ExEA MoEW EEA

Лични средства

За периода февруари-март 2023 г. на територията на Варненска област е извършено пробонабиране на седимент и води в пунктове от мониторинговата мрежа: р. Камчия-местност „Пода“ и р. Камчия- устието с Черно море. При анализирането на пробите е установено наличие на радионуклид ¹³¹I , който е с техногенен произход. Отчетеното съдържание на техногенния радионуклид ¹³¹I в пробата от седимент за пункт р. Камчия-местност „Пода“ е (4,36 Bq/kg), а стойността на установения радионуклид ¹³¹I във водите от пункт р. Камчия- устието с Черно море е ( 0,93 Bq/l).

Извършен е допълнителен мониторинг в басейна на р. Камчия съвместно с експерти от ИАОС, БД „Черноморски район“, РИОСВ - Варна и РИОСВ – Шумен. Предприети са действия по компетентност за осъществяване на обстойно проучване на седиментите и водите в района. Извършено е пробонабиране на  седименти от следните пунктове: р. Камчия - местност „Пода“ ; моста на р. Камчия при с. Дъбравино; р. Камчия при с. Дългопол; р. Поройна при с. Дибич; р. Поройна при с. Илия Блъсково. Измерените активности на ¹³¹I, варират от 7,5 Bq/kg до 350 Bq/kg, като най-високата стойност е от р. Поройна при с. Дибич.

При извършените пробонабирания на води по поречието на р. Камчия в периода 17.03 - 18.03.2023г. не са установени активности над минимално детектеруема активност, която варира от 0,023 Bq/l до 0,051 Bq/l в зависимост от експозицията на измерване. Въз основа на получените резултати от анализите са направени следните препоръки:

- До месец юли да се извършва ежемесечно пробонабиране на вода в пункт р. Камчия – местност „Пода”.

- Предвид периода на полуразпад на ¹³¹I, през м. юли да се извърши повторно пробонабиране на седименти в тези пунктове.

Информирани са компетентните органи, които да установят източника на замърсяване.

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС