ExEA MoEW EEA

НСМОС
Мониторинг на горските екосистеми

Лични средства

Мониторинг на състоянието на горските екосистеми

Подсистема „Мониторинг на горските екосистеми“

Обща информация и законова рамка

Изграждането и развитието на Националната система за мониторинг на горските екосистеми е в рамките на Международната кооперативна програма за оценка и мониторинг на въздействието на атмосферното замърсяване върху горските екосистеми – МКП Гори (ICP Forests). Програмата е една от шесте международни коопертивни програми на Работната група по ефектите (WGE) към Конвенцията за трансгранично замърсяване на въздуха на далечни разстояния (CLRTAP) и е създадена през 1985 г., с цел да се осигури необходимата информация за горите, която да даде отговор за влиянието на атмосферното замърсяване върху здравословното състояние на горите. Фокусът на Програмата в наши дни се насочва и към други фактори, оказващи влияние върху горите, като климатичните промени, загубата на биологично разнообразие, продължителните засушавания и др. Година след създаването на програмата Европейският съюз (ЕС) приема схема за защита на горите от атмосферно замърсяване и с Регламент (ЕИО) № 3528/86 предоставя правната основа за съфинансиране на съответния мониторинг и оценки, заменен по-късно от Регламент (ЕО) № 2152/2003 (Forest Focus), приет от Европейския парламент и от Съвета  за периода 2003-2006 г. Програмите се ръководят от Координационни центрове, изградени под егидата на Икономическата комисия на Обединените нации за Европа (UN/ECE). fig.gifМОСВ е отговорната държавна институция по СLRTAR, а ИАОС е държавна институция, номинирана за Национален Координационен Център (NFC) по МКП Гори. Програмата се изпълнява в 41 страни в Европа, в т.ч. САЩ и Канада, по схема включваща унифицирани методи за мониторинг и оценка.

Националната програма за мониторинг на горските екосистеми се изпълнява  на две нива – широкомащабен (I ниво) и интензивен (II ниво) мониторинг. Изпълнението на дейностите по двете нива горски мониторинг се извършва, съгласно препоръките на Методичното ръководство на Програмата, включващо методите и критериите за хармонизирано вземане на проби, оценка, мониторинг и анализи на показателите и съответната периодичност на извършване (ICP Forests Manual).


І ниво: Широкомащабен мониторинг на горските екосистеми 

От 1986 г. България е част от МКП Гори. Мрежата, в която се извършва широкомащабния горски мониторинг е утвърдена със заповед на Министъра на околната среда, в съответствие с чл. 11, ал. 1, т. 5 и във връзка с чл. 144, ал. 6 във връзка с ал. 1, т. 1, буква „ж“ и  включва 159 постоянни пробни площи (ППП). Ежегодно се обследват на терен всичките 159 ППП и се извършва експертна оценка на състоянието на дървесните корони, фитопатологични наблюдения и оценки, както и анализ на други увреждащи фактори, в т.ч. ветроломи, снеголоми и ледоломи, засушавания, пожари, увреждания от дивеч, нерегламентирани сечи и др..  На всеки 5 години се провежда пълно обследване на ППП. Пълното обследване включва, оценка на почвените условия, хранителен статус, таксационна характеристика, фитоценотична характеристика и флористичен състав, оценка на климата и качеството на атмосферния въздух.

В дейностите, свързани с изпълнението на широкомащабния горски мониторинг  са включени мултидисциплинарни научни екипи от Института за гората при БАН и Лесотехническия университет.

 

 ІІ ниво: Интензивен мониторинг на горските екосистемиsta1.gif

Програмата за интензивен горски мониторинг (ниво II) е внедрена в България през 2003г., с проект “Мониторинг на ефектите от замърсяването на въздуха върху горските екосистеми в България”, финансиран от  Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество, като част от цялостната подкрепа на Швейцария за РБългария в рамките на Споразумението за техническо сътрудничество в горскостопанския сектор между Конфедерация Швейцария  и Република България от 18.07.1994 г.  В рамките на проекта бяха изградени 3 стационара за интензивен горски мониторинг – Витиня, Старо Оряхово и Юндола. Местоположението и оборудването на стационарите е избрано от екип на ЛТУ и ИГ-БАН, съвместно с швейцарски експерти през 2000г. и през 2002г. е съгласувано с програмния център на МКП Гори.

Към настоящия момент, системата за мониторинг на горските екосистеми – ниво ІІ обхваща наблюдение, обследване и анализ на всички задължителни и част от оптималните показатели (със значение на локално ниво), в съответствие със заложените в Методичното ръководство на МКП Гори показатели. В рамките на програмата за интензивен горски мониторинг се извършват наблюдения и оценки на здравословното състояние на пробните дървета, почвените условия, листата/иглолистата, прирастта, растителното разнообразие, метеорологичните показатели, качеството на атмосферния въздух, уврежданията от озон и фенологични проучвания. От края на м. февруари 2009 година предаването на данните за КАВ и метеопараметрите от трите постоянни пробни площи се извършва в реално време.

От 2016 г. към мрежата от ниво II е включена и Фонова станция „Рожен“, в която през 2015 г. беше заложена постоянна пробна площ за оценка на здравословното състояние в насаждение от смърч и бяха инсталирани колектори за събиране на смесени  атмосферни отлагания под склопа и на открито, както и апаратура за събиране само на мокрите атмосферни отлагания. 

В част от наблюденията и оценките, които изискват интердисциплинарна научна експертиза и които ИАОС не може самостоятелно да изпълни, в т.ч. визуална оценка на короните, фитоценологични и фенологични проучвания, оценка на прирастта, фитопатологични проучвания и т.н. е включен научен екип от Лесотехнически университет,  който е разработил и адаптирал методиките за интензивен горски мониторинг от Методичното ръководството на МКП Гори.

 

 

 

 

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС