ExEA MoEW EEA

Лични средства

Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители

Радиологичният мониторинг на реките, езерата и язовирите в страната се осъществява чрез мрежа от пунктове и се изразява в контрол на показателите, съгласно Наредба  № Н-4/14.09.2012г. за характеризиране на повърхностни води – обща алфа радиоактивност ( 0,2 Bq/l), обща бета радиоактивност ( 0,5 Bq/l ), съдържание на общ уран ( 40 µg/l ), специфична активност на радий-226 ( 0,1 Bq/l ).

През четвъртото тримесечие на2015 г. е осъществен радиологичен мониторинг на повърхностни води от контролни пунктове по поречията на 19 реки от мониторинговата мрежа на ИАОС: Ропотамо, Тунджа, Дунав, Лева, Бели Вит, Янтра, Арда, Доспат, Лъки, Марица, Чепеларска, Чепинска, Черна, Белица, Ерма, Канина, Места, Нишава, Тополница. Всички те са с радиологични показатели значително под допустимите норми, определени от съществуващата нормативна база.

Радиологичният мониторинг на руднични води от бивши уранодобивни обекти се изразява в наблюдение на радиологичните показатели, съгласно Наредба № 6 /09.11.2000 г. за емисионни норми за допустимо съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти - съдържание на естествен уран ( 2 mg/l ) и специфична активност на радий-226 - (700 mBq/l ).

За реките в близост до такива обекти се прилага Наредба № 1/11.1999 г. за норми за целите на радиационната защита и безопасност при ликвидиране на последствията от урановата промишленост в Б-я -обща бета радиоактивност (2 Bq/l ), съдържание на естествен уран ( 0,3 mg/l ) и специфична активност на радий-226 - (500 mBq/l ).

За периода октомври-декември на 2015 г. от територията на област Смолян са изследвани проби от повърхностни води от реки в районите на бившите уранодобивни обекти: р.Доспат след у-к „Селище“, две проби от р. Киселчовска в района на об. „Възход“. Изследвани са и три проби от района на обект „Изгрев” - р. Барутинска под шахта 3, р. Барутинска преди вливане в р. Осинска, р. Осинска след вливане на р. Барутинска.

Радиологичните показатели са в границите на характерните за тези райони. Изследваните отпадъчни води са: поток след щолна 1 на у-к „Селище“ от района на обект „Възраждане“, пункт В22/11В3 срещу отвал на шахта 3 и тръба под каптаж западно от шахта 3 на обект „Изгрев” , като стойностите на радиологичните показатели са под ПДК спрямо цитираната, по-горе,  Наредба.

През четвъртото тримесечие на 2015 г. от територията на Софийска Пернишка и Благоевградска области са изследвани 9 проби от повърхностни води от реки в близост до бивши уранодобивни обекти. Това са:

- р. Тейна след об. "Искра"
- р. Милкьовска след вливане на р. Пръвна (об мина „Злата“)
- р. Милкьовска след вливане на р. Пръвна (об мина „Злата“)
- р. Пръвна преди вливане в р. Милкьовска (об мина „Злата“)
- р. Пръвна след мина "Злата"
- р. Очушница преди влив. в Левица
- р. Очушница при гр. Костенец
- р. Очушница след об. "Бялата вода"
- р. Пробойница след у-к "Пробойница"

 

Изследвани са и 5 бр. проби отпадъчни води: от щолна на мина „Злата“, сондаж на самоизлив до жп. линията – с. Черниче, обект „Струма“, района на щолна 1 на обект „Игралище” и районите на щолна 4 и 5 от у-к „Пробойница” . В отпадъчните води от щолна 1 на об. „Игралище“, както и в предходни години е установено до 3 пъти над ПДК завишено съдържание на Радий-226. В останалите водни проби не са установени стойности на радиологичните показатели над допустимите, спрямо цитираните Наредби.

През същия период от територията на област Хасково са изследвани проби от отпадъчни води от щолна 2 на р-к „Сърница“ и вода от дере след галерии на хоризонти 474 и 520 на р-к „Чала“. От повърхностните води в районите на потенциалните замърсители е взета проба от река Ханчето след у-к „Орлов дол“.

Резултатите от анализите показват стойности на радиологичните показатели под допустимите норми, определени от съществуващата нормативна база.

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС