ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Води > Състояние на повърхностните води на територията на Р. България

Повърхностни води


В настоящото издание на бюлетина е включена информация за състоянието на повърхностните води в основните поречия през четвъртото тримесечие на 2008 г. Оценката за качеството на водите е направена в съответствие с Наредба No 7 (обн., ДВ, бр.96 от 1986 г.).

Пробите са анализирани в 15 регионални лабораториите на Изпълнителната Агенция по околна среда и включват следните основни физико-химични показатели: температура, активна реакция, разтворен кислород, наситеност с кислород, електропроводимост, БПК5, ХПК-бихроматна, неразтворени вещества, амониев, нитритен и нитратен азот, ортофосфати,. От специфичните показатели се анализират: общо желязо, олово, кадмий, мед, хром 6+ и 3+, общ хром, арсен, цинк, никел.


3.1.1. Състояние на повърхностните води

Основните показатели, характеризиращи качеството на водите, са представени в графичен вид чрез усреднените им стойности за показателите: разтворен кислород, неразтворени вещества, БПК5, фосфати, амониев и нитратен азот, които показват характера, динамиката и измененията в замърсяването с органични и биогенни вещества по време и по дължина на реките.


Дунавски басейн

Източно-беломорски басейн

Западно-беломорски басейн

Черноморски басейн


3.1.2. Състояние на качеството на повърхностните води по поречия и басейнови райони на управление

В графичен вид са представени усреднените стойности за показателите: разтворен кислород, перманганатна окисляемост, БПК5, амониев, нитратен азот и фосфати, които показват характера, динамиката и измененията в замърсяването с органични и биогенни вещества по време и по дължина на реките.


Дунавски басейн

Качеството на водите в отделните поречия в басейна e представенo на фиг. 3.1 - 3.7. Изменението на концентрациите и регистрираните превишения на отделните показатели характеризиращи качеството на повърхностните води са:

Разтворен кислород - от 3,02 до 14,8 мг/л. Всички анализирани проби не превишават нормата за III категория водоприемник. Броят на измерените концентрации за I категория са75% от общия брой на проведените анализи, за II категория са 20%, а за III са 5%.
БПК5 - от 0,4 до 19,1 мг/л. Броят на пробите за I категория са 79%, за II категория са 20%, а за III са 1%. Нормите за III категория са превишени в 1% от анализираните пунктове.
ХПК (бихроматна) - от 1 до 78 мг/л. Броят на пробите попадащи в I категория е 83%, а тези попадащи във II категория са 16%. Превишение на III категория се наблюдава в 1% от пунктовете.
Неразтворени вещества - от 0,5 до 98 мг/л. Превишение на нормите да III категория са отчетени само в няколко пункта: Язовир Александрово - на стената и в Язовир Лъженска бара - на стената.Броят на пробите за I категория са 68%, за II категория са 20% и за III категория са 10%.
Амониев азот - от 0,005 до 4,43 мг/л. Наблюдава се еднократно превишение на нормите за III категория в р. Какач преди вливане в р. Искър, в р. Тученица преди вливане в р. Вит при с.Опанец и в р. Поповска след гр. Попово.Броят на пробите за I категория са 44%, за II категория са 52% и за III категория са 3%.
Нитратен азот - от 0,003 до 12,9 мг/л. Броят на пробите за I категория са 87%, за II категория 13%. Не се наблюдават превишения на нормите за трета категория.
PO4 - от 0,007 до 1,68 мг/л. Броят на пробите за I категория са 48%, за II са 38%, а за III категория са 8%. Пробите попадащи извън трета категория са 5%.

През изминалото тримесечие в сравнение с предходното в Дунавския басейн се наблюдава леко подобряване на качеството на водите по показателите разтворен кислород, биологична потребност от кислород, неразтворени вещества и азот амониев. При останалите показатели се наблюдава сравнително запазване на качеството на водите.


Черноморски басейн

Качеството на водите в основната река Камчия в басейна е представена на фиг. 3.8. а диапазона на измерените концентрации и регистрираните превишения при отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 2,77 до 17,8 мг/л. Броят на пробите за I категория са 86%, на II катерия са 10%, а на III категория са 4%.
БПК5 - от 0,6 до 22 мг/л. Пробите отговарящи на нормите за I и II категория води са - I категория са 77%, а II категория са 18%. В III категория попадат 5% от взетите проби за периода.
ХПК (бихроматна) - от 1 до 100 мг/л. Пробите попадащи в I категория водоприемник са 72%, във II 25%. Еднократно превишаване на III категория се наблюдава в 4% от пробите.
Неразтворени вещества - от 0 до 80 мг/л. Броят на пробите за I категория са 90%, за II категория са 7%, и за III категория са 2%. Еднократно превишаване са наблюдава в пунктовете на р. Поройна с. Дибич, и р. Поройна с. Р. Димитриево.
Амониев азот - от 0,011 до 5, мг/л. Наблюдават се превишения на нормите за III категория в четири пункта. Броят на пробите за I категория са 43%, за II категория 45%, и за III категория 9%.
Нитратен азот - от 0,046 до 7,4 мг/л. Всички проби отговарят на нормите за I и II категория води. Броят на пробите за I категория са 93%, за II категория са 7% .
Фосфати - от 0,01 до 1,90 мг/л. Еднократни превишения на нормите за трета категория са регистрирани в четири пункта.
Броят на пробите за I категория са 49%, за II категория са 36% и за III категория 8%.

В Черноморския басейн през изминалото тримесечие, в сравнение с предходното като цяло се наблюдава подобрение на качеството на водите по отношение на основните показатели, с изключение на БПК5, където имаме запазване на качеството на водите.


Източно-беломорски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна са представени на фиг. 3.9 - 3.11., а диапазона на измерените концентрации и регистрираните превишения по отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 2,1 до 14,3 мг/л. Броят на пробите за I категория са 88%, за II категория 7%, а за III категория 5%.
БПК5 - от 0 до 24,2 мг/л. Еднократно превишение се наблюдава в три пункта р. Сазлийка - с. Диня, р.Пирдопска гр. Пирдоп, и в пункта на р.Чинар дере - с.Поройна.
Броят на пробите за I категория са 80%, за II категория 15% и за III категория са 3мг/л.
ХПК (бихроматна) - от 2 до 95 мг/л. В нормите за I категория водоприемник попадат 66% от пробите, за II категория са 27% и за III категория са 4%.
Неразтворени вещества - от 1,5 до 72 мг/л. Броят на пробите за I категория са 81%, за II категория са 10% и за III са 4,35%. Превишение на нормите за III категория има в 4% от пунктове.
Aмониев азот - от 0,001 до 4,44 мг/л. Броят на пробите за I категория са 32%, за II категория са 60%, а за III категория 6%.
Нитратен азот - от 0,009 до 16,5 мг/л. Броят на пробите за I категория са 99%, II категория 1%. Не се наблюдават превишения ПДК за III категория.
Фосфати - от 0,005 до 1,97 мг/л. Броят на пробите за I категория са 48%, II категория 24% и за III категория 18%. Еднократни превишения на нормите за ПДК се наблюдават в пунктовете при р. Сазлийка при гр. Гълъбово, р.Сазлийка - гр.Раднево, р. Мочурица след гр. Карнобат и в пункта на р. Харманлийска в гр. Харманли.

В сравнение с предходното тримесечие в Източно-беломорския басейн се наблюдава запазване до леко подобряване на качеството на водите по показателите разтворен кислород, ортофосфати и азот амониев. При останалите показатели характеризиращи качеството на водите се наблюдава запазване до леко влошаване.


Западно-беломорски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна са представени на фиг. 3.12 - 3.13, както и измерените концентрации и регистрираните превишения на ПДК по отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 6.2 до 16.2 mg/l. Броят на всички проби е I категория - 100%.
БПК5 - от 3,3 до 11,7 мг/л. Всички измерени концентрации са в нормите за I и II категория. Броят на пробите за I категория е 96%, а за II категория 4%.
ХПК (бихроматна) - от 5,1 до 54 мг/л. Броят на пробите попадащи в I категория е 87%, тези попадащи във II категория са 13%. Не се наблюдава превишаване на нормите за III категория.
Неразтворени вещества - от 1 до 91 мг/л. Броят на пробите за I категория са 80%, за II категория са 10% и за III са 10%.
Aмониев азот - от 0,005 до 1,95 мг/л. Наблюдава се превишение на ПДК в пункта при р. Благоевградска Бистрица след Благоевград, и в пункта на р. Гоцеделчевска (след колектора на гр. Г. Делчев).

Броят на пробите за I категория са 68%, а за II категория са 28%, а за III категория 1 %. Нитратен азот - от 0,009 до 7,31 мг/л. Броят на пробите за I категория е 98%, а за II категория са 2%.
Фосфати - от 0,009 до 1 мг/л. Превишение над ПДК за III категория са измерени на р. Благоевградска Бистрица след Благоевград – 2,24 мг/л., р. Санданска Бистрица преди вливане в р. Струма, в пункта на р. Гоцеделчевска (след колектора на гр. Г. Делчев), и в пункта на р. Благоевградска Бистрица след Благоевград.
Броят на пробите за I категория е 33%, за II категория 60% .

Качеството на водите в Западно-беломорския басейн по разглежданите показатели в това тримесечие в сравнение с предходното е по-добро по отношение на разтворен кислород, неразтворени вещества и азот амониев. При останалите показатели се наблюдава запазване на качеството на водите.


Качество на водите по басейнови райони на управление на водите

Качеството на водите е представено след статистическа обработка на анализираните данни с метода „бокс плот”(box plot) по избраните основни показатели. Със стълбче са показани стойностите между 25 и 75% от всички измерени, а средната черта (медиана) определя половината от всички измерени стойности. С “Т” са показани стойности по големи или по малки 1.5 пъти от стойностите за 25 и 75 %. Надвишенията са представени с “о”, а отделните екстремни стойности с “x”.


Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС