ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители


Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители се оценява, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

През периода юли- септември от територията на Бургаска, Сливенска и Ямболска области са анализирани 23 бр. проби от необработваеми почви. В тях не са наблюдавани отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години.

Стойностите на отложения в почвата, вследствие на Чернобилската ядрена авария, цезий-137 са от < 0.2 Bq/kg (МДА) в Бургас –входа от София, до 42.0 Bq/kg в Карнобат.

Периодичният тримесечен контрол на радиационната обстановка в залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Изследваната проба от пресен нанос от плажа е с активности 202 Bq/kg за уран-238, 198 Bq/kg за радий-226, 1490 Bq/kg за калий-40 и 296 Bq/kg за олово-210.

Подобни са и стойностите на естествените радионуклиди в изследваната проба от пясък от плаж “Вромос”, а именно: за уран-238 – 413 Bq/kg; за радий-226 - 425 Bq/kg; за олово-210 - 356 Bq/kg и за калий-40 – 1042 Bq/kg.

В изследваните през периода 23 почвени проби от територията на Разградска, Русенска, Търговищка, Шуменска и Силистренска области са установени характерните за региона стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на техногенния цезий-137 в почви от района варира от 1.7 Bq/kg (с. Развигорово, област Разград) до 86.2 Bq/kg (Антоново-1, област Търговище).

Радиологичният мониторинг за третото тримесечие на територията на област Враца се състои в анализирането на проби от необработваеми почви и дънни утайки от р. Дунав от пунктовете в 100- км зона на АЕЦ “Козлодуй”. Няма отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо предишните им стойности. Данните за цезий-137 са в диапазона (0.4 ÷25.1) Bq/kg, съответно за гр. Криводол и Враца.

През същия период са анализирани 28 бр. проби от необработваеми почви от областите Монтана и Видин. Тринадесет от тях са от 30- км зона на АЕЦ “Козлодуй”. В тях са установени наблюдаваните и в предходни години стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 варира от 4 Bq/kg (Боровци) до 21.3 Bq/kg (Златия).

Не се установяват надфонови активности на естествените радионуклиди и при проведения радиологичен мониторинг в района на “Чипровец” ЕАД (5 бр. проби от необработваема почва и 5 бр. от дънни утайки).

От региона на Великотърновска, Габровска, Ловешка и Плевенска области през разглеждания период са анализирани 38 бр. проби от необработваеми почви. Установени са типичните за региона фонови стойности на естествените радионуклиди. Измерената специфична активност на цезий-137 е в интервала (0.89 ÷ 69.4 Bq/kg), съответно в с. Мечка и с. Деветаки.

Резултатите от направените анализи на почвени проби от територията на Пазарджишка и Пловдивска области показват, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо стойностите им от минали периоди.

В разпределението на техногенния цезий- 137, отложен в почвата след аварията в Чернобилската АЕЦ се наблюдава характерното замърсяване за района. Данните варират от 13.1 Bq/kg (Пещера) до 198 Bq/kg (Брестовица). Високи стойности са установени още в Юндола- 173 Bq/kg, Батак- 136 Bq/ kg, Бяла черква- 135 Bq/kg и Радилово- 121 Bq/ kg.

Радиологичния мониторинг, извършен в районите на обекти-потенциални замърсители установява наблюдаваната и за предходни години завишена специфична активност на естествените радионуклиди в почвени проби от р-к “Здравец”,отвали 1 и 2.

В изследваните от територията на Софийска, Благоевградска и Пернишка области 9 бр. проби от необработваеми почви не се установяват надфонови активности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий- 137 в тях е в диапазона от 0.4 Bq/kg в Чепинци до 54.5 Bq/kg в Етрополе.

През посоченото тримесечие, във връзка с аварията във военните складове в с. Челопечене на 03.07.2008 г., е направен извънреден радиологичен мониторинг на почвени проби от района, както и на дънна утайка от р. Лесновска при моста на кв. Чепинци. Не са установени завишени стойности на специфичните активности на естестествените и техногенни радионуклиди.

През третото тримесечие на 2008 г. от територията на Старозагорска и Хасковска области са анализирани 8 бр. проби от необработваеми почви- фонов мониторинг. В тях са наблюдавани характерните за региона стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди, а съдържанието на техногенния радионуклид цезий–137 варира от 11 Bq/kg (Свиленград) до 61.1 Bq/ kg (Минерални бани).

Проведен е и мониторинг на 40 бр. проби от райони на обекти - потенциални замърсители в посочените области. Високи стойности на естествените радионуклиди са измерени в проби от:

- р-к “Сърница”, под отвалите на щолни 1 и 2;
- р-к “Яворовец”, под щолни 1 и 2;
- р-к “Саже”, под отвала на шахтата;
- р-к “Чала”, отпадък от тавербани 7, 10 и отвал на хоризонти 474 и 520;

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС