ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на отпадъчни води от АЕЦ "Козлодуй" и водите на река Дунав преди и след централата
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители

Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители се оценява, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от предварително избрани контролни пунктове от територията на страната.

През разглеждания период са изследвани 21 бр. почвени проби от територията на областите Монтана и Видин, в т.ч. от 3-30 км зона на АЕЦ "Козлодуй", 9 проби от отпадъчни продукти от табани и хвостохранилища на "Чипровец" ЕАД, както и почвена покривка от билков погреб на РКС Видин и отпадъчни продукти на ТЕЦ "Видин". В анализираните проби не са установени завишени съдържания на ествествени радионуклиди, като в отпадъчните продукти от подообектите на фирма "Чипровец" ЕАД , тези стойности са под фоновите за района. На хвостохранилище "Голям Буковец" е извършена техническа и биологична рекултивация, а в момента се извършва техническа рекултивация на хвостохранилищата "Мечи дол" и "Чипровци". Изпълняват се проекти за техническа рекултивация и на устията и табаните на основните рудници.

Съдържанията на цезий-137 в почвата от този район, следствие на глобалните отлагания след аварията в Чернобилската АЕЦ варират от 4 Bq/kg (Видин) до 28 Bq/kg (Бели мел).

Радиологичния контрол, проведен през третото тримесечие в област Враца - 2 проби необработваема почва от пунктове в 3-30 км зона на АЕЦ "Козлодуй и дънни утайки от отводящия канал и р. Дунав преди и след централата показва, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо предишните им стойности. Съдържанието на техногенния Cs-137 в изследваните проби варира от < 1 Bq/kg (дънна утайка от отводящия канал) до 40 Bq/kg (Мизия).

През периода юли-септември са анализирани 23 проби от необработваеми почви от Плевенска, Ловешка, В.Търновска и Габровска области, дънна утайка от р. Дунав при Байкал и почвена покривка от погреб на билки в с. Баховица.. Не са регистрирани отклонения от обичайно измерваните специфични активности на естествените радионуклиди. Стойностите на внесения в почвата техногенен радионуклид Cs -137, вследствие аварията в Чернобилската АЕЦ, е в граници от < 1 Bq/kg (с. Дебово) до 115.7 Bq/kg (с. Гложене).

През третото тримесечие са анализирани 14 проби от необработваема почва от Пловдивса и Пазарджишка области. Анализирани са също проби от райони на бивши уранодобивни обекти, като у-к "Белозем", у-к "Трилистник", у-к "Селище", "Побит камък", "Биса- 1а, 1б". Изследван е и руден материал от подобекти на "Горубсо-Лъки", както и дънни утайки от р. Доспат, след Селище. Повишени специфични активности на естествени радионуклиди, главно уран-238 и радий-226 са установени в местностите "Реви ниви" и "Камъка", с. Добралък, където има изсипан руден материал, като радиационния гама-фон достига до 1.3 µSv/h В останалите проби не са установени повишени радиологични показатели. Наблюдава се характерното петнисто замърсяване на почвата, вследствие Чернобилската авария, като измерените стойности на Cs -137 достигат: 293 Bq/kg в с. Манастир, 169 Bq/kg в Пещера, 167 Bq/kg в Радилово, 154 Bq/kg в Лъки и 106 Bq/kg в Батак..

През разглеждания период са анализирани 26 проби от необработваеми почви от Софийска и Благоевградска области. Изследвани са районите на бившите уранодобивни обекти - "Пробойница", "Балкан", "Еленов дол", "Габра", обекти на МДП "Дружба" и завод "Звезда", както и 18 бр. дънни утайки от реките , след тези обекти - потенциални замърсители с радиоактивност. Анализирана е и проба от района на Постоянното хранилище за радиоактивни отпадъци - Нови хан.

Съдържанието на отложения след аварията в Чернобилската АЕЦ техногенен Cs-137 в изследваните проби е в граници от 5.6 Bq/kg (с. Чепинци) до 70.3 Bq/kg (с. Пирин).

Проведеният радиационен контрол в районите на изброените по-горе бивши уранодобивни обекти установява повишени радиоактивни показатели в обектите на МДП "Дружба" и завод "Звезда" - в дънните утайки на "Вълче дере" и "Женско дере", щолните №№ 1, 2 и 3 и в проба от отвала на завода. Аналогични са резултатите от анализите на проби от отвалите на щолни №№ 3 и 4 на у-к "Пробойница" и в дънна проба от р. Пробойница, след обект "Балкан".

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС