ExEA MoEW EEA

Теренни проучвания на разпространение на видове/оценка на състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна - I фаза

Лични средства

Събития

Информационна партньорска среща по дейност 6 на проект „Теренни проучвания на разпространение на видове / оценка на състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна – I фаза“

Целта е да бъдат представени пред заинтересованите страни основните параметри на дейността и изискванията към изпълнителите на предвидените в нея задачи.
Кога 05-11-2013
от 14:00 до 15:30
Къде зала № 3, ет. 2 в сградата на Изпълнителна агенция по околна среда с адрес: бул. "Цар Борис III" № 136, гр. София.
Лице
Присъстващи Участието си потвърдиха представители на образователни, научни и неправителствени организации.

В качеството си на бенефициент по проекта ИАОС e и организатор на срещата.

Поканени за участие са  институции, организации и физически лица, с интерес към изпълнението на теренни наблюдения на китоподобните Tursiops truncatus, Phocoena phocoena и Delphinus delphis в българската Изключителна икономическа зона на Черно море.

Предвид важността на тази дейност, екипът за управление на проекта информира заинтересованите страни за предстоящото обявяване на процедура за обществена поръчка за избор на изпълнител, нейните актуални параметри и изискванията към реализирането на предвидените в нея задачи. 

Провеждането на подобни детайлни и динамични по своя характер наблюдения върху популациите на трите вида делфини ще се извършат за първи път в България и се очаква те да попълнят констатираната от Европейската комисия „научна резерва“ по отношение на числеността на популациите и техните местообитания в дълбоководната част на Черно море. Запазването на целостта на дейност 6 и фактът, че теренните наблюдения ще се проведат в две последователни години (2014-2015) ще допринесе съществено за допълване на информацията събрана при други наблюдения реализирани в предходни периоди от време. 

Паметна записка 

Информационен ден и обучение по прилагане на разработените по проекта методики за мониторинг на безгръбначни животни, риби, земноводни и влечуги.

За участие са поканени експерти от ИАОС, Регионалните инспекции по околна среда в страната, както и от Националните и Природни паркове.
Кога 21-05-2014 14:00 до
23-05-2014 12:00
Къде гр. Априлци
Присъстващи Експерти от ИАОС, Регионалните инспекции по околна среда в страната, както и от Националните и Природни паркове

От 21 до 23 май 2014 година, в хотелски комплекс „Априлци“, гр. Априлци, по проект "Теренни проучвания на разпространение на видове / оценка на състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна – I фаза" ще се проведат информационен ден и обучение по прилагане на разработените по проекта методики за мониторинг на безгръбначни животни, риби, земноводни и влечуги.

Програмата на събитията включва детайлно представяне на методиките и демонстрации по прилагането им на терен.
За участие са поканени експерти от ИАОС, Регионалните инспекции по околна среда в страната, както и от Националните и Природни паркове.
За практическите сесии участниците ще бъдат разпределени в 3 работни групи като всяка една от групите ще има възможност да наблюдава демонстрации на терен по всички представени методики:

Демонстрация за прилагане на Методика за мониторинг на сем. Lycosidae

Демонстрация за прилагане на Методика за мониторинг на земноводни и влечуги

Демонстрация за прилагане на Методика за мониторинг на видове от клас Crustacea

Демонстрация за прилагане на Методика за мониторинг на видовете от сем. Carabidae

Демонстрация за прилагане на Методика за мониторинг на риби – Подход за мониторинг на риби в реки

ПРЕЗЕНТАЦИИ 

Представяне на методика за мониторинг на сем. Lycosidae – лектор: Христо Делчев;

Представяне на методика за мониторинг на видове от клас Crustacea – лектор: Милчо Тодоров;

Представяне на методика за мониторинг на видове от сем. Carabidae – лектор: Евгени Чехларов

Представяне на методиката за мониторинг на земноводни и влечуги – лектор: Николай Цанков 

Представяне на методиката за мониторинг на риби – Подход за мониторинг на риби в реки и подход за мониторинг на риби в езера – лектор: Лъчезар Пехливанов

Обучение на експерти в прилагане на методиките за мониторинг на бозайници, птици, висши растения, мъхове, гъби и методики за събиране, съхранение и транспортиране на проби за генетичен анализ на хищни бозайници.

Програмата на събитието предвижда информационна и практическа част
Кога 28-05-2014 11:00 до
30-05-2014 13:00
Къде с. Рибарица
Присъстващи експерти от ИАОС, РИОСВ, НП и ПП

В периода 28-30 май 2014 г., в с. Рибарица, ще се проведе  обучение на експерти от ИАОС, РИОСВ, НП и ПП за прилагане на методиките за мониторинг на бозайници, птици, висши растения, мъхове, гъби и методики за събиране, съхранение и транспортиране на проби за генетичен анализ на хищни бозайници.   

В информационната част участниците ще се запознаят с проект "Теренни проучвания на разпространяване на видове/оценка на състоянието на видовете и хабитати на територията на цялата страна- фаза I" и с методиките за мониторинг представени от специалистите участвали в разработването им.

Практическата част е организирана като работа на терен с демонстрации на прилагането на съответните методики за мониторинг. 

ПРЕЗЕНТАЦИИ 

Разработване и внедряване на генетични методи за установяване на видовете кафява мечка (Ursus arctos), вълк (Canis lupus), дива котка (Felis silvestris) и рис (Lynx lynx), Д-р Величка Кърджева

Мониторинг на гъби

Методика за мониторинг на Добруджански хомяк (M. newtoni) и Обикновен хомяк (C. cricetus)- Йордан Кошев, Недко Недялков

Методика за мониторинг на Европейски лалугер (Spermophilus citellus) - Йордан Кошев

Мониторинг на мъхове 

Теренни проучвания на разпространение и численост на бозайници (без китоподобни), Александър Дуцов, ръководител екип

Методика за мониторинг на висши растения

Теренни проучвания на разпространение и численост на гнездящите видове птици в България“

 

Информационна среща с представители на НПО и бизнес организации

Пред представители на екологични неправителствени организации и заинтересовани представители на бизнеса ще се представят разработените по проекта методики за мониторинг, както и резултатите от получени до момента резултати от проучвания.
Кога 06-11-2014
от 09:30 до 14:00
Къде Бест Уестърн Плюс Сити Хотел, гр. София

Програмата на събитието предвижда презентационна и дискусионна част.Информацията ще презентират избраните за реализация на дейностите по проекта изпълнители.

Информационна среща със студенти и преподаватели

Пред студенти и преподаватели от заинтересовани висши учебни заведения ще се представят разработените по проекта методики за мониторинг, както и резултатите от направените до момента проучвания.
Кога 06-11-2014
от 09:00 до 14:00
Къде Бест Уестърн Плюс Сити Хотел, гр. София

Информационен ден с ученици от XI и XII клас на ПГЕБ „Проф. Д-р Асен Златаров”

Информационният ден има за цел да запознае участниците с методиките за мониторинг на бозайници и начините за събиране на проби за генетичен анализ от тях.
Кога 22-10-2014
от 10:30 до 14:30

Практическите демонстрации на начините за събиране на генетичен материал за анализ от бозайници, ще бъдат направени от изпълнителите по договора за „Теренни проучвания на разпространението и числеността на бозайниците“.

Информационна среща по Дейност 6 - Теренни наблюдения на китоподобните

Кога 06-03-2015
от 09:30 до 14:00
Къде хотел „Света София”, гр. София, ул. „Пиротска“ № 18

Събитието е отворено за медии и има за цел да представи постигнатите до момента резултати по дейност 6 -  „Теренни наблюдения на китоподобните: Tursiops truncatus, Phocoena phocoena и Delphinus delphis в българската изключителна икономическа зона (ИИЗ) в Черно море“

Програма

Информационна брошура

Информационна среща по проект Теренни проучвания на разпространение на видове/оценка на състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна – I фаза”

Изпълнителна агенция по околна среда ще проведе информационна среща по проект Теренни проучвания на разпространение на видове/оценка на състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна – I фаза”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.
Кога 09-06-2015
от 10:00 до 14:00
Къде гр. София, ул. "Будапеща" № 92А, Хотел Будапеща, Зала „Панония“,

Програма

Първата част на срещата ще запознае участниците с методиките за мониторинг и оценка на видовете от групите земноводни и влечуги, бозайници и риби, както и с изготвените доклади с оценка за тях.

Втората част на събитието ще представи в детайли актуализираната методика за мониторинг на гнездящи видове птици, която ще бъде приложена в предстоящото общоевропейското преброяване на белия щъркел в България.

ПРЕЗЕНТАЦИЯ

Информационeн ден в гр. Варна

Събитието е за представяне на дейност 6 „Теренни проучвания за разпространение и численост на китоподобни“ по проект „Теренни проучвания на разпространение на видове/оценка на състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна – I фаза”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013г.“
Кога 17-06-2015
от 10:00 до 18:30
Къде гр. Варна, Хотел „Черно море“

Целта е участниците в да бъдат запознати с методиките за теренни наблюдения/картиране и разпознаване на трите целеви вида морски бозайници - афала, морска свиня и обикновен делфин, обекти на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие.

Програма

ПРЕЗЕНТАЦИИ

Представяне на дейност 6 


от самолет, кораб и стационарни точки


Заключителна конференция за представяне на резултатите по проект „Теренни проучвания на разпространение на видове/оценка на състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна – I фаза”.

Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) ще проведе заключителна конференция за представяне на резултатите по проект „Теренни проучвания на разпространение на видове/оценка на състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна – I фаза”. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013 г., по Приоритетна ос 3 - Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие в Република България.
Кога 20-10-2015
от 09:30 до 14:00
Къде гр. София, бул. „Цар Борис III “ № 41, Централ Хотел Форум, Зала „Централ“

Целта на проекта  е проучване и оценка на състоянието на видовете и техните местообитания, които са обекти на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие, поддържана от ИАОС. Проектът се координира от отдел „Мониторинг на биологично разнообразие, горски екосистеми и почви“ към дирекция „Мониторинг и оценка на околната среда“ в ИАОС. В изпълнението му участваха повече от 200 експерти от научната общност и неправителствените природозащитни организации. 

По време на конференцията ще бъдат представени окончателните резултати от теренни проучвания на безгръбначни животни, риби, земноводни, влечуги, бозайници, висши растения, мъхове и гъби, гнездящи видове птици, китоподобни, както и резултати от разработването и внедряването на генетични методики за установяване състоянието на видовете кафява мечта, вълк, дива котка и рис. Данните, получени от теренните проучвания и извършените анализи, са от изключително значение и представят надеждна базова информация за състоянието на видове както на национално, така и на европейско ниво. 

Повече информация за резултатите от проекта можете да намерите тук. 

В рамките на събитието ще се проведе и пресконференция с участието на:

Представител на ГД ОПОС, МОСВ;
- Ваня Григорова, Изпълнителен  директор на ИАОС;
- Атанас Каймакчиев, Зам. изп. директор на ИАОС, Ръководител на проекта;
- Мадлена Станимирова, началник на  отдел „Мониторинг на земите, горските екосистеми и почвите“, дирекция „МООС”, ИАОС,  координатор на проекта;
- Радослав Станчев, гл. експерт в ИАОС, експерт по проекта;
- Невена Иванова, гл. експерт в ИАОС, експерт по проекта 
 

ПРОГРАМА НА КОНФЕРЕНЦИЯТА

ПРЕЗЕНТАЦИИ

Представяне на дейности и резултати

Представяне на финални резултати по Дейности 3 и 5

Представяне на финални резултати по Дейност 6

Представяне на финални резултати по Дейност 4














Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС