ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители


Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители се оценява, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

През третото тримесечие на 2009 г. от територията на Бургаска, Сливенска и Ямболска области са анализирани 7 бр. проби от необработваеми почви. В тях не са наблюдавани отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години.

Стойностите на отложения в почвата, вследствие на Чернобилската ядрена авария, цезий-137 са от < 0.2 Bq/kg (МДА) в Бургас –входа от Средец до 24.9 Bq/kg в с. Атия – нива до залива Вромос.

Периодичният тримесечен контрол на радиационната обстановка в залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Изследваната проба от пресен нанос от прибоя е с активности 163 Bq/kg за уран-238, 179 Bq/kg за радий-226, 1566 Bq/kg за калий-40 и 118 Bq/kg за олово-210.

От 2 до 3 пъти по-високи са стойностите на естествените радионуклиди в изследваната проба от пясък от контролна точка на плаж “Вромос”, а именно: за уран-238 – 432 Bq/kg; за радий-226 - 505 Bq/kg и за олово-210 - 326 Bq/kg .

До 1,5 пъти по-високи стойности на естествените радионуклиди, показва и пробата от шлам от утайника на кариера “Черноморец”.

През периода юли-септември 2009 г. са изследвани 24 почвени проби от територията на Варненска, Добричка, Разградска, Шуменска и Силистренска области Установени са характерните за региона стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на техногенния цезий-137 в почви от района варира от 0.9 Bq/kg за с. Добруджанка, Силистренска област и гр. Шабла до 63 Bq/kg за Дуранкулак.

Радиологичният мониторинг за третото тримесечие на територията на област Враца се състои в анализирането на 17 бр. почвени проби, като 13 бр. от тях са от 30-км зона на АЕЦ “Козлодуй” и 3 бр. проби дънни утайки от р. Дунав в пунктове от същата зона. Няма отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо предишните им стойности. Данните за цезий-137 са в диапазона (0.5 ÷79.8) Bq/kg, съответно за гр. Мизия-плато и Камено поле.

През същия период са анализирани 18 бр. проби от необработваеми почви от областите Монтана и Видин.Тринадесет от тях са от 30- км зона на АЕЦ “Козлодуй”. В тях са установени наблюдаваните и в предходни години стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 варира от 2.8 Bq/kg (Мадан) до 24.4 Bq/kg (Бъзовец).

Проведения радиологичен мониторинг в района на бившия уранодобивен обект МДП “Септемврийци” (вкл. и дънни утайки от р. Коритарска бара) не установява повишени съдържания на естествените радионуклиди., с изключение на съдържание на радий-226 и олово-210 в почва от района на р. Коритарска бара над щолна 1, чиито стойности съответно са 205 Bq/kg и 217 Bq/kg, както и до 3 пъти повишено съдържание на уран-238 и радий-226 в дънна утайка от същата река под табана на “Наклонена шахта” на МДП “Септемврийци”.

От региона на Плевенска, Великотърновска и Ловешка области през периода юли-септември 2009 г. са анализирани 38 бр. проби от необработваеми почви. Анализирани са и 21 бр. почвени проби от 30-км зона на АЕЦ “Белене”. Установени са типичните за региона фонови стойности на естествените радионуклиди. Измерената специфична активност на цезий-137 е в интервала (< 0.3 ÷ 58.9) Bq/kg, съответно в гр. Свищов и с.Вонеща вода, Великотърновска област.

Резултатите от направените анализи на почвени проби от територията на Пазарджишка и Пловдивска областипоказват, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо стойностите им от минали периоди.

В разпределението на техногенния цезий-137, отложен в почвата след аварията в Чернобилската АЕЦ се наблюдава характерното замърсяване за района. За третото тримесечие на 2009 г са изследвани 11 бр. проби от необработваеми почви. Данните варират от 0.16 Bq/kg (с. Първенец) до 333 Bq/kg (с. Манастир). Високи стойности са установени още в Лъки- 147 Bq/kg.

Радиологичния мониторинг, извършен в районите на обекти-потенциални замърсители установява наблюдаваната и за предходни години завишена до 4-5 пъти специфична активност на естествените радионуклиди уран-238, радий-226 и олово-210 в почвени проби от отвал на р-к “Хан Аспарух”, бункер Четрока в у-к “Четрока” и с. Момино село, у-к “Момино”.

През посочения период, в изследваните от територията на Софийска, Благоевградска и Кюстендилска области 19 бр. проби от необработваеми почви не се установяват надфонови активности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий - 137 в тях е в диапазона от 0.2 Bq/kg до 66.3 Bq/kg съответно за с. Петрич и с. Гюешево.

Проведеният радиологичен мониторинг в района на бивши обекти на уранодобивната промишленост установява завишени стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди в почвени проби от:

- кариера “Сенокос” - района на обекта;
- МДП “Дружба” - района на кариера “Копитото”;
- обект “Партизанска поляна”- Кирилова поляна;
- ПХП “Звезда” - района на завода, както и в проба от дънна утайка от р. Луда река над кариера “Сенокос”, Римски път.

През третото тримесечие на 2009 г. от територията на Старозагорска и Сливенска области е проведен мониторинг на проби от райони на обекти - потенциални замърсители в посочените области.

Високи стойности на естествените радионуклиди са измерени в проби от р-к “Сливен” отвал на щолни 8, 10 и 13 и под отвала на шахтата на р-к “Бакаджик”, както и при проби от отпадаци от сгуроотвал и пепелина от електрофилтри на “Брикел” ЕАД.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС