ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

МОСВ кани заинтересованите страни да се включат в отбелязването на Европейска седмица на мобилността 2021

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) кани всички заинтересовани български градове, институции, бизнес организации и неправителствени организации да участват активно

Публикувано на 03-09-2021 г.

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) кани всички заинтересовани български градове, институции, бизнес организации и неправителствени организации да участват активно в отбелязването на юбилейното 20-то издание на Европейската седмица на мобилността (ЕСМ), което ще се проведе от 16 до 22 септември 2021 г. Регистрацията за участие е достъпна на адрес: mobilityweek.eu/home.

Европейската седмица на мобилността е водещата кампания на Европейската комисия (ЕК) за повишаване на осведомеността за устойчивата градска мобилност. Тя се провежда традиционно от 16-ти до 22-ри септември от 2002 г. насам. В рамките на тази седмица се организират различни събития, които завършват с Ден без автомобили в последния ден на инициативата. Основната тема на Европейската седмица на мобилността за 2021 г. е „Устойчива мобилност за безопасен и здравословен начин на живот“.

МОСВ е национален координатор за отбелязването на Европейската седмица на мобилността в България. Повече информация по темата можете да видите на Фейсбук страницата на ЕСМ в България: https://www.facebook.com/MobilityWeekBG

Тематичните насоки на български език за провеждането на ЕСМ 2021 можете да изтеглите оттук: https://mobilityweek.eu/campaign-resources-for-2021/

Спазвайки нормативните изисквания на екологичното законодателство, ИАОС не допусна дерогация на „Топлофикация-София“ ЕАД

Публикувано на 02-08-2021 г.

ИАОС преразгледа и актуализира с Решение от 22.07.2021г. комплексни разрешителни (КР) на оператора „Топлофикация-София“ ЕАД: КР №43/2005г. за ТЕЦ „София“, КР №30/2005г. за ТЕЦ „София-изток“, КР №36/2005г. за ОЦ „Люлин“ и КР №37/2005г. за ОЦ „Земляне“.

Мотивите за актуализиране са свързани със съобразяване на условията на КР с изискванията на Наредбата за норми на допустими емисии (НДЕ) на серен диоксид, азотни оксиди и прах, изпускани в атмосферата от големи горивни инсталации и с Решение № 2017/1442-ЕС за формулиране на заключения за най-добри налични техники (НДНТ) за големи горивни инсталации.

Въз основа на преглед, анализ, широк кръг консултации с компетентни звена, ИАОС, в условията на цитираните по-горе актуализирани комплексни разрешителни на оператора „Топлофикация-София“ ЕАД не допуска дерогация по показател азотни оксиди.

Чрез прилагането на преходен Национален план е предоставена възможност на операторите да приведат в срок до 30.06.2020 г. включените в тях инсталации в съответствие с изискванията на Наредбата за ГГИ. В тази връзка, дружеството „Топлофикация-София“ ЕАД е включено в националния план, в резултат на което вече е получило „временна дерогация“. В рамките на прилагането на плана  „Топлофикация-София“ ЕАД е трябвало да приведе горивните инсталации в съответствие с Наредбата за ГГИ, тоест още на етап включване на плана операторът, чрез избраните от самия него инвестиционни мерки и срокове, е предвидил необходимия ресурс за прилагане на НДЕ на NOх от 100mg/Nm. Срокът за прилагане на мерките, включени в плана, изтече на 01.07.2020г. Ключов елемент за категоричността за недопускане на дерогация за NOх e и фактът, че срещу България има открита процедура за нарушение на нормите за съдържание на фини прахови частици (ФПЧ 10) в атмосферния въздух. Съдът на Европейския съюз постанови Решение, с което България е осъдена за неспазване на нормите за ФПЧ10, на територията на страната, включително на територията на Столична община. Спазването на НДЕ за азотни оксиди, ще доведе до намаляването на емисиите на този замърсител и това ще доведе до намаляване на вторичните емисии на ФПЧ10.

В комплексното разрешително е включено условие, определящо необходимостта операторът „Топлофикация-София“ ЕАД да изпълни технически мерки за постигане на НДЕ, съгласно изискванията на европейското и националното законодателство в областта на опазване на околната среда.

Окончателно: няма превишение на показателите за качеството на въздуха в Дупница

Публикувано на 27-07-2021 г.

В 0:00 ч. на 27.07.2021 г. приключи 72-часовото изследване на качеството на атмосферния въздух от мобилна автоматична станция на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), съгласно предписанието на РИОСВ- София. Няма превишение на нормите на показателите за качеството на атмосферния въздух в района на Дупница. Това показват измерванията, след като на 23.07.2021 г. възникна пожар на територията на депо за неопасни отпадъци в местността Злево, община Дупница. 

Протоколът от изпитването е издаден и изпратен на РИОСВ-София.

Няма превишение на нормите на показателите за качеството на атмосферния въздух в Дупница

Публикувано на 26-07-2021 г.

Няма превишение на нормите на показателите за качеството на атмосферния въздух в района на Дупница, показват данните на мобилната автоматична станция на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) от 26.07.2021 г.

Мобилната автоматична станция на ИАОС започна 72-часово измерване на показателите за качеството на атмосферния въздух непосредствено след получаване на сигнала за пожара, възникнал на 23.07.2021 г. на територията на депото за неопасни отпадъци в местността Злево, община Дупница. Веднага е създадена организация с отговорните институции за непрекъснато информиране на заинтересованите страни за измерванията на следните показатели: ФПЧ10, серен диоксид, азотни оксиди, въглероден оксид, озон, сероводород и метеорологични параметри.

Съгласно предписанието на РИОСВ-София за изследване на качеството на атмосферния въздух в района на Дупница, в продължение на три денонощия мобилната автоматична станция на ИАОС ще продължи да измерва на място до 0:00 часа на 27.07.2021 г.

ИАОС предостави информационни материали за „зелена библиотека“ в Северния парк в София

Публикувано на 16-07-2021 г.

ИАОС предостави информационни материали за „зелена библиотека“ в Северния парк в София

Район "Надежда", Столична община

Изпълнителната агенция по околна среда предостави информационни материали за околната среда за създаването на библиотечен фонд към новоизградената „зелена библиотека“ до "Беседка на приятелството" и езерото в Северния парк на София. Библиотеката е част от интерактивен кът за природата „Зелен кът за отдих и обучение“, чието официално откриване се състоя вчера в присъствието на г-жа Десислава Билева, зам.-кмет на направление „Зелена система, екология и земеползване“ към Столична община, г-н Димитър Димов, кмет на район „Надежда“, г-жа Юлия Христова, главен специалист по връзки с обществеността на ИАОС, представители на Природен парк „Витоша“, много деца и родители. По време на церемонията деца от районните детски градини засадиха цветя и поздравиха присъстващите с песен.

Проектът е  финансиран от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), в рамките на Националната кампания „Чиста околна среда - 2021“ на тема „Обичам природата – и аз участвам“ и се изпълнява от Район „Надежда“, Столична община.

ИАОС ще продължи и в бъдеще да подкрепя проекти, насочени към подобряване на околната среда и екологичното обучение и възпитание на децата.

Снимковият материал е предоставен от район "Надежда", Столична община.

Европейската агенция по околна среда публикува на страницата си индикатор за качеството на въздуха в градовете в Европа

Публикувано на 17-06-2021 г.

Градовете се подреждат от най-чистия град до най-замърсения въз основа на средногодишните нива на фини прахови частици (ФПЧ2,5)през последните две календарни години. В индикатора се представят нива на ФПЧ2,5 в над 300 града от страните членки на ЕАОС. Данните са от измервания, направени от над 400 мониторингови станции.

Методологията за изчисление включва осредняването на данни за концентрацията на фини прахови частици (ФПЧ2,5), докладвани на ЕAОС от държавите-членки, съгласно Директивите за качеството на атмосферния въздух на Европейския съюз. Използват се два вида данни:

  • За последната пълна календарна година (2020 г.) се използват „актуални“, все още невалидирани, данни за качеството на въздуха за изчисляване на средната стойност за изминалата година. Тези данни се докладват на ЕАОС на всеки час от държавите-членки.
  • За предходната календарна година (2019 г.) се използват данни, които са официално валидирани от държавите преди да бъдат докладвани на ЕАОС.

 

За изготвянето на индикатора се използват данни от градски и крайградски фонови станции за мониторинг на качеството на въздуха, които се намират в границите на градовете, както са определени от Urban audit (Статистика на европейските градове), и за които държавите докладват данни на ЕАОС. Тези станции осигуряват ясна картина на излагането на населението на замърсяване на въздуха в градовете. Данните от транспортни, индустриални и извънградски фонови пунктове не се вземат предвид.

Фините прахови частици са замърсителят на въздуха с най-голямо въздействие върху здравето по отношение на преждевременната смърт и болести. Дългосрочното излагане на замърсяване на въздуха е свързано с най-сериозните последици за човешкото здраве, включително сърдечно-съдови и респираторни заболявания.

Индикаторът представя качеството на въздуха като:

- добро – за нива на фини прахови частици под годишната ориентировъчна стойност на Световната здравна организация (10 μg/m3);

- умерено – за нива от 10 до под 15 μg/m3;

- лошо – за нива от 15 до под 25 μg/m3;

- много лошо – за нива равни на и над 25 μg/m3.

Съгласно Директива 2008/50/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2008 година относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа от 2015 до 2019 г. средногодишната норма за ФПЧ2.5 е 25 μg/m3, а от 2020 г. нормата е 20 μg/m3.

Ако точката, представяща даден град на картата и името на града в таблицата са сиви, тогава градът не е включен в индикатора по една от следните три причини:

- градът няма градска или крайградска фонова станция за мониторинг;

- градските и/или крайградските станции за мониторинг на качеството на въздуха в града не са докладвали достатъчно данни за годината (минимум 75% от дните в рамките на календарна година);

- градът не е включен в базата данни на градовете, създадена в рамките на Urban audit на Европейската комисия.

Станциите в България измерващи ФПЧ2.5, които имат обхват на данните над 75%, съгласно индикатора, попадат в категорията „лошо“ качество на атмосферния въздух със средногодишни стойности от 16.15 до 22.92 μg/m3.

Изпълнителната агенция по околна среда отбеляза Световния ден на околната среда

Публикувано на 04-06-2021 г.

Служителите на Изпълнителната агенция по околна среда тържествено отбелязаха световния ден на околна среда. Световният ден на околната среда – 5-ти юни, е най-значимият ден за действия, насочени към опазване на околната среда, като през годините се превърна в глобална платформа за повишаване на осведомеността и предприемане на действия по неотложни екологични въпроси – от замърсяването на моретата и глобалното затопляне до устойчивото потребление и престъпленията срещу дивата природа. „Тази година е посветена на възстановяване на екосистемите. Всеки един от нас трябва отново да преосмисли отношението си към природата“ – това заяви в поздравителното си слово изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по околна среда г-жа Росица Карамфилова – Благова. Тя прикани всички да обединят усилия в глобално движение за предотвратяване, спиране и обратимост на деградацията на екосистемите, осигурявайки устойчиво бъдеще за всички.

По случай празника Детска вокална група „Сладки пуканки“ поздравиха служителите на Изпълнителна агенция по околна среда, като съвместно с тях участваха в засаждането на магичните Рододендрони в двора на агенцията. От рода на Рододендроните произлиза и Странджанската зеленика, която е вписана в Червената книга на България, защитена от Закона за биологичното разнообразие, както и от редица международни конвенции и споразумения.

На 15 декември 1972 г. Общото събрание на ООН обявява 5-ти юни за Световен ден на околната среда, когато е приета декларация за околната среда, смятана за първия международен документ, очертаващ принципите на опазване на природата. От тогава този празник се превръща в най-значимият и широко известен глобален ден за положително действие за околната среда, като днес е едно от основните средства, чрез които ООН насочва вниманието в глобален план към околната среда и насърчава политическия ангажимент и действие.

 

Стартира европейската "Зелена седмица"

Публикувано на 01-06-2021 г.

По цялото Земно кълбо, биоразнообразието намалява в резултат на неустойчивите човешки дейности. Тази загуба е пряко свързана с климатичните промени и ефектът от тази безпрецедентна криза нарушава екосистемите, които поддържат живота на Земята, с опустошителни последици върху благополучието и развитието на човечеството. Ситуацията е изключително сериозна, но има надежда. Съществуват решения, но те изискват дълбоки и трансформиращи промени в начина, по който произвеждаме, консумираме и разменяме стоки и услуги.

Всяка година Генерална Дирекция "Околна среда" на Европейската Комисия организира "Зелена седмица", която за 2021 г. ще продължи до 4 юни. Посветена е на „амбицията за нулево замърсяване“.

В рамките на "Зелена седмица" ще бъдат разгледани и обсъдени европейски инициативи за зелена сделка, като климатичните инициативи, предстоящата стратегия за химикалите, както и инициативи в областта на енергетиката, промишлеността, мобилността, селското стопанство, рибарството, здравеопазването и биологичното разнообразие.

Зелената седмица на ЕС 2021 ще бъде възможност да се ангажираме за това как можем да работим заедно, за да превърнем амбицията за нулево замърсяване и безтоксична среда в реалност. 

Вижте повече за нея тук.

https://www.eugreenweek.eu/bg

Националният доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2019 г. бе представен в МОСВ

Публикувано на 28-05-2021 г.

На пресконференция в Министерството на околната среда и водите министър Асен Личев представи Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2019 г. След кратко въведение той даде думата на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по околна среда Росица Карамфилова-Благова, която разясни структурата и целите на документа.  В пресконференцията взе участие и съветникът на министъра за дейностите в Агенцията - Ваня Григорова. Изпълнителният директор заяви, че документът прави разрез на основните тенденции, проблеми и предизвикателства и дава картина на състоянието на околната среда към 2019 г.  Докладът се състои от 16 раздела, които обхващат основни екологични направления. Той е изготвен със структура, включваща основно екологични индикатори и методологии, прилагани в оценъчните доклади на Европейската агенция по околна среда. По отношение на емисиите на вредни вещества и качество на атмосферния въздух, Росица Карамфилова-Благова отбеляза, че за последните години се наблюдава тенденция към намаляване на емисиите на основните замърсители, с изключение на ФПЧ2,5. Тя подчерта, че през 2019 г. 13 общини, включени в наказателната процедура на ЕК за неспазване на нормите по показател ФПЧ10, са постигнали съответствие с нормите. Изпълнителният директор обърна внимание на друга положителна тенденция, касаеща изменението на климата - за периода 1988–2019 г., емисиите на основните парникови газове намаляват.

При раздел „Управление на водните ресурси и качество на водите“ тя акцентира върху три важни постижения: увеличен е броят на действащите селищни пречиствателни станции за отпадъчни води, които през 2010 г. са били от 78, а през 2019 г. вече са 173 бр.; Запазва се тенденцията за подобряване качеството на физико-химичните показатели на повърхностните води в краткосрочен и дългосрочен план; и като цяло през периода 2000-2019 г. се наблюдава постепенно подобряване на качеството на подземните води за по-голяма част от показателите.

Изпълнителният директор обърна внимание, че през последните 10 години се наблюдава трайна тенденция към увеличаване на обработваемите земи.  „Като цяло констатациите в доклада са, че почвите са в добро екологично състояние, по отношение на запасите с биогенни елементи, органично вещество, както и по отношение на замърсяване с тежки метали и устойчиви органични замърсители.“, заяви изпълнителният директор на ИАОС. Тя също така подчерта, че площта на защитените територии се е увеличила, като в края на 2019 г. те са достигнали 5.27 % от територията на страната. „При раздел „Гори“ е ключово да се каже, че в трите пробни площи за интензивен горски мониторинг не са регистрирани превишения на критичните натоварвания за киселинност, сяра и азот“, каза изпълнителният директор.

В раздел „Радиационни характеристики на околната среда“ изпълнителният директор на ИАОС подчерта, че не е наблюдавана тенденция за повишаване на обемната специфична активност на естествените и техногенни радионуклиди в атмосферния въздух, а резултатите от проведения през 2019 г. мониторинг в „наблюдаваната“ зоната на „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД не показват неблагоприятни тенденции в радиационната обстановка.

Разходите за опазване и възстановяване на околната среда на национално ниво се оценяват на над 2 млрд. лв., като относителният им дял от БВП е 1,93 %. Това е най-високото равнище на годишните разходи за периода 2016 – 2019 г.

Съветникът на министъра за дейностите в Агенцията - Ваня Григорова обърна внимание, че в разделите на доклада освен данни и статистика се обсъждат и представят политиките, които се прилагат от Министерството на околната среда и водите.

Целта на доклада, от една страна, е ясно формулиране на въпросите, свързани с взаимодействието между обществото и околната среда, а от друга – представяне на информация за състоянието на околната среда в страната ни, съпоставима с оценките на общоевропейско ниво. Основните дейности по изготвяне на доклада са извършени от ИАОС и МОСВ, подпомагани от  междуведомствена работна група.

Националният доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2019 г. е приет с Протокол № 31 от заседанието на Министерския съвет на 26 май 2021 година.

Студенти от СУ "Св. Климент Охридски” посетиха ИАОС в Деня на "Натура 2000"

Публикувано на 21-05-2021 г.

В политиката на Европейският съюз за опазване на околната среда и биоразнообразието "Натура 2000" заема водещо място. 21 май е денят, в който през 1992 г. ЕС приема Директивата за местообитанията и програмата LIFE за финансиране на природозащитата. През 2021 г. вниманието се насочва върху близостта на обектите от Натура 2000 до хората и върху ползите, които природата носи за тях и планетата.  В  европейския ден на екологичната мрежа „Натура 2000“ студенти от магистърските програми на Катедра „Екология и Опазване на Околната Среда“, Биологически факултет на СУ "Св. Климент Охридски" посетиха Изпълнителната агенция по околна среда. Главен експерт Радослав Станчев представи дейността на отдел "Мониторинг на биологичното разнообразие, горските екосистеми и почвите". Той разясни как функционира Националната система за биологично разнообразие и маркира някои от акцентите в Националния доклад за околната среда. По време на дискусията главен експерт Станчев разказа за методите на мониторинг на биологичното разнообразие за някои видове, по-специално дивата коза и кафявата мечка.

Студентите също така се запознаха с част от дейността на Главна дирекция "Лабораторно-аналитична дейност". Експерти от отдели „Лаборатория за качество на водите“ и „Лаборатория качество на почвите и характеристиките на отпадъците“ запознаха студентите с различните видове аналитични изпитания, които се осъществяват на представителни проби взети от компонентите и факторите на околната среда като: води, почви, седименти и отпадъци. Представените аналитични изпитвания бяха презентирани и в контекста на националното и европейско законодателство и в изпълнение на основните цели на Главна дирекция "Лабораторно-аналитична дейност" да предоставя навременна и достоверна информация за състоянието на околната среда.

Екологичната мрежа „Натура 2000“ се състои от повече от 27 800 обекта по земите и моретата на ЕС, които успешно допринасят за опазването на нашето уникално европейско природно наследство. Тези защитени зони обхващат над 18% от сухоземната територия и на почти 8 % от морска акватория на ЕС. В България зоните в "Натура 2000" са обособени в две групи: 119 защитени зони по Директивата за птиците и 233 защитени зони по Директивата за хабитатите. Те заедно обхващат 34% от територията на страната, включително част от акваторията ни в Черно море. Правилата за управление и опазване на "Натура 2000" се определят от Директивата за местообитанията и Директива за птиците, а в България със Закона за биологичното разнообразие. Поради ситуацията с COVID-19 в Европа, денят ще се отбележи, чрез социалните медии. Ако искате да се присъедините към кампанията, въведете в полето за търсене на съответния браузър #Natura2000 или  #Natura2000Day.

 

 




Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС