ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационен гама-фон

Атмосферна радиоактивност
Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители
Радиологична характеристика на води и седименти от р.Дунав - преди и след АЕЦ "Козлодуй"
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замълсители

Естественият радиационен гама-фон е конкретна физична характеристика на околната среда, характерна за всеки пункт, област, регион.
Дозовото натоварване на населението от природни източници на радиоактивност във всеки конкретен пункт от земната повърхност се дължи основно на:
        - концентрацията на радон във въздуха - 54%;
        - космическата радиация - 16%;
        - съдържанието на калий-40 в елементите на околната среда - 13%;
        - други естествени източници на радиация - 17%.
В резултат от дейността на човека става допълнително обогатяване на елементите на околната среда с естествени и техногенни радионуклиди и тяхното пространствено преразпределение. Тези антропогенни източници на радиоактивност обуславят техногенната компонента на радиационния фон. Kъм тях следва да се отнесат:
        - отпадъчните води и отбитата скална маса при миннодобивната дейност на тежки и редки метали;
        - газоаерозолните изхвърляния от обектите на атомната енергетика и топлоенергетиката;
        - сгурията и пепелината от топлоцентралите, работещи с твърдо гориво;
        - минералните торове, получени от някои фосфорити;
        - строителните материали.
Наблюденията за състоянието на радиационния гама-фон в Р България през първото тримесечие на 2002 г. се осъществяват чрез Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон, посредством 26 Локални мониторингови станции(ЛМС), обхващащи цялата територия на страната.
Автоматизираната система има за цел своевременното установяване на инцидентно повишаване на радиационния гама-фон на територията на страната. За да има възможност за прогнозна интерпретация на данните за радиационния фон, част от ЛМС (9 броя) извършват допълнително измерване на основните метеорологични параметри.
През първото тримесечие редовно постъпват данни от автоматизираната система за контрол на радиационния гама-фон в реално време от територията на страната.
На фиг. 3.1. а), б), в) и г) са представени графично измененията на мощността на дозата - осреднени месечни, дневни, едночасови и десетминутни стойности в пунктове от 3-30 км зона на АЕЦ "Козлодуй", както и в някои произволно избрани ЛМС от страната.
Резултатите от наблюденията през първото тримесечие показват, че радиационния гама-фон в контролираните пунктове е в границите на характерния естествен гама-фон за съответния пункт и конкретните метеорологични условия.

Средни месечни стойности на мощността на дозата (nGy/h) в пунктовете от 3-30 километровата зона на АЕЦ "Козлодуй" за периода 01. - 03.2002 г.
Фиг. 3.1 (а)

Средни десетминутни стойности на мощността на дозата, (nGy/h) в пунктовете от 30-100 километровата зона на АЕЦ"Козлодуй" за периода 15.02 - 16.02.2002 г.
Фиг. 3.1 (б)

Средни едночасови стойности на мощността на дозата, (nGy/h) в 8 Локални мониторингови станции за периода 9.03 -16.03.2002 г.
Фиг. 3.1 (в)

Средни дневни стойности на мощността на дозата, (nGy/h) в 6 Локални мониторингови станции за периода 1.03 - 16.03.2002 г.
Фиг. 3.1 (г)

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС