ExEA MoEW EEA

Лични средства

Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители

Радиологичният мониторинг на реките, езерата и язовирите в страната се осъществява чрез мрежа от пунктове и се изразява в контрол на показателите, съгласно Наредба № Н -4 / 14.09.2012г. г. за характеризиране на повърхностни води – обща алфа радиоактивност ( 0,2 Bq/l), обща бета радиоактивност ( 0,5 Bq/l ), съдържание на общ уран (40 µg/l ), специфична активност на радий-226  ( 0,1 Bq/l ).

            През второто тримесечие на 2015 г. е осъществен радиологичен мониторинг на 14 бр. проби от повърхностни води от контролни пунктове по поречията на реките: Въча, Дунав, Искър, Места, Пясъчник, Резовска, Сазлийка, Струма и Тунджа, води от яз. Ясна поляна, както и 7 бр. проби морски води от пунктове, разположени по крайбрежието на Черно море. Определената обща бета-активност в анализираните проби е под нормите в цитираната, по-горе, Наредба.

За реките в близост до бивши уранодобивни обекти се прилага Наредба № 1/11.1999 г. за норми за целите на радиационната защита и безопасност при ликвидиране на последствията от урановата промишленост в Б-я - обща бета радиоактивност (2 Bq/l ), съдържание на общ уран ( 0,3 mg/l ) и специфична активност на радий-226 (500 mBq/l ).

            Радиологичният мониторинг на руднични води от бивши уранодобивни обекти се изразява в наблюдение на радиологичните показатели, съгласно Наредба № 6 /09.11.2000 г. за емисионни норми за допустимо съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти - съдържание на общ уран ( 2 mg/l ) и специфична активност на радий-226 ( 700 mBq/l ).

През посоченото тримесечие от територията на Софийска област са изследвани проби повърхностни води от следните пунктове в близост до бивши уранодобивни обекти:

-          р. Разметаница след ТЕЦ „Бобов дол“;
-          р. Бабешка  река след об. Бабешка река;
-          р. Места от района на об. „Елешница“;
-          р. Златарица преди вливане в р. Места и преди с. Еленица, об. „Елешница“;
-          „Вълче дере“ след хвостохранилището на об. „Елешница“;
-          „Женско дере“ в района на с. Елешница;
-           р. Места след об. „Елешница;
-          избистрени води от Черните езера на ТЕЦ „Перник“.
 

Не са измерени стойности на радиологичните показатели над ПДК, установени в Наредба № 1/11.1999 г.

Изследвани са проби от отпадъчни води от щолна 54, щолна 9 и щолна в м. „Грудин дол“ на об. „Елешница“, като в пробата от щолна 9 е установено по-високо съдържание на естествен уран и радий-226 спрямо Наредба № 6 /09.11.2000 г.

В периода април-юни на 2015г. от територията на Старозагорска и Сливенска области са анализирани отпадъчни води от щолна 13 и вертикална шахта 2 на р-к „Сливен “, както и подземни води от наблюдателен сондаж на самоизлив ТМ-9 от района на у-к „Мъдрец“. Установено е, че радиологичните показатели на водните проби са под ПДК спрямо цитираната, по-горе, Наредба № 6 /09.11.2000 г.

Радиационно състояние на околната среда

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС