През пероида януари - март на 2015г. радиологичният мониторинг на територията на област Враца се изразява в анализиране на 13 бр. проби от необработваеми почви от пунктовете в 30-км зона на АЕЦ “Козлодуй. Не се наблюдават завишени стойности на специфична активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на техногенен цезий-137 в почвата от тези пунктове е в границите (2 ÷ 21,9) Bq/kg съответно за Гложене и Селановци.

Резултатите от направените през споменатото тримесечие анализи на 4 бр. проби необработваема почва от територията на Пловдивска област показват, че няма съществени отклонения в измерените специфични активности на естествените радионуклиди спрямо стойностите им от минали периоди. В разпределението на техногенния цезий-137, отложен в почвата след аварията в Чернобилската АЕЦ, се наблюдава характерното замърсяване за района. Стойностите са в интервала (12,7 ÷ 48) Bq/kg съответно за Крумово и Тополово.

Радиационно състояние на околната среда

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС