ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Води > Състояние на повърхностните води на територията на Р. България

Повърхностни води


С оглед отразяване на настъпилите промени в законодателството, както и във връзка с изпълнение на изискванията на Рамковата Директива по водите 2000/60/ЕС, със Заповед на Министъра на околната среда и водите № РД – 484/13.05.2005 г. е променена структурата и обхвата на мониторинговата мрежа за качество на повърхностните води Приложение I на старата Заповед № 192/11.05.1998 г.

Променената мрежа за мониторинг на имисии на повърхностни води съответства на Част1 от Приложение I на горепосочената Заповед.

Част 1 - пунктове за реки, езера и язовири обхваща общо 321 пункта за наблюдения на течащи и стоящи води. Пунктовете са групирани по поречия и басейнови дирекции и са категоризирани в няколко групи зависимост от вида на пункта и програмата, по която се докладват данни от него. Специфичните групи са следните: гранични, Дунавска програма, Европейска агенция за околна среда; Езера, НСМОС, Язовири, Черно море.
Групите показатели за анализиране по НСМОС (приложение I -част 1) са:

І-група pН, Неразтворени вещества, Температура, Електропроводимост, Нитритен азот, Нитратен азот, Амониев азот, Фосфати като PO4, Разтворен О2, Наситеност с О2, БПК5, Перманганатна окисляемост, ХПК при Перм.ок.>10;

ІІ-група Общо желязо, Манган, Сулфати, Хлориди, Общ фосфор като РО4, Общ азот, Хлорофил А (за язовири) - прозрачност, Колититър, Общ брой микроорганизми, Ешерихия колититър, Патогенни микроорганизми;

ІІІ-група Мед, Цинк, Арсен, Кадмий, хром общ, Олово, Никел, Живак, Твъйрдост, Калций, Магнезий, Цианиди, Повърхностно активни вещества, Феноли, Разтворени или емулгирани въглеводороди (след екстракция с петролев етер), Полициклични ароматни въглеводороди, Пестициди – общо, Общекстрахируеми вещества.

В Басейнова дирекция дунавски район се наблюдават 94 пункта на реки и 6 на язовири, Басейнова дирекция черноморски район - 38 пункта на реки и 2 на язовири, Басейнова дирекция източно беломорски район - 94 пункта на реки и 23 на язовири и Басейнова дирекция западно-беломорски район – 53 пункта на реки и 11 на язовири

Честотата на пробонабиране от пунктовете е различна за различните пунктове и варира в диапазона на 1, 4, 6 или 12 пъти годишно.

От 1 август 2006г. влезе в сила нова Заповед на Министъра на околната среда и водите № РД – 470/12.07.2006г. за мониторинга на повърхностните води на територията на Черноморски район за басейново управление с център гр.Варна, синтезирана в две приложения: Приложение 1 Програма за мониторинг на реки, езера, язовири и морски води със съотвенната честота по групи показатели и Приложение 2 Групи показатели за анализиране. Броят на пунктовете става, както следва: 52 за реки, 4 за язовири, 23 за морски води и 15 за езера. Съгласно изискванията на Рамковата директива по води 2000/60 в програма са включени и пунктове за мониторинг на седименти във водни обекти, респективно: 27 пункта на реки, 17 пункта морски и 15 пункта на езера.

В настоящото издание на бюлетина е включена информация за състоянието на повърхностните води в основните поречия през третото тримесечие на 2006 г. – от юли до септември включително. Оценката за качеството на водите се прави в съответствие с Наредба No 7 (обн., ДВ, бр.96 от 1986 г.). Информацията за новите пунктове за повърхностни води е включена в Националната база данни за екологичен мониторинг на НСМОС – част води.


3.1.1. Състояние на качеството на повърхностните води

Състоянието на повърхностните води в България за основните показатели, характеризиращи качеството на водите, е представено на са представени на фиг.3.1. . Оценката е направена сумарно за цялата страна по процентния брой на показателите, отговарящи на съответната категория според Наредба No 7/1986г. и е сравнено с предходното тримесечие. В най-лявата колона са представени процентния брой на пунктовете в зависимост от тяхната категоризация.


Дунавски басейн

Източно-беломорски басейн

Западно-беломорски басейн

Черноморски басейн


3.1.2. Състояние на качеството на повърхностните води по поречия и басейнови райони на управление

В графичен вид са представени усреднените стойности за показателите: разтворен кислород, перманганатна окисляемост, БПК5, амониев, нитратен азот и фосфати, които показват характера, динамиката и измененията в замърсяването с органични и биогенни вещества по време и по дължина на реките.


Дунавски басейн

Качеството на водите в отделните поречия в басейна e представенo на фиг. 3.2 - 3.8. Kонцентрациите по показатели за различните категории водоприемник през наблюдавания период са:

Разтворен кислород - от 1.6 до 13.2 mg/l. Наблюдава се превишение на нормата за III категория при пункт р. Поповска след гр. Попово 1.6. При 6 от пробите е измерена концентрация в границите на нормата за ІІІ категория. Броят на измерените концентрации за I категория е 70.32% от общия брой на проведените анализи, за втора – 25.16%, а за трета – 3.87%.
БПК5 - от 0 до 18.1 mg/l. Има една измерена концентрация в границите на ІІІ категория при р. Бели Лом след гр. Разград. Броят на пробите за I категория е 73.03%, за втора – 25.32%, а за трета – 0.65 %.
Перманганатна окисляемост - от 0 до 35.5 mg/l. Превишение на нормата за ІІІ категория не е наблюдавано. В рамките на ІІІ категория е измерена една концентрация. Процентното разпределение на анализирани проби за различните категории е както следва: броят на пробите за I категория е 80.00%, за ІІ – 19.36%, а за трета – 0.64%.
Неразтворени вещества - от 0 до 531 mg/l. Най-високата концентрация, превишаваща изискванията на ІІІ категория води е измерена в 13 проби при: р. Лесновска при с. Долни Богров, р. Блато преди вливане в р. Искър, р. Искър при с. Ореховица(ХМС), р. Вит след гр. Гулянци, р. Осъм при с. Черквица, р. Бели Лом над яз. Бели Лом – 2 проби, р. Бели Лом след гр. Разград, р. Черни Лом при с. Червен, р. Русенски Лом при кв. Басарбово – 3 проби и р. Русенски Лом преди р. Дунав. При 8.39% от пробите се превишава нормата за III категория, а 9.68% са в границите на ІІІ категория, 28.39% - ІІ категория и 53.54% - І категория.
Амониев азот - от 0 до 7.48 mg/l. Има една измерена концентрация надвишаваща нормите за ІІІ категория води на р. Лесновска при с. Долни Богров, а за самата трета категория е регистрирано надвишаване в 6 проби. Броят на пробите за I категория е 48.39%, за ІІ категория – 47.10% и за ІІІ - 3.87%.
Нитратен азот - от 0 до 16.7 mg/l, като няма измерени стойности, превишаващи ІІІ категория. Броят на пробите в нормата за ІІІ категория е 4.52%, за II категория водоприемник (10 мг/л) е 9.03%, а броят на пробите за I категория е 86.45%.
PO4 - от 0 до 4.43 mg/l. Превишения над 2 mg/l – ІІІ категория е отбелязано в три проби при пункта на: р. Искър при кв. Курило(ХМС) - гр. Нови Искър – 2 проби и р. Кална след Ботевград. В границите на трета категория приемник са измерени стойности в 9.77% от случаите. Броят на пробите за съответните категории е: ІІ категория – 37.60% и І категория 50.38%.

През изминалото тримесечие в Дунавския басейн се наблюдава запазване в качеството на водите по показателителя фосфати и запазване до леко влошаване при показателите разтворен кислород, неразтморени вещества и амониев азот. При показателите биологически потребен кислород и перманганатна окисляемост може да се отчете подобрение на качеството в сравнение с предходното тримесечие. Наблюдава се влошаване при показателителя фосфати.


Черноморски басейн

Качеството на водите в основната река Камчия в басейна е представенo на фиг. 3.9.. Измененията на концентрациите по показатели за различните категории водоприемник през наблюдавания период са:

Разтворен кислород - от 0.24 до 10.7 mg/l. Измерени са три концентрации под 2 mg/l в 3.37% от всички случаи при р. Суха след гр. Добрич /оранжерията/ - 3 проби. Броят на пробите за I категория е 83.15%, за ІІ – 12.36%, а за ІІІ – 1.12%.
БПК5 - от 0 до 61.8 mg/l. Превишена концентрация над нормата за III категория е измерена в 4 проби на: р. Суха след гр. Добрич /оранжерията/, р. Поройна под с. Р.Димитриево и Езеро Мандра – Запад – 2 проби. Броят на пробите за ІІІ категория е 4.23%, за ІІ – 15.49%, а за I категория – 74.65%.
Перманганатна окисляемост - от 0.1 до 108 mg/l. Регистрирано е превишение над ІІІ категория в 5 проби на р. Поройна под с. Р.Димитриево, Мандренско езеро в източната част - м."Пода" – 2 проби и Езеро Мандра – Запад – 2 проби. Броят на пробите за I категория е 83.33%, а за ІІ – 9.53% и ІІІ – 1.19%.
Неразтворени вещества - от 3 до 1248 mg/l. Високи концентрации над ІІІ категория са измерени в 7 проби при: р. Провадийска преди с. Байково, р. Провадийска след гр. Провадия, р. Провадийска след хвостохр. "Падина", р. Девненска преди вливане в р. Провадийска, р. Поройна под с. Р.Димитриево, р. Голяма Камчия при гр. Дългопол и р. Луда Камчия до с.Билка. Броят на пробите за ІІІ категория е 11.90%, за ІІ – 13.10%, а за I категория – 66.67%.
Амониев азот - от 0 до 11.4 mg/l. Иизмерени са 6 стойности превишаващи ІІІ категория при р. Провадийска след хвостохр. "Падина", р. Суха след гр. Добрич /оранжерията/ - 3 проби, р. Поройна под гр. Шумен и р. Поройна под с. Р.Димитриево. Броят на пробите за ІІІ категория е 4.49%, за ІІ категория – 38.21%, а за І категория 50.56%.
Нитратен азот - от 0 до 18.8 mg/l. От измерените стойности на показателя нито една проба не е над ІІІ категория и само три е в нормата за IIІ категория. Броят на пробите за I категория е 85.23%, за ІІ – 11.36%, за ІІІ – 3.41%.
Фосфати - от 0 до 95 mg/l. Превишения над ПДК за III категория са регистрирани в 12 проби (13.48% от всички проби) на р. Суха след гр. Добрич /оранжерията/ - 3 проби, р. Поройна под гр. Шумен, р. Поройна под с. Р.Димитриево – 2 проби, р. Голяма Камчия при с. Арковна -2 проби, р. Голяма Камчия при гр. Дългопол, р. Камчия при местността "Пода", р. Двойница на моста преди вливане в Черно море и р. Айтоска преди вливането й в Бургаското езеро. Броят на пробите за I категория е 47.19%, за ІІ – 29.21%, а ІІІ – 10.12%.

В Черноморския басеин през изминалото тримесечие, в сравнение с предходното се наблюдава влошаване на качеството на повърхностните води по всички показателите като само при показателя амониев азот може да се отчете подобрение на качеството в сравнение с предходното тримесечие.


Източно-беломорски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна е представено на фиг. 3.10 - 3.12.. Измененията на концентрациите по показатели за различните категории водоприемник през наблюдавания период са:

Разтворен кислород - от 2.8 до 16.1 mg/l. Няма регистрирано нито едно превишение над ІІІ категория. Измерените концентрации за самата ІІІ категория са 6% от всички случаи. Броят на пробите за ІІ категория – 13%, а за I категория – 81%.
БПК5 - от 0 до 25 mg/l.. В нито една проба не е замерена концентрация над ІІІ категория при, както и за самата ІІІ категория няма регистрирана концентрация. Броят на пробите за I категория е 93%, а за ІІ – 7%.
Перманганатна окисляемост - от 0 до 18.6 mg/l. Всички измерени концентрации са в I и ІІ категории – съответно: І – 98% и ІІ – 2%.
Неразтворени вещества - от 0 до 280 mg/l. Надвишаване над ІІІ категория има измерено в 6 проби при: р. Марица под Пловдив на 1км. от зауств.гр.колект., р. Чепеларска на моста за с. Бачково, р. Марица при гр. Първомай(ХМС 304), р. Блатница преди вливане в р. Сазлийка, р. Малка Арда- с. Кутела и р. Малка Арда- с. Баните. Броят на пробите за ІІІ категория е 10%, за ІІ категория 14%, а за I категория – 70%.
Aмониев азот - от 0 до 3.81 mg/l. Няма измерени концентрации над ІІІ категория, а за ІІІ категория има три регистрирани концентрации. Броят на пробите за IІ категория е 75%, а за І категория – 22%.
Нитратен азот - от 0 до 9.3 mg/l. Няма надвишаване над ІІІ категория води, а за самата трета категория също не е регистрирана концентрация. Броят на пробите за I категория е 98%, а за ІІ – 2%.
Фосфати - от 0 до 2.5 mg/l при допустими ПДК за III категория до 2 mg/l. Над ІІІ категория са измерени 2 стойности на показателя при р. Мочурица след гр. Карнобат и р. Мочурица преди вливане в р. Тунджа (гр. Ямбол). Броят на пробите за ІІІ категория е 11.49%, за ІI категория – 26.44%, а за І категория – 59.77%.

В сравнение с предходното тримесечие в Източно беломорския басейн се наблюдава запазване на състоянието за качеството на водите при показателите перманганатна окисляемост и нитратен азот, а запазване с незначително влошаване само на показателите неразтворени вещества и фосфати. Подобряване на състоянието се наблюдава при всички останали показатели.


Западно-беломорски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна е представено на фиг. 3.13 - 3.14. . Измененията на концентрациите по показатели за различните категории водоприемник през наблюдавания период са:

Разтворен кислород - от 1.4 до 46 mg/l. Измерена е една концентраця над нормата за ІІI категория р. Благоевградска Бистрица след Благоевград и само една в ІІІ категория – 1.64% от всички случаи. Броят на пробите за I категория е 88.52%, а за ІІ – 8.20%.
БПК5 - от 0 до 38 mg/l. Измерени са стойности на този показател над IIІ категория в 2 пункта при р. Благоевградска Бистрица след Благоевград и р. Санданска Бистрица преди вливане в р. Струма, като и за ІІІ категория няма регистрирани такива. Броят на пробите за I категория е 90.17%, а за ІІ категория – 6.56%.
Перманганатна окисляемост - от 0 до 31.7 mg/l. Няма измерени стойности за качество на водите над ІІІ категория. Всички останали анализи отговарят на нормите за I и ІІ категории. Броят на пробите за I категория е 96.72%, а за ІІ – 1.64%.
Неразтворени вещества - от 0 до 558 mg/l. Превишаване на нормата за ІІІ категория е измерено в 2 проби при р.Места след с.Хаджидимово след р.Мътница и р. Благоевградска Бистрица след Благоевград. Пробите в 9 пункта са ІІІ категория. Броят на пробите за I категория е 63.93%, а на ІІ категория 18.04%.
Aмониев азот - от 0 до 6.8 mg/l. Измерени са стойности над ІІІ категория при р. Благоевградска Бистрица след Благоевград, р. Санданска Бистрица преди вливане в р. Струма и р. Гоцеделчевска (след колектора на гр. Г. Делчев), а за самата ІІІ категория няма регистрирани стойности. Всички останали анализи са в нормите за I и II категория до 2 mg/l. Броят на пробите за ІI категория е 26.23%, а за І – 68.85%.
Нитратен азот - от 0 до 5.5 mg/l. Няма нито една измерена концентрация над и за ІІІ категория качество на водите. Броят на пробите за I категория е 96.72%, а за ІІ – 3.28%.
Фосфати - от 0 до 0.95 mg/l. Няма измерени стойности над и за ІІІ категория. Броят на пробите за IІ категория е 34.38%, а за І категория – 65.62%.

Качеството на водите в Западно-беломорския басейн по разглежданите показатели в това тримесечие в сравнение с предходното е по-добро по показателите нитратен азот и фосфати и се запазва с леко влошаване при останалите показатели.


Качество на водите по басейнови райони на управление на водите

Качеството на водите в отделните басейни по показателите: разтворен кислород, перманганатна окисляемост, БПК5, амониев, нитратен азот и фосфати е представено в графичен вид на фигури от 3.15 за Дунавски басейн и 3.16 за Черноморски басейн. 3.17 за Източнобеломорски басейн и 3.18 за Западно беломорски басейн посредством статистическа обработка по метода на боксплота, който характеризира разпределението на показателите.


3.1.3.Състояние на качеството на водитe на Черно море

Oценката на Черноморските води е в съответствие на Наредба No 8 – ДВ 10/2001 за качеството на крайбрежните морски води. Показателите и нормите за определяне качеството на крайбрежните морски води са регламентирани съгласно тази наредба в зависимост от това дали е Район за съществуващо и перспективно ползване или Пояс на санитарна охрана.

Променената мрежа за мониторинг на качеството на водите на Черно море обхваща 25 пункта както от едномилната зона, така и от дванадесет милната зона, където се вземат и дълбочинни проби.

В графичен вид на фиг. 3.19 са показани стойностите на основните показатели за качество на морските води. Разтворен кислород, БПК5, Амониев азот, Нитратен азот и Фосфати за различни пунктове по крайбрежието.

Качеството на водите на Черно море по разглежданите показатели в това тримесечие е добро. Не се наблюдава надвишаване на пределно допустимите концентрации, като при всички пунктове за мониторинг се отчита понижение на стойностите на разглежданите показатели в сравнение с предходното тримесечие.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС