ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

Студенти от СУ "Св. Климент Охридски” посетиха ИАОС в Деня на "Натура 2000"

Публикувано на 21-05-2021 г.

В политиката на Европейският съюз за опазване на околната среда и биоразнообразието "Натура 2000" заема водещо място. 21 май е денят, в който през 1992 г. ЕС приема Директивата за местообитанията и програмата LIFE за финансиране на природозащитата. През 2021 г. вниманието се насочва върху близостта на обектите от Натура 2000 до хората и върху ползите, които природата носи за тях и планетата.  В  европейския ден на екологичната мрежа „Натура 2000“ студенти от магистърските програми на Катедра „Екология и Опазване на Околната Среда“, Биологически факултет на СУ "Св. Климент Охридски" посетиха Изпълнителната агенция по околна среда. Главен експерт Радослав Станчев представи дейността на отдел "Мониторинг на биологичното разнообразие, горските екосистеми и почвите". Той разясни как функционира Националната система за биологично разнообразие и маркира някои от акцентите в Националния доклад за околната среда. По време на дискусията главен експерт Станчев разказа за методите на мониторинг на биологичното разнообразие за някои видове, по-специално дивата коза и кафявата мечка.

Студентите също така се запознаха с част от дейността на Главна дирекция "Лабораторно-аналитична дейност". Експерти от отдели „Лаборатория за качество на водите“ и „Лаборатория качество на почвите и характеристиките на отпадъците“ запознаха студентите с различните видове аналитични изпитания, които се осъществяват на представителни проби взети от компонентите и факторите на околната среда като: води, почви, седименти и отпадъци. Представените аналитични изпитвания бяха презентирани и в контекста на националното и европейско законодателство и в изпълнение на основните цели на Главна дирекция "Лабораторно-аналитична дейност" да предоставя навременна и достоверна информация за състоянието на околната среда.

Екологичната мрежа „Натура 2000“ се състои от повече от 27 800 обекта по земите и моретата на ЕС, които успешно допринасят за опазването на нашето уникално европейско природно наследство. Тези защитени зони обхващат над 18% от сухоземната територия и на почти 8 % от морска акватория на ЕС. В България зоните в "Натура 2000" са обособени в две групи: 119 защитени зони по Директивата за птиците и 233 защитени зони по Директивата за хабитатите. Те заедно обхващат 34% от територията на страната, включително част от акваторията ни в Черно море. Правилата за управление и опазване на "Натура 2000" се определят от Директивата за местообитанията и Директива за птиците, а в България със Закона за биологичното разнообразие. Поради ситуацията с COVID-19 в Европа, денят ще се отбележи, чрез социалните медии. Ако искате да се присъедините към кампанията, въведете в полето за търсене на съответния браузър #Natura2000 или  #Natura2000Day.

 

 


Информация относно изпускане на неприятни миризми от дейността на промишлени инсталации

Публикувано на 20-05-2021 г.

Емисии и емитери

Емисии на миризми се изпускат главно от няколко индустриални сектора, като ферми за интензивно отглеждане на животни, хранителната индустрия, пречистването на отпадни води, инсталации от леярско производство, както и от преработка на отпадъци, като те могат да се изпускат, както организирано от неподвижни източници, така и неорганизирано. Газовите емисии могат да съдържат миришещи субстанции, които да бъдат усетени от човешкото осезание за миризма. Тези вещества могат да са с неорганичен характер като H2S (сероводород) и NH3 (амоняк) или органични вещества като въглеводороди, меркаптани или амини.

След освобождаване в атмосферата на миризмата, в зависимост от местоположението на инсталацията, тя може да бъде усетена от населението в близост и да предизвика оплаквания и жалби.

Миризмата по същество може да бъде смес от много и различни химични съединения, всяко от които има собствена характерна миризма. Съществуват стотици хиляди миризми, а емисиите на индивидуалните компоненти обикновено са с неизвестен състав. Във въздуха миризмите от индивидуалните компоненти е възможно да се усилват или потискат едни други.

Всичко това прави изключително трудно дефинирането на подходяща норма за миризми.

 

Измерване на миризми

Станциите за мониторинг дават информация за определените от европейското и националното законодателство вредни вещества и в общия случай не дават информация за интензивно миришещи вещества.       Концентрациите, при които се усещат интензивно миришещите вещества, са многократно по-ниски от определените от законодателството норми и не могат да бъдат установени с измервателната апаратура, с която са оборудвани станциите.

На практика човешкото обоняние е много по-чувствително към откриването и оценяването на миризми от който и да е химичен анализ.

 

Олфактометрия

Определянето на концентрацията на миризми чрез човешкото усещане за миризма се нарича олфактометрия. Методът се базира на използване на панел (стенд), където шестима /четирима души в лабораторни условия се подлагат на експозиция на миризма от проба въздух, разредена в различна степен с чист въздух. Положението, при което трима/ двама души (половината панел) са способни да усещат миризмата, докато другата половина – не могат, се определя като праг на усещане на миризмата; разредената проба тогава има концентрация от 1 единица миризма на кубичен метър (OU/m3). Истинската концентрация на миризмата се определя от степента на разреждане. Европейският стандарт EN 13725 описва методът в детайли. Този стандарт се използва широко в Европа (Белгия, Франция, Германия, Великобритания, Холандия) за периодични измервания на емисии на миризми. Той обаче работи добре само при проби със високи концентрации; следователно се използва само за да се определят концентрациите на изпусканите емисии.

 

Измервания на миризми от РИОСВ – Русе

РИОСВ-Русе възложи изпитвания на проби атмосферен въздух (в средата на месец ноември 2018 г.). От общо 81 анализирани летливи органични съединения (ЛОС) са регистрирани само три вещества (толуол, дихлорметан и дибромохлорметан), чиито концентрации обаче не превишават нормите по българското екологично законодателство. Останалите 78 показатели са под границата на определяне, т.е. не са открити количествено в атмосферния въздух. Пробите въздух са общо четири, две от които са взети на границите на обекти в Източна промишлена зона на Русе  при наличие на специфична миризма, а останалите са контролни, за определяне на фоновото съдържание на атмосферни замърсители. Пробите са изпратени и анализирани в акредитирана лаборатория в Холандия.

На 30.11.2019 г. приключи дейността по пробонабиране на миризми с апарата за измерване на интензивно миришещи вещества OdorPrep в град Русе. Той беше разположен в района на АИС „Възраждане“ през септември 2018 г., като целта беше да се подпомогне обективизирането им. Впоследствие срокът на използването му беше удължен, за да се пробонабира през летния период.

През удължения срок са  извършени 7 пробонабирания, от които 6 проби от кв. „Възраждане“ и 1 от Западна промишлена зона (ЗПЗ), с помощта на мобилно устройство. Пет от пробите са взети след подадени сигнали за неприятни миризми, а 2 от тях – контролно, по инициатива на инспекцията. Резултатите от анализа чрез метода олфактометрия на взетите проби, изпитвани в специализирана лаборатория в Италия, не са притеснителни. Миризми  в по-висок интенцитет от 34 единици  са  регистрирани на 22 юли в кв. „Възраждане“ и на 16 октомври - 95 единици  в ЗПЗ, при контролно пронабиране.  Резултатати от останалите проби показват < 25 единици, т.е. под границата на откриване съгласно Европейският стандарт EN 13725.

Изпълнителният директор на ИАОС връчи награди от конкурса за Световния ден на водата

Публикувано на 19-05-2021 г.

 На официална церемония в Изпълнителната агенция по околна среда бяха наградени победителите в детския конкурс за плакат, посветен на Световния ден на водата. Събитието беше открито от изпълнителния директор на ИАОС Росица Карамфилова-Благова, която в словото си подчерта, че мисията на служителите е да защитят и съхраняват природата. “Това е дълг към бъдещите поколения, които трябва да живеят в по-чиста и съхранена околна среда”, заяви изпълнителният директор и изтъкна, че в конкурса са участвали 413 творби на деца от 5 до 18 години. ИАОС цени труда и усилията, които са вложили като публикува всички получени материали.

Творбата класирала се на първо място е дело на петокласничките Яна Митова и Елизабет Александрова от от ОУ „Д-р Петър Берон“ в гр. Монтана. Изпълнителният директор Росица Карамфилова-Благова похвали отборния дух на двете ученички, които получиха грамота и предметна награда.

На второ място е плакатът на Йордана Михайлова от Професионална гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“, гр. Търговище, която спечели грамота и предметна награда. 16-годишната Йордана сподели, че посланието на нейния плакат е в подкрепа на борбата срещу замърсяването на природата с пластмасови отпадъци. Трета е Виктория Елзановска, която получи също грамота и предметна награда. „Водата е много ценен ресурс, трябва да я ценим защото ни държи живи“ призова 17-годишната възпитаничка на Професионална гимназия „Велизар Пеев“ в гр. София.

„Много от получените творби заслужават да бъдат сред победителите, затова ИАОС определи допълнителни 12 поощрителни награди и грамоти за отличили се със своята креативност плакати“ каза изпълнителният директор и изрази надежда, че при следващите конкурси ще има още по-голям интерес. Калоян Каменополски, на 16 години, от Профилирана гимназия за изобразителни изкуства „Проф. Николай Райнов“ в гр. София е сред отличилите се участници. Заедно с него поощрителна награда и грамота получи и Нинко Павлович от софийската Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“. „Каузата за опазване на водните ресурси трябва да привлича все повече и повече съмишленици, защото недостигът на питейна вода е световен проблем, който касае всички ни“, апелира 14 годишният Нинко Павлович. 

Конкурсът посветен на Световния ден на водата спазваше основни изисквания, на които трябва да отговарят плакатите, класирали се на първо, второ и трето място. Те трябва да бъдат с размер 70/50 см., да не са участвали в други конкурси и да не са заимствани от интернет. Гласуването се проведе във фейсбук страницата на агенцията.

Стартира фотоконкурсът „Climate Change PIX“ на Европейската агенция за околната среда

Фотоконкурсът „Climate Change PIX“ цели да покаже отражението на климатичните промени върху живота на хората. Обособени са 4 категории категории под две основни заглавия - въздействия и решения.

Публикувано на 17-05-2021 г.

Tази година традиционният фотоконкурс на Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) е посветен на измененията в климата. Участниците са изправени пред задачата чрез фотосите си да покажат какво означава да живеят в променящия се климат в Европа и да споделят мнението си за изменението на климата.

Наводненията, свлачищата, сушите и горските пожари стават все по-чести и интензивни. Тези промени са причинени от парникови газове, изпускани в атмосферата от човешка дейност, главно чрез изгаряне на изкопаеми горива и промени в начините на ползване и третиране на земята. Tрябва да се намалят значително емисиите на парникови газове в световен мащаб, за да се избегнат най-неблагоприятните последици от изменението на климата. Дори глобалните усилия да намалят драстично и бързо емисиите, климатът ще продължи да се променя известно време.

Фотоконкурсът „Climate Change PIX“ цели да покаже отражението на климатичните промени върху живота на хората.    Обособени са 4 категории категории под две основни заглавия - въздействия и решения:

Въздействие на изменението на климата

Изменението на климата засяга нашето здраве, околната среда и икономиката. Някои от въздействията са видими и драматични,  други са по-малко забележими, като повишаване на киселинността в океана, и засягат някои райони повече от останалите. Изменението на климата води до превръщането на някои сезони в по-сухи или по-влажни, а това може да облагодетелства едни видове пред други, като влияе върху способността им да оцеляват в новите условия. Изменението на климата влияе и върху много социално-икономически сектори, включително селското стопанство, горското стопанство, производството на енергия, туризма и инфраструктурата. Мигриращите на север видове риби могат да доведат до висока безработица в местните икономики. По-малко валежи през определени сезони могат да повлияят на добивите или производството на енергия в язовирите.

Покажете как изменението на климата е повлияло на живота ви и околната среда в следните две категории:

1. Въздействие върху природата: Как климатичните промени влияят върху нашата околна среда? Можете ли да покажете какъв е ефектът над въздуха, земята, водата и дивата природа?

2. Въздействие върху обществото: Как климатичните промени се отразяват на нашето общество - човешкото здраве, начин на живот, инфраструктура и икономика?

Решения за изменението на климата

Съществуват решения за намаляване на нашия въглероден отпечатък и за защита от климатичните промени. Освен инфраструктурата и технологичния напредък, много от нас адаптират начина си на живот и се учат да се справят с някои от въздействията. Покажете какво прави човек, общност, град или държава или икономически сектор (напр. транспорт, горско стопанство, селско стопанство), за да спре, забави или се адаптира към изменението на климата при тези две категории:

3. Решения - общество: Много общности и градове предприемат действия, които могат да включват инвестиции в нова инфраструктура или подобрения на инфраструктурата (например: изграждане на колоездачни пътеки в града) или приемане на природни решения (например: засаждане на дървета по бреговете на реките за намаляване на наводненията или зелени площи в градовете, за да се абсорбира излишната дъждовна вода) Можете ли да уловите какво прави вашата общност?

4. Решения - индивидуални действия: Какво можете да направите за изменението на климата? Заснемете нисковъглеродния начин на живот и решенията, които са в рамките на вашия обхват (напр .: по-малко летене, придвижване без кола; промяна на начина на живот - хранене на растителна основа; използване на енергийно ефективни продукти или подготовка на дома за наводнения, суша или горещи вълни).

Основни правила за участие

Крайният срок за регистрация и изпращане на снимки е 1 август 2021г., 23:59ч. (Централноевропейско лятно време)

  • Направете или създайте оригинална снимка (дългата страна най-малко 2000px, за предпочитане повече от 4960px), придружена с кратък текст.
  • Граждани на следните държави могат да участват в състезанието: 27-те държави-членки на ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швейцария и Турция; по споразуменията за стабилизиране и асоцииране: Северна Македония, Албания, Косово, Черна гора, Сърбия и Босна и Херцеговина.
  • Снимките трябва да бъдат направени в гореспоменатите държави.
  • Могат да участват само лица навършили 18 години.
  • Изпратете своята творба чрез онлайн формуляра за подаване.

 

Награди

Победителите във всяка категория (Въздействия върху природата, Въздействия върху обществото, Решения - общество, Решения - индивидуално действие) ще получат парична награда от по 1000 евро. 500 евро са отредени за Public Choice Award и още толкова за младежката награда.

За Младежката награда могат да се състезават лица на възраст между 18 и 24 години (родени между календарните години 1997-2003, и двете включително).

Всички финалисти ще бъдат представени за наградата Public Choice Award и може също да представят в бъдещи цифрови и печатни материали от ЕИП и нейните европейски партньори.

Авторските права върху материалите, подадени за това състезание, остават при съответните участници. Въпреки това, всеки участник предоставя на ЕИП и неговите партньори правото да използват подадените материали в своята екологична комуникация, като кредитират собствениците на авторски права.

Победителите ще бъдат уведомени по имейл, а официалното обявяване на наградените ще последва на 20 септември 2021 г.

 

За 51 път отбелязваме Деня на Земята

Публикувано на 22-04-2021 г.

Идеята, която днес отбелязваме, се зародила през 1970г., като целта е повече хора да бъдат ангажирани с каузата за опазване на околната среда. Оттогава всяка година в Деня на земята, на 22 април, се провеждатредица значими глобални събития като например началото на Парижкото споразумение през 2016 г., международния договор за изменение на климата. 

Тази година фокусът на кампанията е върху подпомагането на местните общности най-вече тези области, които са непропорционално засегнати от проблемите на околната среда. Справянето с климатичните проблеми изисква съвместни и непрекъснати усилия на народите и правителствата. Съществена част от инициативите тази година ще бъдат съсредоточени върху действията по климата, повторното залесяване и опазването на биологичното разнообразие. 

413 творби в конкурса на Изпълнителната агенция по околна среда посветен на Световния ден на водата

Публикувано на 12-04-2021 г.

413 творби участваха в конкурса на Изпълнителната агенция по околна среда посветен на Световния ден на водата. Конкурсът спазваше основни изискания, на които трябва да отговарят плакатите класирали се на първо, второ и трето място. Те трябва да бъдат с размер 70/50 см., да не са участвали в други конкурси и да не са заимствани от интернет. Гласуването се подведе във фейсбук страницата на агенцията. Победителят получава награда на стойност 300лв., а този на второ 200 лв. и на трето 100 лв. Сред получените творби има десетки такива, които заслужават да бъдат сред победителите, затова Изпълнителната агенция по околна среда определи допълнителни 12 поощрителни награди и грамоти за плакати отличили се със своята креативност. Конкурсът се радва на голям интерес като в него участваха деца от 5 до 18 години. За най-малките състезатели също са предвидени изненади. Плакатите от конкурса ще бъдат представени в изложба.

Първа награда

Втора награда

Трета награда


Изпълнителната агенция по околна среда отбелязва Световния ден на водата 22 март с конкурс за плакат

Публикувано на 12-03-2021 г.

Близо 2,2 млрд. души на планетата живеят без да имат достъп до питейна вода. Кампанията е с фокус върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб.

Изпълнителната агенция по околна среда ще отбележи Световният ден на водата с конкурс за плакат вдъхновен от тазгодишната тема „Ценим водата“, с която се поставя акцент върху стойността на водата и какво означава тя за различните хора. Чрез своите творби подрастващите ще споделят своето отношение и усещане за този безценен природен ресурс.

Победителите в конкурса ще бъдат определени чрез публично гласуване онлайн - плакатът с най-много харесвания ще бъде отличен с първо място, съответно второ и трето. Официалното обявяване на победителите ще стане в 16:00часа на 29 март 2021г. на интернет страницата на ИАОС и във Фейсбук.

Правила за участие в конкурса:

  • Могат да участват деца и юноши до 18 год.
  • Допустимият формат на плакатите е стандартния 70/50, без ограничения в използваните материали, включително графични програми по избор: Adobe Photoshop, Corel DRAW, Adobe Illustrator, Microsoft Paint, Corel Painter Classic, Macromedia Free Hand и др. 
  • Желаещите да участват в конкурса трябва да представят творбите си на електронен (pdf или jpg-формати) на ел. поща на ИАОС: press@eea.government.bg или да бъдат изпратени в оригинал до ИАОС на адрес гр. София 1618, бул. "Цар Борис III" №136, п.к. 251 до 21 март 2021 г.
  • Всяка творба трябва да има посочени: автор, възраст и заглавие, телефон или e-mail за обратна връзка.
  • Получените плакати ще бъдат публикувани във Фейсбук страницата на ИАОС на 22 март 2021 г. в 09:00чaса. Така ще се даде старт на гласуването, което ще продължи до 10.00 часа на 29 март 2021 г. във Фейсбук.
  • Номинираният на първо място ще получи грамота и материална награда на стойност 300 лв, на второ 200 лв. и трето място 100 лв.
  • Всеки участник може да участва с една творба.
  • Плакатите да не са участвали в други конкурси и да не са заимствани от интернет.
  •  Плакатите ще бъдат включени в изложба на ИАОС и рекламни материали за 2022г. 

 

„Ценим водата“

Тазгодишното издание на Световния ден на водата насърчава хората в световен мащаб да се включат в обществен диалог в социалните мрежи с #Water2Me и да допринесат - със своите истории, мисли и преживявания - към разбирането за стойността на водата. Целта е да постигнем по-цялостно разбиране за това, как се оценява водата от различните хора в различен контекст, за да можем да опазваме по-добре този ценен за всички ресурс. Представителна извадка от проведените дискусии, коментари и мнения в социалните мрежи с #Water2Me ще бъде събрана в документ за това, какво означава водата за хората по целия свят. Документът ще бъде достъпен на www.worldwaterday.org от 22 март 2021 г. 

За повече информация: 

Тел.: 0889 27 03 14
press@eea.government.bg

На 22 март отбелязваме Световния ден на водата под мотото „Ценим водата“

Публикувано на 11-03-2021 г.

Световният ден на водата се отбелязва на 22 март всяка година от 1993 г. насам под егидата на ООН и акцентира върху важността на достъпа до питейна вода.

Темата на Световния ден на водата през 2021 г. е „Ценим водата“ - тема, която поставя акцент върху стойността на водата и какво означава тя за различните хора.

Световният ден на водата отчита важността на водата и насочва вниманието към 2,2 млрд. души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода. Поставя фокус върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб.

Кампанията цели да се покаже как правилното ползване на водата ще спомогне в борбата с климатичните промени - за намаляване на наводненията, сушата, недостига на вода и замърсяването.

Тазгодишното издание на кампанията насърчава хората в световен мащаб да се включат в обществен диалог в социалните мрежи с #Water2Me и да допринесат - със своите истории, мисли и преживявания - към разбирането за стойността на водата. Целта е да постигнем  по-цялостно разбиране за това, как се оценява водата от различните хора в различен контекст, за да можем да опазваме по-добре този ценен за всички ресурс.

Теми на диалога:

  Водата означава различни неща за различните хора. Този разговор е за това, какво означава водата за вас.

   Как е важна водата за вашия дом и семеен живот, за вашата прехрана, за културата ви, за благосъстоянието и средата ви?

   В семействата, училищата и работните места водата може да означава здраве, хигиена, достойнство и продуктивност.

   На културно значими, религиозни и духовни места водата олицетворява връзката със сътворението, общността и самия себе си.

   В природата водата означава мир, хармония и съхранение.

   Днес водата е изложена на изключителна заплаха от увеличаващото се население, нарастващите нужди на селското стопанство и промишлеността и влошаващото се въздействие на климатичните промени.

Разкажете ни вашите истории, мисли и чувства за водата.

Като записваме - и празнуваме - различните начини, по които водата носи ползи за нашия живот, можем да оценим водата подобаващо и да я пазим за всички.

Представителна извадка от проведените дискусии, коментари и мнения в социалните мрежи с #Water2Me ще бъде събрана в документ за това, какво означава водата за хората по целия свят. Документът ще бъде достъпен на www.worldwaterday.org от 22 март 2021 г.

Документален филм „Дивата природа отблизо“

Публикувано на 18-02-2021 г.

В рамките на проект BG16M1OP002-3.003-001 Анализи и проучвания на видове и природни местообитания, предмет на докладване по чл. 17 от Директивата за местообитанията и чл. 12 от Директивата за птиците по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“, е заснет документален филм „Дивата природа отблизо“.

Филмът е заснет по време на теренните проучвания в рамките на проекта, за видовете и природните местообитания в България, които са предмет на докладване по чл. 17 от Директивата за местообитанията и чл. 12 от Директивата за птиците.

Основната цел на филма е популяризиране на необходимостта от дейности свързани с проучването на състоянието и опазването на видовете и местообитанията, обект на двете директиви.

Гледайте филма от тук: - "Документален филм Дивата природа отблизо".

Покана на ЕАОС за представяне на предложения за рамкови споразумения за партньорство относно Европейските тематични центрове (2022-2026)

Публикувано на 10-02-2021 г.

Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) обяви процедура по сформиране на нови 7 бр. европейски тематични центъра (ETCs), в подкрепа на прилагането на ЕАОС/ Eionet стратегия 2021-2030.  

ЕТСs ще бъдат създадени като консорциуми с многогодишни рамкови споразумения за партньорство, чиято дейност ще стартира в началото на 2022 г.

По-подробна информация: https://www.eea.europa.eu/about-us/tenders/calls-for-proposals/open 

Краен срок за подаване на предложенията - 29 април 2021 г., 14:00 ч (CET)



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС