ExEA MoEW EEA

Лични средства

Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители

Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители се оценява, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

През второто тримесечие на 2015 г. са изследвани 7 бр. почвени проби от Бургаска област. Не се наблюдават отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години. Стойностите на техногенно отложения в почвата цезий-137 е от 0,41 Bq/kg до 33 Bq/kg съответно за Созопол и Средец.

При изследваните, всяко тримесечие, проби от залива “Вромос” се установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Пробата от „пясък“ от контролна точка на плажа, е с няколко пъти по-високи активности като напр.: 420 Bq/kg за уран-238, 450 Bq/kg за радий-226 и 284 Bq/kg за олово-210, а стойностите на естествените радионуклиди в проба от „пресен” нанос от пункт „Прибой“ са: 175 Bq/kg за уран-238, 208 Bq/kg за радий-226 и 155 Bq/kg за олово-210.

Взети са и почви от районите на кариера „Черноморец“. Не се установяват завишени стойности на естествените радионуклиди.

През периода април-юни на същата година от територията на Варненска, Добричка и Силистренска области са изследвани 19 бр. проби от необработваеми почви. Наблюдавани са характерните за региона стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий-137 варира от МДА < 0,2 Bq/kg за Шабла до 20 Bq/kg за Генерал Тошево.

Изследвана е и проба от покривка на Билков погреб, с. Соколник. Не се наблюдават завишени стойности на радиологичните показатели.

През разглежданото тримесечие радиологичният мониторинг на територията на област Враца не установява отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо стойностите за предишни години. Изследвани са 13 бр. проби необработваема почва от 30 км зона на АЕЦ „Козлодуй”, както и 3 бр. седименти от р. Дунав в близост до атомната централа и от Отводящ канал. Данните за техногения цезий-137 са в границите (2,7 ¸12,8) Bq/kg, съответно за Козлодуй – птицеферма и Гложене.

През същия период на 2015 г.са анализирани 2 бр. почвени проби от област Монтана и една проба седимент от фонов мониторинг на р. Коритарска бара под моста за с. Белотинци. В анализираните проби не са установени радиоактивни замърсявания. Стойностите на специфичните активности на естествените радионуклиди са характерните за района, а съдържанието на цезий-137 е в границите от 2,9 Bq/kg до 24,2 Bq/kg.

От района на МДП „Септемврийци“ са изследвани почви от щолна 1 и под отвала на „Наклонената шахта“, както и седименти от р. Коритарска бара над щолна 1 и под табана на „Накл. шахта“. В почвата от щолна 1 е установено обичайното леко завишение на радиологичните показатели.

През второто тримесечие от района на Плевенска област са анализирани 8 бр. проби необработваема почва. Измерени са типичните за региона фонови стойности на радиологичните показатели. Данните за цезий-137 са от 0,55 Bq/kg за Славяново до 18,2 Bq/kg за Лесидрен.

За периода април-юни от територията на Пловдивска област са анализирани 24 бр. проби от необработваема почва, като стойностите на радиологичните показатели са характерните за областта, наблюдавани и в предишни периоди. Данните, за отложения в почвата цезий-137 след аварията в Чернобилската АЕЦ, се менят в границите от 5 Bq/kg за Първомай – кв. «Дебър» до 100 Bq/kg за Патриарх Евтимово.

Извършен е радиологичен мониторинг на почви в районите на обекти от бившия уранодобив като участаците: “Белозем”, „Дебър”, „Калояново“, “Момино”, „Раковски“, “Трилистник”, „Царимир“ и „Церетелево“, както и от обекти на оловно-цинковата добивна промишленост: Горубсо-„Мадан“ АД и Горубсо-„Златоград“АД. Стойностите на радиологичните показатели са сравними с фоновите за съответния район.

От територията на Софийска област за второто тримесечие са анализирани 9 бр. необработваеми почви и 2 бр. седименти, като не се установява завишение на стойностите на специфичните активности на естествените радионуклиди. Измереното съдържание на цезий-137 в почвените проби варира от 1,4 Bq/kg за Якоруда до 23,2 Bq/kg за с.Студена.

Изследвани са почвени проби от районите на обекти: „Бабешка река“, „Елешница“, ТЕЦ „Бобов дол“ и ТЕЦ „Перник“в района на Черните езера.

 В почвените проби от от района на завода и района на к-ра „Копитото“, об. „Елешница“ се наблюдават завишени, както и в предишни години, стойности от 2 до 8 пъти на специфичните активности на естествените радионуклиди. Също така, леко завишени са стойностите на естествените радионуклиди в седимент от р. Златарица преди вливане в р. Места от района на об. „Елешница“

В останалите почвени проби: почва от площадката на ТЕЦ „Бобов дол“; от района на Черните езера, ТЕЦ „Перник“; района на об. „Бабешка река“ и района на шахта „Поляне“, об. Елешница, както и от седименти от р.Разметаница след ТЕЦ „Бобов дол“; р. Бабешка след об. „Бабешка река“; „Вълче дере“ след хвостохранилището и „Женско дере“, с. Елешница; р. Златарица преди с. Елешница и р. Места след об. „Елешница“, стойностите на естествените радионуклиди  са сравними с фоновите.

Радиационно състояние на околната среда

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС