ExEA MoEW EEA

Лични средства

Горски екосистеми

Горите са най-голямата сухоземна екосистема на територията на ЕС, покриваща повече от 40% от общата площ на страните от ЕС. Те имат многобройни и взаимно свързани обществени, стопански и екологични функции. Освен че осигуряват работни места и доход на населението, те са източник на суровини за промишлеността и  енергетиката, като в същото време предпазват почвите от ерозия, регулират водните запаси, допринасят за опазване на биоразнообразието и намаляват неблагоприятните въздействия на климатичните промени. По отношение на изменението на климата, горите се явяват основният поглътител на въглеродните емисии.

Ето защо от изключително значение е, управлението на горите да е насочено към осигуряване на устойчиво добро жизнено и здравословно състояние на горите, което е гаранция за ефективното функциониране на голямото разнообразие от ползи, което те ни предоставят.

Независимо от огромното значение, което имат познанията ни за горските екосистеми и екосистемните услуги от тях, са недостатъчни.

За да отговори на необходимостта от повишаване на познанията за екосистемния подход, в оценката на екосистемите и услугите от тях, и в изпълнение на цел 2, дейност 5 от Европейската стратегия за биологично разнообразие 2020, ЕК с подкрепата на всички страни-членки създаде работна група и инициира процес на Картиране и оценка на екосистемите и техните услуги (MAES). MAES е една от основополагащите инициативи в подкрепа на Европейската стратегия за биологично разнообразие 2020. Като резултат през 2013 г. беше публикувана концептуална рамка за оценка на екосистемите (Mapping and Assessment on Ecosystems and their Services).

В рамките на програма BG03 „Биологично разнообразие и екосистемни услуги” на ФМ на ЕИП, през 2015 г. стартира предифиниран проект BG03.PDP2 “Методологична подкрепа за оценка на състоянието на екосистемите и биофизична оценка на екосистемните услуги” (MetEcoSMAP), чиято цел е създаването на Национална методологична рамка за оценка и картиране на екосистемите и предоставяните от тях екосистемни услуги в България. Тази рамка включва 9 методики за деветте типа екосистеми, идентифицирани на територията на страната.


« Заглавна страница

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС