ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда >  Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на дебалансираните води от АЕЦ "Козлодуй" и водите на река Дунав преди и след централата
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни в повърхностни водоеми и на руднични отпадъчни води - потенциални замърсители

Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия- потенциални замърсители е оценено, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

През периода октомври- декември на територията на Бургаска област са анализирани проби от необработваеми почви от гр. Айтос, Бургас, Българово и Камено, както и почвена покривка от билков погреб “Горчивка”. Стойностите на техногенно отложения в почвата цезий-137 варират от 4.8 Bq/kg (Бургас- вход от София) до 51.3 Bq/kg (Камено). Изследвани са отпадъчни материали- сгурия от рудници: “Черно море” и “Семенлийски”- от парокотелното и от участъка за открит добив. Не са измерени повишени радиологични показатели.

По- високи стойности на естествените радионуклиди (уран- 238, радий- 226, торий-232 и олово- 210 се установяват в проби от фракция от кариера “Горно Езерово”, отпадък от хвостохранилище “Горно Езерово” и шлам от кариера “Черноморец”.

Периодичният контрол на радиационната обстановка в залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък– изследваната проба от пресен нанос от плажа е с активности 235 Bq/kg по уран-238, за радий-226 е 241 Bq/kg и за олово-210 е 262 Bq/kg.

На територията на Варненска, Добричка, Разградска, Русенска, Търговишка и Шуменска области са обработени общо 40 бр. проби от необработваеми почви и дънна утайка от р. Дунав при Русе. Наблюдават се характерните фонови стойности на естествените радионуклиди. Техногенно внесеният цезий-137, следствие от глобалното отлагане след аварията в Чернобилската АЕЦ, варира от 1.6 Bq/kg (Шумен) до 102.7 Bq/kg (Антоново).

Радиологичният мониторинг за посоченото тримесечие на територията на област Враца се състои от общо 19 бр. почвени проби от пунктовете в 100- км зона на АЕЦ “Козлодуй” и дънни утайки от р. Дунав. Анализираната почвена проба от района на р- к “Плакалница” е с фонови стойности на радиологичните показатели. Няма отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо предишните им стойности. Данните за цезий-137 са в диапазона 0.9 ÷ 43.6 Bq/kg , съответно за Софрониево и Галиче.

През същия период са изследвани 22 броя проби от необработваеми почви и дънни утайки от р. Дунав от областите Монтана и Видин, като 13 от тях са от 3- 30 км зона на АЕЦ “Козлодуй”. В анализираните проби не са установени завишени съдържания на естествени радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 в изследваните почвени материали варира от 4 Bq/kg (Чипровци) до 28 Bq/kg (Белоградчик). За пунктовете от 3- 30 км зона на АЕЦ “Козлодуй” специфичната активност на цезий- 137 е в граници от 4 Bq/kg (Мадан) до 26 Bq/kg (Станево). Изключение прави дънна утайка от р. Дунав при Ново село, където е установено наличие на техногенен кобалт-60.

Анализирана е проба от сгуропепелна маса и почва до сгуроотвала на ТЕЦ “Видахим”. Установените стойности на естествените радионуклиди в сгуропепелината са 3 пъти по-високи в сравнение с почвата в района.

Проведен е и радиологичен мониторинг на територията на МДП “Септемврийци”, с. Смоляновци. Установени са повишени концентрации на естествени радионуклиди в почви от района на “Наклонена” шахта и дънна утайка от р. Коритарска бара, взета под табана на шахтата. В останалите проби съдържанията на естествени радионуклиди са с характерни фонови стойности.

През четвъртото тримесечие на 2004 г. са изследвани 40 броя почвени проби, както и дънни утайки от р. Дунав от региона на Плевенска, Великотърновска и Ловешка области. Проведеният анализ показва, че няма отклонения от измерените стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди от предходни години. Съдържанието на техногенен цезий в необработваеми почви е в диапазона (3.8 – 47.4) Bq/kg, съответно за гр. Белене и с. Вонеща вода.

В изследваната проба от отпадъчен материал от “Язов дол”, с. Рибарица са установени повишени стойности на радиологичните показатели: радий- 226, олово- 210 и торий- 230.

За периода октомври- декември извършените анализи на проби от необработваеми почви и дънни утайки от територията на Пловдивска и Смолянска области установяват, че няма съществени отклонения в специфичната активност на естествените радионуклиди спрямо данните от минали периоди. Определените стойности на отложения цезий- 137, следствие от аварията в Чернобил варират от 8.3 Bq/kg (Барутин) до 120.3 Bq/kg (Рожен).

Резултатите от анализираните проби от района на МДП “Възход” - почва от централната част на отвал “Теклен дол” и скални материали от отвали на щолна № 48 -с. Киселчово и “Паметника” показват повишена специфична активност на естествени радионуклиди. Високи стойности са установени и в почва от отвал на шахта № 3, както и в дънни утайки от р. Барутинска след каптажа на шахтата на участък “Изгрев”, МДП “Доспат”.

Анализирани са проби от земеделски земи в местността “Картофена нива”, намираща се в района на бившия уранодобивен у- к “Изгрев”. В тях се установяват стойности на специфична активност на естествени радионуклиди, достигащи до 100 пъти над фоновите.

Изследваните през четвъртото тримесечие проби от необработваеми почви и дънни утайки от територията на Софийска, Пернишка, Кюстендилска и Благоевградска области показват характерните фонови стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий- 137 в измерените проби е в диапазона (2.8 – 43.1) Bq/kg, съответно за с. Петрич и гр. Етрополе.

От извършения радиологичен мониторинг в райони на обекти- потенциални замърсители се установява следното: за района на у- к “Еленов дол” - почви от отвала на щолна № 6 и дънна утайка от дере след него, дънните утайки от р. Габра в района на об. “Габра”, както и от р. Места и р. Златарица след обект “Елешница” няма завишени стойности на съдържанията на естествени радионуклиди. По- високи стойности се установяват в дънните утайки от: “Женско дере”- с.Елешница, “Вълче дере”- след хвостохранилището на ПХП “Звезда”, р.Пръвна преди вливане на р. Милкьовска и след обект “Злата”.

Резултатите от анализите на проби в районите на у- к “Пробойница” и обект “Искра” показват влияние на тези обекти върху реките Пробойница и Тайна.

Анализирана е и почва от района на Постоянното хранилище за радиоактивни отпадъци “Нови хан”, както и от ТЕЦ “Перник” и ТЕЦ “Бобов дол”. Повишено съдържание на радионуклиди се установява в утайките от “западно ” и “източно ” езеро на ТЕЦ “Бобов дол” и ТЕЦ “Перник”.

През последното тримесечие от територията наСтарозагорска, Хасковска и Кърджалийска области са изследвани проби от отпадъчни продукти от “Арсенал” АД, шламохранилището на “Бентонит”АД и от сорбционните площадки на участъци “Чукарово”, “Чала” и “Тенево”. По- високи стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди се установява в проба от почвата под сорбционната площадка на у-к “Чукарово”.

Изследван е и района на ТЕЦ “Марица Изток 2”. В почва южно от сгуроотвала, както и в сгуропепелината е определено по-високо съдържание на естествените радионуклиди от това в останалите проби от района. В пробите от утайки в района на “Маджарово” ЕООД, хвостохранилището на “Горубсо” АД и пречиствателната станция на ОЦК “Кърджали” няма завишени радиологични показатели.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС