ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Атмосферен въздух

Качество на атмосферния въздух през ІI-во тримесичие на 2005г.


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Във връзка с изпълнение дейностите по утвърдения от министъра на околната среда и водите План за действие за развитието и изграждането на НСМ на КАВ, на основание чл.13, ал.1 от Наредба №7/99г. и съгласно изискванията на наредбите на МОСВ и МЗ за норми за съдържание на вредни вещества в атмосферния въздух, министъра на ОСВ издаде Заповед №1372/31.12.2004г., с която се регламентира дейността на НСМ на КАВ от 01.01.2005 год., в т.ч. актуализиране броя на пунктовете, контролираните атмосферни замърсители, методите и средствата за измерване.

Съгласно горепосочената Заповед от 01.01.2005 год. НСМ на КАВ се състои от 53 стационарни пункта, в т.ч. 26 пункта с ръчно пробонабиране и последващ лабораторен анализ, 14 автоматични измервателни станции /АИС/, 9 ДОАС системи, разположени в градовете Свищов, Никопол, Русе, Силистра, Бургас и Ст. Загора (с. Могила), както и 4 АИС за мониторинг на КАВ в екосистемите. Пунктовете за контрол качеството на атмосферния въздух са разположени в 33 населени места.

В НСМ на КАВ ежедневно се контролират концентрациите на общ прах, фини прахови частици (ФПЧ2.5), серен диоксид, азотен диоксид, сероводород, фенол, амоняк, аерозоли на сярна киселина, азотен оксид, въглероден оксид, озон, хлор, хлороводород, бензол, толуол, ксилол, стирол, серовъглерод, оловни аерозоли, кадмий, метан и неметанови въглеводороди.

През 2005 год. в НСМ на КАВ започна да се извършва контрол на съдържанието на Hg, Ni, As, полиароматни въглеводороди (РАН) в атмосферния въздух чрез лабораторен анализ на съдържанието им във ФПЧ10. Резултатите от предварителната оценка на КАВ по отношение на тези замърсители ще определи броя и вида на пунктовете, в които след 31.12.2005г. измерванията им ще продължават с цел изпълнение изискванията на Директива 2004/107/ЕС. Анализ на резултатите от проведената през 2005 год. предварителна оценка на КАВ по отношение на As, Hg, Ni, Cd и PAH ще бъде извършен в началото на 2006г.


В табл. 1.1 са представени населените места, в които през тримесечието е извършван контрол на качеството на въздуха и броят на работилите пунктове в тях. В настоящия бюлетин са включени и данни от 4 пункта с ръчно пробовземане и последващ лабораторен анализ на НИМХ (София, Плевен, Пловдив и Бургас).

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС