ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването - КПКЗ

Основните принципи на КПКЗ са свързани с предотвратяване или минимизиране на въздействието върху околната среда от големите промишлени и горивни инсталации, съоръженията за третиране на отпадъци, интензивното животновъдство. При КПКЗ се използва едно разрешително - комплексно разрешително, за контрол на емисиите на замърсителите в отпадъчните води и въздуха, за управлените на отпадъците, шума и др.

Комплексни разрешителни

Комплексните разрешителни са задължителни за изграждането и експлоатацията на нови и експлоатацията на действащи инсталации и съоръжения за категориите промишлени дейности по приложение № 4 от Закона за опазване на околната среда.

През м. март с ПМС № 62/12.03.2003г. беше приета Наредба за условията и реда за издаване на комплексни разрешителни за изграждането и експлоатацията на нови и експлоатацията на действащи промишлени инсталации и съоръжения (ДВ, бр. 26 от 21 март 2003г.).

Процедурата по издаване на комплексни разрешителни започва с подаване на заявление в ИАОС. В този смисъл към настоящия момент са стартирали 6 (шест) процедури. Предприятията по реда на подаването са, както следва:

1. "КЦМ"АД - гр. Пловдив (30.05.2003 г.);
2. "Монбат"АД, гр. Монтана (20.06.2003 г.);
3. "Софарма"АД, гр. София (20.06.2003 г.);
4. "Промет" ЕАД, гр. Бургас (27.06.2003 г.);
5. РД ТБО Враца-Мездра ( 07.07.2003 г.);
6. "Лукойл Нефтохим Бургас"АД (28.07.2003 г.).
През следващото тримесечие, в зависимост от изпълнението на съответните процедури, предстои заявленията да бъдат предоставени на обществен достъп в ИАОС и в съответните общини по местонахождение на инсталациите. Процедурата и условията за достъп до заявленията ще бъдат публикувани в един национален ежедневник, в един местен вестник и на Интернет страницата на МОСВ.

До края на годината заявления трябва да подадат операторите на предприятия от следните сектори на промишлеността: химически инсталации за производство на органични химически вещества; химически инсталации за производство на основни неорганични химически вещества; инсталации за повърхностна обработка на метали и пластмаси чрез електролитни или химични процеси; химически инсталации за производство на биоциди и други продукти за защита на растенията.

В изпълнение на разпоредбите на ПМС № 62/12.03.2003 г. Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) включва в периодичните си издания списък на утвърдените методики за прилагане на най-добрите налични техники (НДНТ). Със заповед на Министъра на околната среда и водите през м. юли бяха утвърдени две методики.

Списък на утвърдените методики за прилагане на Най-добрите налични техники (НДНТ) при издаване на комплексни разрешителни

1. Методика за прилагане на най-добри налични техники от инсталации за производство на органични химични вещества в промишлен мащаб, утвърдена със Заповед № РД 867/10.07.2003 г. на Министъра на околната среда и водите.
2. Методика за прилагане на най-добри налични техники за инсталации за повърхностна обработка на метали и пластмаси чрез електролитни или химични процеси, утвърдена със Заповед № РД 866/10.07.2003г. на Министъра на околната среда и водите.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС