ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Води > Състояние на повърхностните води на територията на Р. България

Повърхностни води


В настоящото издание на бюлетина е включена информация за състоянието на повърхностните води в основните поречия през второто тримесечие на 2009г. Оценката за качеството на водите е направена в съответствие с Наредба No 7 (обн., ДВ, бр.96 от 1986 г.).

Пробите са анализирани в 15 регионални лаборатории на Изпълнителната Агенция по околна среда и включват основни физико-химични показатели като температура, активна реакция, разтворен кислород, наситеност с кислород, електропроводимост, БПК5, ХПК – бихроматна, неразтворени вещества, амониев, нитритен и нитратен азот, ортофосфати,. От специфичните показатели се анализират: общо желязо, олово, кадмий, мед, хром 6+ и 3+, общ хром, арсен, цинк, никел.


3.1.1. Състояние на качеството на повърхностните води

Основните показатели, характеризиращи качеството на водите, са представени в графичен вид чрез усреднените им стойности за: разтворен кислород, неразтворени вещества, БПК5, ХПК – бихроматна, фосфати, амониев и нитратен азот, които показват характера, динамиката и измененията в замърсяването с органични и биогенни вещества по време и по дължина на реките.


Дунавски басейн

Източно-беломорски басейн

Западно-беломорски басейн

Черноморски басейн



Дунавски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна са представени на фиг. 3.1 - 3.7. Изменението на концентрациите и регистрираните превишения на отделните показатели характеризиращи качеството на повърхностните води са:

Разтворен кислород - от 2,3 до 12,5 мг/л. Броят на пробите за I категория е 92%, за II категория е 7%, а за III категория е 1%. Няма превишаване на нормите за III категория водоприемник по отношение на разтворения кислород.
БПК5 - от 0,4 до 20,8 мг/л. Броят на пробите за I категория е 80%, за II категория е 18%, а за III са 2%. Еднократно превишаване на нормата за трета категоря има в пункта на р. Поповска след гр. Попово – 26мг/л.
ХПК (бихроматна) - от 1 до 82 мг/л. Броят на пробите за I категория е 87%, а за II категория 11%. Еднократно превишаване на нормата за III категория се наблюдава в под 1% от пунктовете.
Неразтворени вещества - от 0,5 до 98 мг/л. Броят на пробите попадащи в I категория е 51% , във II категория е 31%, а в III категория е 14%. Наблюдава се еднократно превишаване на нормата за III категория в 3% от пунктовете.
Амониев азот - от 0,02 до 4,2 мг/л. Наблюдава се еднократно превишение на нормите за III категория в р. Поповска след гр. Попово – 6,4мг/л. Броят на пробите за I категория е 65%, за II категория е 31% и за III категория е 3%.
Нитратен азот - от 0,002 до 12,43 мг/л. В I категория водоприемник попадат 96% от пробите, във II категория попадат 3,6%. Няма превишаване на нормата за III категория.
PO4 - от 0,006 до 1,96 мг/л. Броят на пробите за I категория е 58%, за II е 29%, а за III категория е 9%. Еднократни превишения на нормите за III категория има в 4% от пунктовете.

През изминалото тримесечие в сравнение с предходното в Дунавския басейн се наблюдава леко подобряване на качеството на водите по показателите биологична потребност от кислород, ХПК-бихроматна, както и при биогенните елементи азот амониев и азот нитратен. При останалите показатели качеството на водите се запазва. Леко влошаване се наблюдава при неразтворените вещества и ортофосфатите.


Черноморски басейн

Качеството на водите в основната река Камчия в басейна е представена на фиг. 3.8., а диапазона на измерените концентрации и регистрираните превишения на концентрациите по отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 2,0 до 19,6 мг/л. Броят на пробите за I категория е 81%, на II категория е 11%, а на III категория е 5%. Превишаване на ПДК за III се наблюдават в 3% от пунктовете.
БПК5 - от 0,3 до 25 мг/л. Пробите отговарящи на нормите за I и II категория води са I категория 54%, а II категория 30%. Пробите попадащи в III категория водоприемник са 13%. Еднократно превишаване на нормите се наблюдава в 3% от пунктовете.
ХПК (бихроматна) - от 1 до 98 мг/л. Броят на пробите за I категория е 62%, за II са 32% и за III категория е 4%. Еднократно превишаване е регистрирано в по-малко от 2% от пунктовете.
Неразтворени вещества - от 1 до 83 мг/л. Броят на пробите за I категория е 83%, за II категория е 12%, и за III категория е 4%. Превишаване на нормите за III категория се наблюдава само в два пункта р. Сънърдере – устие и р. Чакърлийска с. Равнец.
Амониев азот - от 0,001 до 4,52 мг/л. В I категория попадат 50% от пунктовете, във II попадат 39% и в III категория попадат 7% от пунктовете.Еднократно превишение е регистрирано в четири пункта.
Нитратен азот - от 0,001 до 6,1 мг/л. Броят на пробите за I категория е 98%, за II категория е 2%. Превишение на нормите за трета категория не се наблюдава.
Фосфати - от 0,02 до 1,96 мг/л. Броят на пробите за I категория е 57%, за II категория е 22% и за III категория 11%. Еднократни превишения на нормите за III категория е регистрирани в 10% от пунктовете.

В Черноморския басейн през изминалото тримесечие, в сравнение с предходното се наблюдава леко подобряване на качеството на водите по отношение на биогенните елементи азот амониев, азот нитратен и ортофосфати. По отношение на останалите показатели се наблюдава запазване на качеството на водите.


Източно-беломорски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна са представени на фиг. 3.9 – 3.11, а диапазона на измерените концентрации и регистрираните превишения на концентрациите по отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 2,5 до 18,6 мг/л. Броят на пробите за I категория е 77%, за II категория 17%, а за III категория 5%. Еднократни превишения има в по-малко от 1% от пунктовете.
БПК5 - от 0,53 до 24,2 мг/л. Броят на пробите за I категория е 75%, за II категория 17% и за III категория е 4,5%. Еднократно превишение се наблюдава в 2% от обследваните пунктове.
ХПК (бихроматна) - от 2,6 до 87,2 мг/л. Броят на пробите за I категория е 67%, за II категория 29%. Еднократно превишаване на нормата се наблюдава в пункта на р. Асеновска преди вливане в р. Тунджа.
Неразтворени вещества - от 0,5 до 91 мг/л. Броят на пробите за I категория е 83%, за II категория е 9% и за III е 3%.Еднократни превишавания са регистрирани в 5% от пунктовете.
Aмониев азот - от 0,01 до 4,06 мг/л. Броят на пробите за I категория е 45%, за II категория е 48%, а за III категория 5%. Наблюдавани са еднократни превишения на нормите на пунктовете на р.Банска - с. Клокотница и на р. Харманлийска в гр. Харманли.
Нитратен азот - от 0 до 18,8 мг/л. Броят на пробите за I категория е 96%, II категория 2%, а на III категория е 2%. Няма превишаване на нормите за III категория.
Фосфати - от 0,004 до 1,83 мг/л. Броят на пробите за I категория е 59%, II категория 26% и за III категория 8%. Еднократни превишения на нормата за трета категория се наблюдават в 8% от пунктовете.

В сравнение с предходното тримесечие в Източно-беломорския басейн се наблюдава запазване до леко подобряване на качеството на водите по основните биогенни показатели. По отношение на останалите показатели се наблюдава запазване на качеството им.


Западно-беломорски басейн

Качеството на водите в отделните реки в басейна са представени на фиг. 3.12 – 3.13, както и измерените концентрации и регистрираните превишения на ПДК по отделните показатели са:

Разтворен кислород - от 4,15 до 8,9 мг/л. В I категория попадат 87%, а във II категория попадат 13% от пробите. Не се наблюдава превишаване на нормите за III категория.
ХПК (бихроматна) - от 2,8 до 75,8 мг/л. Броят на пробите за I категория е 90%, а за II категория е 7%, за III категория е 3%. Превишение на нормите за III категория не се наблюдава.
Неразтворени вещества - от 0,8до 96 мг/л. Броят на пробите за I категория е 49%, за II категория е 30% и за III са 19%. Еднократно превишаване на нормата се наблюдава в пункта на р. Разметаница преди устие.
Aмониев азот - от 0,006 до 3,75 мг/л. Броят на пробите за I категория е 64%, а за II категория е 34%, а за III категория 2%. Няма превишения на нормите за III категория.
Нитратен азот - от 0,045 до 4,11 мг/л. Всички проби попадат в нормите за I категория.
Фосфати - от 0,02 до 0,33 мг/л. Броят на пробите за I категория е 67%, за II категория 33%.

В Западно беломорския басейн като цяло се наблюдава подобряване на качеството на водите в сравнение с предходното тримесечие.


Качество на водите по басейнови райони на управление на водите

Качеството на водите в отделните басейни по показателите: разтворен кислород, БПК5,ХПК-бихроматна, амониев азот, нитратен азот, и фосфати е представено в графичен вид на следните фигури:

  • 3.14 Дунавски басейн
  • 3.15 Черноморски басейн
  • 3.16 Източно-беломорски басейн
  • 3.17 Западно-беломорски басейн
Качеството е представено посредством статистическа обработка по метода боксплот, характеризиращ разпределението на показателите през второто тримесечие на 2009 година.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС