ExEA MoEW EEA

Лични средства

Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители

 

Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители е оценено посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

През четвъртото тримесечие на 2015 г.от територията на Бургаска, Сливенска и Ямболска области са изследвани 31 бр. проби от необработваеми почви и 1 бр. седименти от река Тунджа. Анализите показват, че стойностите на радиологичните показатели са в границите на характерните за района. Стойностите на отложения, в почвата, техногенен цезий-137 са в границите (0,6 ÷ 60,2) Bq/kg съответно за Паницово и Крушаре.

От тримесечния  контрол на радиационната обстановка в залив “Вромос” се установява, че изследваната проба от „пясък” в контролна точка на плажа е със следните  активности: 358 Bq/kg за уран-238, 380 Bq/kg за радий-226 и 263 Bq/kg за олово-210, а в изследвания “пресен” нанос от прибоя активностите са съответно: 270 Bq/kg за уран-238, 271 Bq/kg за радий-226 и 226 Bq/kg за олово-210, като не се различават съществено от предходни години.

През същото тримесечие от територията на Варненска област са анализирани 8 бр. проби от необработваеми почви. Данните за отложения в почвата техногенен цезий-137 са в границите 2,4 ÷ 14,8 Bq/kg.

Анализирана е почва и отпадъчни материали от районите на потенциални замърсители: ТЕЦ „Варна“, ТЕЦ „Девен“ и „Агрополихим“ АД.

Стойностите на радиологичните показатели в пробите не се различават от тези в предходни години.

За периода октомври – декември на 2015 г. радиологичният мониторинг на територията на област Враца се изразява в анализиране на 19 бр. проби от необработваеми почви, 13 бр. от които са от 30- км зона на АЕЦ „Козлодуй”, както и 3 бр. седименти- от р. Дунав при гр.Козлодуй, Отводящ канал на АЕЦ „Козлодуй“ и р. Дунав при Оряхово. Не се наблюдават отклонения в измерените специфични активности на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 в почвите е в границите (1,4 ÷ 19,7) Bq/kg съответно за Враца и Селановци.

През четвъртото тримесечие от областите Монтана и Видин са изследвани 23 бр. проби от необработваеми почви-фонов мониторинг и 10 бр. от 30-км зона на АЕЦ „Козлодуй”. Не е установено повишено съдържание на естествените радионуклиди. Специфична активност на цезий-137 в почвите от този район варира от 1,9 Bq/kg за Станево до 41,4 Bq/kg за Брусарци.

През споменатото тримесечие на 2015 г. от района на Плевенска,  Великотърновска, Габровска и Ловешка области са анализирани 35 бр. проби необработваема почва и 2 бр. седименти от реките Дунав при Свищов и Янтра при с. Новград. Стойностите на радиологичните показатели са типичните фонови за региона. Определената специфична активност на техногения цезий-137 е в диапазона (0,21÷25,6) Bq/kg, съответно за Буковлък и Вонеща вода. Стойностите на естествените радионуклиди са фонови.

От радиологичният мониторинг на обекти-потенциални замърсители от региона е изследвана и почвена проба от Погреб за замърсени билки- мина „Качица“. Не са отчитат завишени стойности на радиологичните показатели.

 През периода октомври-декември на 2015 г. от територията на Пловдивска, Пазарджишка и Смолянска области са изследвани общо 20 бр. проби от необработваеми почви. Резултатите показват, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо стойностите им от минали периоди. В разпределението на техногенния цезий-137, отложен в почвата, стойностите варират от 8 Bq/kg за с. Барутин до 211 Bq/kg за Радилово. Както и в предишни години, по-високи стойности на цезий-137 са установени в Батак - 124 Bq/kg,  Юндола – 133 Bq/kg и Рожен - 105 Bq/kg, Девин – 129 Bq/kg, Мугла – 141 Bq/kg, Михалково – 113 Bq/kg, Първомай – 153 Bq/kg.

Анализирани са почвени проби от райони на бившите уранодобивни обекти „Възраждане“-района на у-к „Побит камък“, щолни Биса 1А и Биса 1Б, у-к „Селище“-щолни 1, 2 и 4 и об.„Изгрев“-под шахта 3 и района на местността „Картофена нива“, като в последната се отчитат завишени стойности на естествените радионуклиди. В останалите проби радиологичните показатели са фонови.

За четвъртото тримесечие на 2015 г. от територията на Софийска и Благоевградска области са анализирани 20 бр. почвени проби, както и 11 бр. седименти. Резултатите показват обичайни фонови стойности на естествените  радионуклиди. Специфичната активност на цезий-137 в почвените проби за този период е от 1 Bq/kg за Нови Искър до 79,8 Bq/kg, за с. Сугарево.

От териториите на бившите уранодобивни обекти са изследвани почви и седименти от районите на к-ра  „Сенокос“- почва от района на кариерата и седимент от р. Луда река след к-ра „Сенокос“, Яновски мост; об. „Мелник“- почви от района на шахтите и седимент от р. Мелнишка след обекта и об. „Златолист“- почва от района на обекта и др. Установени са характерните стойности на специфичните активности на естествените и техногенни радионуклиди.

През същия период от територията на областите Хасковска и Сливенска са изследвани 6 бр. необработваеми почви, в които не са установени завишени стойности на радиологичните показатели. Техногеният цезий-137 варира в границите (45,9 ÷ 99,4) Bq/kg съответно за Брястово и Горски извор.

 От територията на обекти-потенциални замърсители са изследвани и почвени проби от районите на рудници „Сърница“ и „Чала“ и участък „Чешмата“. В накои от тях са отчетени обичайните слабо завишени стойности на някои специфични активности на естествени радионуклиди

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС