Мониторинг на въздуха

Националната система за мониторинг на околната среда извършва оценка на качеството на атмосферния въздух (КАВ) върху територията на страната, разделена на 6 Района за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух, утвърдени със Заповед № 257/25.03.2022 г. на министъра на околната среда и водите.

Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух (НСМКАВ) на МОСВ се състои от 48 стационарни пункта, в т.ч. 9 пункта с ръчно пробонабиране и последващ лабораторен анализ, 30 автоматични измервателни станции (АИС), 5 автоматични ДОАС системи (работещи на оптичен принцип), както и 4 АИС за мониторинг на качеството на атмосферния въздух в горски екосистеми - КФС “Рожен”, „Юндола”, „Витиня” и „Ст. Оряхово”.

В НСМКАВ ежедневно се контролират концентрациите на фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2.5), серен диоксид, азотен диоксид/азотни оксиди, въглероден оксид, озон, бензен, олово, кадмий, никел, арсен, ПАВ. Допълнително, според характера и източниците на емисии в отделни райони от територията на страната се контролират специфичните показатели: фенол, амоняк, толуен, ксилен, стирен, серовъглерод, сероводород, метан и неметанови въглеводороди, както и някои други специфични замърсители.

Всички автоматични станции (АИС и ДОАС) работят в непрекъснат режим на работа (24 часа), като данните от тях чрез система за пренос на данни в реално време постъпват в РИОСВ - регионални бази данни и в ИАОС София, където се намира Националната база данни за КАВ. Системата осигурява навременно предоставяне на информацията за качеството на въздуха на обществеността и отговорните институции. Обхванати са двадесет и две населени места в България.

Дейността на Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух се регламентира със Заповед № РД – 489/26.06.2019 г на Министъра на околната среда и водите ., в т.ч. брой, вид на пунктовете, контролирани атмосферни замърсители, методи и средства за измерване.

Системата за качеството на атмосферния въздух разполага и с 6 броя мобилни автоматични станции (МАС), включени в регионалните лаборатории в София, Пловдив, Плевен, Стара Загора, Варна и Русе. Станциите са разпределени пропорционално по територията на страната като дават възможност за обслужване на територията на цялата страна. Мобилните автоматични станции се използват за извършване на допълнителни измервания в райони, в които липсват или е ограничен броя на стационарните пунктове, както и при аварийни ситуации, поръчки от държавни и общински организации, за проследяване ефекта от изпълнението на общинските програми за намаляване нивото на атмосферните замърсители и др. Дейността на МАС ежегодно се регламентира с графици, утвърждавани от министъра на околната среда и водите.

На базата на регистрираните данни от станциите се изготвят ежедневни бюлетини, тримесечни бюлетини, годишни бюлетини и Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда в България.

Заповеди, инструкции и методики

Заповед № РД-1011/17.12.2020  г. на Министъра на Околната среда и водите за условията и реда за осигуряване и контрол качеството на данните, получавани от Националната автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух.

Заповед №РД-257/25.03.2022 г. на Министъра на МОСВ за утвърждаване на списък на районите (агломерациите) за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.

Заповед РД-489/26.06.2019 г. на Министъра на околна среда и  водите  регламентираща дейността на автоматичните измервателни станции (АИС), ръчните пунктове и ДОАС системите за оценка на качеството на атмосферния въздух (КАВ) в Националната система за мониторинг.

Инструкция за предварителна оценка на качеството на атмосферния въздух (Утвърдена със Заповед № РД-76/07.02.2002 на МОСВ)

Тази инструкция се отнася до предварителната оценка на качеството на атмосферния въздух, извършвана от компетентните органи по член 19 от Закона за чистотата на атмосферния въздух в съответствие с разпоредбите на чл.9 Наредба №7 от 1999г. за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух /ДВ бр.45/99/.

  • Инструкцията съдържа методите за предварителната оценка на КАВ.
  • Инструкцията описва представителните програми от измервания при отсъствие на предишна оценка на КАВ.
  • Инструкцията описва методите за инвентаризация и моделиране на дисперсията на емисиите на вредни вещества.
  • В инструкцията са описани методите и методиките, утвърдени от Министъра на ОСВ, използвани за ръчно пробовземане и анализ.
  • В инструкцията са описани методите и методиките, използвани за дифузионно пробовземане и анализ.
  • В инструкцията са описани методите и методиките, утвърдени от Министъра на ОСВ, използвани за автоматичен контрол качеството на въздуха.

Инструкция за ръчно валидиране на данните, получавани от пунктовете за контрол качеството на атмосферния въздух (Писмо на Изп. Директор на ИАОС от 19.04.2002 г.)

Инструкцията определя изискванията и начините за ръчно валидиране на резултатите от измерванията, извършвани от пунктовете за мониторинг на качеството на атмосферния въздух в съответствие с изискванията на чл.23/4/ и чл.27/2/ от Наредба№7 от 1999 г. за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух /ДВ бр.45/99/.

  • Инструкцията описва изискванията за валидиране на данните, получавани от ръчните пунктове за мониторинг.
  • Инструкцията описва изискванията за валидиране на данните, получавани от автоматични пунктове за мониторинг.

Инструкция за разработване на програми за намаляване на емисиите и достигане на установените норми за вредни вещества, в районите за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух, в които е налице превишаване на установените норми (Утвърдена със Заповед № РД-996/20.12.2001 на МОСВ)

Тази инструкция определя реда и начина за разработване на програми за намаляване на емисиите и достигане на нормите за вредни вещества в атмосферния въздух, установени на основание чл.6, ал.1 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, Наредба №8/99г. (ДВ бр. 46/99) за норми за озон в атмосферния въздух, Наредба №9/99 (ДВ бр.46/99г.) за норми за серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ и олово в атмосферния въздух, Наредба №14/97 (ДВ бр.88/97) за норми за пределно допустимите концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух на населените места.
Разработването на програмите се извършва при регистрирано превишаване на установените норми за нивата на един или няколко замърсители в даден район за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух.
Инструкцията включва:

  • Редът и условия за разработване на програмите за КАВ;
  • Основните етапи при разработването на програмите за КАВ;
  • Информацията, която трябва да се включи в програмите за КАВ;
  • Анализ на причините за съществуващото КАВ;
  • Формулиране на мерки и/или проекти за подобряване на КАВ.

Инструкция за информиране на населението при превишаване на установените алармени прагове и показатели (Утвърдена със Заповед № РД-353/29.05.2009 на МОСВ)

Инструкцията определя реда и начините за предоставяне на информация на засегнатото население в случаите на регистрирано и/или прогнозирано превишаване на алармените прагове за нивата (концентрациите) в атмосферния въздух на серен диоксид, озон и азотен диоксид.

Методика за определяне на превишенията на средноденонощната норма на ФПЧ10, които могат да се отдадат на зимното осоляване на пътищата

Методика за определяне на превишенията на средноденонощната норма на ФПЧ10, които могат да се отдадат на зимното опесъчаване на пътищата

Доклади относно редукцията на превишенията на пределно допустимите стойности за ФПЧ10 вследствие на зимното опесъчаване и/или осоляване на пътищата

Mетодика за определяне на превишенията на пределно допустимите стойности на ФПЧ10, които се дължат на емисии от природни източници – пустинен прах

Резултати от приложението на методиката за определяне на превишенията на пределно допустимите стойности на ФПЧ10, които се дължат на емисии от пустинен прах