ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители



Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители се оценява, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

В изследваните почвени проби от Бургаска област за периода април- юни не се наблюдават отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години.

Стойностите на техногенно отложения в почвата 137Cs са от 1.3 Bq/kg (Звездец) до 21.3 Bq/kg (Средец).

Периодичният контрол на радиационната обстановка в залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък– изследваните проби са от пресен нанос и пясък от плажа.

През посоченото тримесечие от територията на Варненска, Добричка области са изследвани 17 бр. проби от необработваеми почви. Наблюдавани са характерните за региона стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на 137Cs, вседствие от Чернобилската авария, варира от 2.2 Bq/kg (гр.Шабла) до 33.2 Bq/kg (с. Стожерр Добричка обл.).

Радиологичният мониторинг за разглежданото тримесечие на територията на област Враца (вкл. 30 км зона на АЕЦ) не установява отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо предишните им стойности. Данните за 137Cs, като следствие от аварията в Чернобил, са в диапазона (0.9 -61624;49.0) Bq/kg, съответно в Мизия и Гложене.

Изследвани са и дънни утайки от “отводящия” канал на атомната централа и от пристанища Козлодуй и Оряхово, както и проби от почва и отпадъчен продукт от хвостохранилището при с. Лютаджик. Не се установява радиоактивно замърсяване в изследваните проби.

През същия период са анализирани 24 бр. проби от необработваеми почви от областите Монтана и Видин (13 от тях са от 30- км зона на АЕЦ “Козлодуй”)..В анализираните проби са установени наблюдаваните и предишни години стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на 137Cs варира от 6 Bq/kg (Вълчедръм, Смоляновци и Видин) до 44 Bq/kg (Брусарци).

Проведения радиологичен мониторинг в района на бившия уранодобивен обект МДП “Септемврийци”, с. Смоляновци (вкл. и дънни утайки от р. Коритарска бара) не установява повишени съдържания на естествените радионуклиди.

От района на Плевенска области са анализирани 16 бр. почвени проби. Измерени са типичните за региона фонови стойности на радиологичните показатели. Определената специфична активност на цезий-137 е в интервала (1.1 -247; 33.4 Bq/kg), съответно за Д. Митрополия и с. Деветаки.

През посоченото тримесечие от територията на Пловдивска области са анализирани проби от необработваеми почви, като стойностите на радиологичните показатели са характерните за областта, наблюдавани и в предишни периоди. Съдържанието на цезий- 137 е в граници от 12.3 Bq/kg (Крумово) до 116.4 Bq/kg (Първенец).

Радиологичния мониторинг, извършен в районите на обекти от бившия уранодобив установява наблюдаваната и в предходни години специфична активност на естествените радионуклиди. Така напр. в почвени проби от у-ците: “Калояново”, “Царимир”, “Церетелево”, “Раковски” и “Момино”, тези стойности са сравними с фоновите за съответния район.

В проби от отвал 1 на обект ”Реви ниви”- Добралък, както и от нива в местностите ”Реви ниви” и “Камъка” от същия район са измерени високи специфични активности на естествените радионуклиди, достигаща до 100 пъти над фоновите стойности, определени в проба от почва от с. Добралък.

Изследваните през второто тримесечие от територията на Софийска и Благоевградска области проби от необработваеми почви и дънни утайки не показват повишени стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий- 137 в тях е в диапазона 1.2 -61624; 34.2 Bq/kg, съответно в София и с.Струмешница.

Проведения радиологичен мониторинг в райони на бивши обекти на уранодобивната промишленост установява повишени стойности на специфичната активност на естествени радионуклиди в проби от района на шахта 2 на обект “Мелник”,. в дънните утайки на “Вълче дере”, след хвостохранилището на ПХП “Звезда”.и дерето след бившата пречиствателна станция – с. Елешница, както и в почвени проби от района на кариера “Копитото” и шахта “Поляне” - МДП “Дружба”.

Резултатите от фоновия мониторинг, проведен на територията на Старозагорска и Хасковска области в проби от необработваеми почви, показва характерните за региона стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий–137 варира от 14.8 Bq/ kg (гр. Николаево) до 101 Bq/ kg (с. Радецки).

В резултат от мониторинга на потенциални замърсители са установени високи стойности на естествените радионуклиди в проби от районите на бившите уранодобивни обекти: у-к “Орлов дол”, около шахтата и под сорбцията“, в почвена проба под отвала на щолни 8, 10 и 13 на р-к “Сливен”, утайка под сондаж 1 и почва под отвал на щолна 3 на р-к “Сборище”, а също и в проби от отпадъчните продукти - пепелина от електрофилтри и сгуропепелина от сгуроотвала на ТЕЦ “Марица Изток 2”, отпадък (утайка) от неутрализационна станция на “Неохим” АД

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС