ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Води > Състояние на повърхностните води
В графичен вид, на фигури 2.1 до 2.14, са представени усреднените стойности за показателите: разтворен кислород, перманганатна окисляемост, БПК5, амониев, нитратен азот и фосфати, които показват характера, динамиката и измененията в замърсяването с органични и биогенни вещества по време и по дължина на реките и в крайбрежните морски води.

Дунавски басейн

Източно-беломорски басейн

Западно-беломорски басейн

Черноморско крайбрежие

Дунавски басейн

Превишени концентрации по показателите за III категория водоприемник са измерени на следните пунктове:

Разтворен кислород - концентрацията в басейна варира от 2.5 до 15.0 мг/л и съответно наситеността - от 26 до 180% на р.Вит при Гулянци. Най-ниската концентрация 2.5 мг/л е измерена в пункта на р. Блато преди Искър.
БПК5 - показателят е от 0.8 до 15.3 мг/л. Еднократно най-висока концентрация е измерена в устието на р. Русенски Лом (29.8 мг/л). Всички останали измервания са в нормите за I и II категория.
Перманганатна окисляемост - от 1.2 до 28.5 мг/л. Най-високата концентрация е измерена в устието на р. Русенски Лом. Всички останали концентрации са в нормите за I и II категория.
Неразтворени вещества - от 5 до 300 мг/л. Над ПДК за III категория са измерени концентрации в пунктовете: р. Провадийска преди вливане в Белославското езеро и р. Поройна при Р. Димитриево.
Амониев азот - от 0.01 до 40.9 мг/л. Наднормени показатели са измерени отново в р. Провадийска преди вливане в Белославското езеро, р. Суха след гр. Добрич и р. Поройна след гр.Шумен.
Нитратен азот - от 0.2 до 16.8 мг/л. Най-високата концентрация е измерена в р. Поройна при Р.Димитриево като всички показатели са под нормата от20 мг/л.
Фосфати - от 0.01 до 4.6 мг/л в р. Поройна при Р.Димитриево и 2.2 мг/л р. Суха след гр. Добрич. Този показател е също подобрен в сравнение с предишното тримесечие.

Източно-беломорски басейн

Превишения на ПДК по отделните показатели са измерени на следните пунктове:

Разтворен кислород - от 0.8 до 12.9 мг/л. Най-ниските концентрации са измерени в р. Сазлийка след Гълъбово.
БПК5 - от 0.1 до 38.6 мг/л. В съответствие с разтворения кислород, най-високи концентрации са измерени в пункта на р. Сазлийка след Гълъбово. През периода този показтел е подобрен в пунктовете на р. Марица след Харманли, след Неохим и при Свиленград.
Перманганатна окисляемост - от 0.2 до 19 мг/л. Този показател също е подобрен в споменатите по-горе пунктове.
Неразтворени вещества - от 1 до 121 мг/л като най-високата концентрация е измерена еднократно в пункта на р. Сазлийка след Гълъбово.
Aмониев азот - от 0.01 до 4.4 мг/л. Всички измервания са под ПДК за III категория (5 мг/л).
Нитратен азот - от 0 до 4.4 мг/л. Всички измерени показатели са в нормите за I и II категория.
Фосфати - от 0 до 6.5 мг/л на р. Сазлийка при Гълъбово.

Наблюдава се незначително подобрение на общите показатели в Източно беломорския басейн в сравнение с предходното тримесечие.

Западно-беломорски басейн

През тримесечието, в поречията на реките Струма и Места повечетопоказатели не превишават ПДК за III категория, като в много случаи качеството на водите отговаря на нормите за I и II категория. Най-високи концентрации по показателите БПК5 и перманганатна окисляемост еднократно са измерени в р. Драговищица преди заустването и Струма - съответно 21.0 и 56.0 мг/л. Високи концентрации на неразтворени вещества също еднократно са измерени на р. Нишава - 239 мг/л, р. Струма при Невестино - 302 мг/л и р. Драговищица - 532 мг/л.

Черноморско крайбрежие

Качеството на морските води в повечето пунктове отговаря на нормите по Наредба No 8/2000 г. Най-много превишени концентрации са измерени по показателя амониев азот - 29, като в устието на р. Камчия е измерена концентрация 1.3 мг/л. Показтелите перманганатна окисляемост и БПК5 незначително надвишават нормата от 10 и 5 мг/л съответно в пунктовете на нос Шабла и района на гр. Варна.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС