ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Води > Състояние на повърхностните води на територията на Р. България

Повърхностни води


В настоящото издание на бюлетина е включена информация за състоянието на повърхностните води в основните поречия през третото тримесечие на 2008 г. Оценката за качеството на водите е направена в съответствие с Наредба No 7 (обн., ДВ, бр.96 от 1986 г.).

Пробите са анализирани в 15 регионални лабораториите на Изпълнителната Агенция по околна среда и включват основни физико-химични показатели като температура, активна реакция, разтворен кислород, наситеност с кислород, електропроводимост, БПК5, ХПК – бихроматна, неразтворени вещества, амониев, нитритен и нитратен азот, ортофосфати,. От специфичните показатели се анализират: общо желязо, олово, кадмий, мед, хром 6+ и 3+, общ хром, арсен, цинк, никел.


3.1.1. Състояние на качеството на повърхностните води

Основните показатели, характеризиращи качеството на водите, са представени в графичен вид чрез усреднените им стойности за: разтворен кислород, неразтворени вещества, БПК5, ХПК – бихроматна, фосфати, амониев и нитратен азот, които показват характера, динамиката и измененията в замърсяването с органични и биогенни вещества по време и по дължина на реките.


Дунавски басейн

Източно-беломорски басейн

Западно-беломорски басейн

Черноморски басейн



Дунавски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна са представени на фиг. 3.1 – 3.7. Разтворен кислород - от 2,18 до 12,7 мг/л. Всички анализирани проби не превишават нормата за III категория водоприемник. Броят на измерените концентрации за I категория са 68% от общия брой на проведените анализи, за II категория са 23%, а за III са 9%.
БПК5 - от 0,5 до 21 мг/л. Броят на пробите за I категория са 81%, за II категория са 18%, а за III са 0,7%. Еднократно превишение на нормата за III категория е регистрирано в р. Поповска след гр. Попово 40 мг/л.
ХПК (бихроматна) - от 2,4 до 64 мг/л. Броят на пробите за I категория е 86%, а за втора категория 14%. Не се наблюдава превишаване на нормата за III категория.
Неразтворени вещества - от 0,5 до 95 мг/л. Превишение на нормите да III категория са отчетени само в два пункта р. Студена , преди вливане в Янтра - шосеен мост и при р. Бели Лом над яз. Бели Лом. Броят на пробите за I категория са 60% , а за II категория са 24%.
Амониев азот - от 0 до 4,61 мг/л. Наблюдава се еднократно превишение на нормите за III категория в р. Бели Лом след гр. Разград 7,36 мг/л., в р. Какач преди вливане в р. Искър 5,77 мг/л и при р. Поповска след гр. Попово – 6,08мг/л. Броят на пробите за I категория са 53%, за II категория са 40% и за III категория са 4%.
Нитратен азот - от 0,02 до 12 мг/л. Броят на пробите за I категория са 88%, за II категория 12% . Не се наблюдават превишения на нормите за трета категория.
PO4 - от 0,008 до 1,8 мг/л. Броят на пробите за I категория са 48%, за II са 32%, а за III категория са 12%. Наблюдава се еднократно превишение на нормите в няколко пункта от 2,07 до 3,34 мг/л.

През изминалото тримесечие в сравнение с предходното в Дунавския басейн се наблюдава запазване до леко подобряване на качеството на водите по показателите разтворен кислород, биологична потребност от кислород, неразтворени вещества и азот амониев. При останалите показатели се наблюдава сравнително запазване на качеството на водите.


Черноморски басейн

Качеството на водите в основната река Камчия в басейна е представена на фиг. 3.8., а диапазона на измерените концентрации и регистрираните превишения на концентрациите по отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 2,67 до 15,4 мг/л. Броят на пробите за I категория са 78%, а на II катерия са 15%. Превишаване на ПДК за III има в 2% от пунктовете.
БПК5 - от 0,4 до 31 мг/л. Пробите отговарящи на нормите за I и II категория води са I категория 77%, а II категория 18%. Проби попадащи в III категория водоприемник са 2%.
ХПК (бихроматна) - от 1,4 до 90,7мг/л. Броят на пробите за I категория са 70%, за II са 22% и за III категория са 2%. Надвишаване на III категория има в 6% от пунктовете.
Неразтворени вещества - от 0 до 92 мг/л. Броят на пробите за I категория са 75%, за II категория са 15%, и за III категория са 7%. Превишаване се наблюдава само в два пункта при р. Калайджидере с. Надарево 102мг/л. и в пункта на р. Поройна с. Дибич 123 мг/л.
Амониев азот - от 0,019 до 4,87 мг/л. Броят на пробите за I категория са 34 %, за II категория 45%, и за III категория 14%. Наблюдавани са превишения в пунктовете при р. Поройна с. Р. Димитриево 8,1 мг/л., и при р. Поройна с. Дибич 9,7мг/л.
Нитратен азот - от 0,043 до 7,76 мг/л. Всички проби отговарят на нормите за I и II категория води. Броят на пробите за I категория са 96%, за II категория са 4% .
Фосфати - от 0, до 1,81 мг/л. Броят на пробите за I категория са 54%, за II категория са 25% и за III категория 2%. Наблюдаваните превишения на III категория са в р. Провадийска след гр. Провадия, р. Голяма Камчия при с. Арковна, р. Камчия при местността "Пода", р. Айтоска - след гр. Камено, р. Провадийска с. Синдел.

В Черноморския басейн през изминалото тримесечие, в сравнение с предходното се наблюдава запазване до леко влошаване на качеството на водите по отношение на някои от показателте. Влошаване се наблюдава при показателите биологична потребност от кислород и неразтворените вещества.


Източно-беломорски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна са представени на фиг. 3.9 – 3.11., а диапазона на измерените концентрации и регистрираните превишения на концентрациите по отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 1,3 до 14,03 мг/л. Броят на пробите за I категория са 81%, за II категория 12%, а за III категория 7%.
БПК5 - от 0 до 20,5 мг/л. Броят на пробите за I категория са 80%, за II категория 15% и за III категория са 3 мг/л. Еднократно превишение се наблюдава в р.Чинар дере - с.Поройна.
ХПК (бихроматна) - от 0 до 82 мг/л. Броят на пробите за I категория е 67%, за II категория 30% и за III категория са 1 %. Еднократно превишаване на нормата се наблюдава в пункта при р. Асеновска преди вливане в р. Тунджа и в пункта при р.Чинар дере - с.Поройна.
Неразтворени вещества - от 0 до 96 мг/л. Броят на пробите за I категория са 92%, за II категория са 4% и за III са 4%. Превишение се наблюдава само в един пункт на р.Стара - с.Целина.
Aмониев азот - от 0 до 5 мг/л. Броят на пробите за I категория са 37%, за II категория са 56%, а за III категория 2%. Наблюдавани са еднократни превишения на нормите за трета категория в четири пункта.
Нитратен азот - от 0 до 6,14 мг/л. Броят на пробите за I категория са 98%, II категория 2%.
Фосфати - от 0 до 1,9 мг/л. Броят на пробите за I категория са 43%, II категория 40% и за III категория 11%. Еднократни превишения на нормите за ПДК се наблюдават в четири пункта р. Асеновска преди вливане в р. Тунджа, р. Сазлийка при гр. Гълъбово, р. Харманлийска в гр. Харманли, р.Чепеларска - след гр.Чепеларе

В сравнение с предходното тримесечие в Източно-беломорския басейн се наблюдава запазване до леко подобряване на качеството на водите по основните показатели. Единствено при показателя ортофосфати има леко влошаване на качеството, дължащо се недостатъчното пречистване на битовите отпадъчни води


Западно-беломорски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна са представени на фиг. 3.12 – 3.13, както и измерените концентрации и регистрираните превишения на ПДК по отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 1,9 до 11,4 мг/л. Броят на пробите за I категория е 85%, за II категория 14%, а за III категория е 2%. Само в пункта при р. Благоевградска Бистрица след Благоевград са регистрирани еднократни превишения на нормата за трета категория.
БПК5 - от 0,4 до 14,58 мг/л. Броят на пробите за I категория са 90%, за II категория са 10%. Превишение на ПДК за III категория не се наблюдават.
ХПК (бихроматна) - от 3,2 до 44,29 мг/л. Броят на пробите за I категория е 93%, а за II категория са 7%. Еднократно превишаване на нормата се наблюдава в пункта на р. Благоевградска Бистрица след Благоевград.
Неразтворени вещества - от 0 до 85 мг/л. Броят на пробите за I категория са 76%, за II категория са 14% и за III са 9%. Не се наблюдава превишаване на нормата за трета категория.
Aмониев азот - от 0,004 до 3,62 мг/л. Наблюдава се превишение на ПДК в пункта на р. Благоевградска Бистрица след Благоевград. Броят на пробите за I категория са 60%, а за II категория са 33%, а за III категория 7%.
Нитратен азот - от 0,001 до 3,31 мг/л. Броят на пробите за I категория са 100%.
Фосфати - от 0 до 1,75 мг/л. Превишение над ПДК за III категория са измерени на р. Благоевградска Бистрица след Благоевград , р. Санданска Бистрица преди вливане в р. Струма , р. Гоцеделчевска (след колектора на гр. Г. Делчев). Броят на пробите за I категория е 32%, за II категория 56% и за III категория 2%.

В Западно беломорския басейн през изминалото тримесечие се наблюдава запазване на качеството на водите по основните физикохимични показатели в сравнение с предходното тримесечие, с изключение на неразтворените вещества, където се наблюдава леко влошаване.


Качество на водите по басейнови райони на управление на водите

Качеството на водите в отделните басейни по показателите: разтворен кислород, БПК5,ХПК-бихроматна, амониев азот, нитратен азот, и фосфати е представено в графичен вид на следните фигури:

Качеството е представено посредством статистическа обработка по метода боксплот, характеризиращ разпределението на показателите.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС