ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на руднични и отпадъчни води от обекти - потенциални замърсители


Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители е оценено, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа на ИАОС за територията на страната.

През първото тримесечие на 2010 г. от територията на Бургаска област са изследвани 4 бр. проби от необработваеми почви. Резултатите показват, че няма отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години.

Стойностите на техногенно отложения в почвата цезий-137 са до 17.4 Bq/kg (с. Българово).

Периодичният контрол на радиационната обстановка в района на залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Изследваната проба от пясък в контролна точка от плажа е с активности: 524 Bq/kg за уран-238, 837 Bq/kg за радий-226 и 375 Bq/kg за олово-210. Завишени стойности на естествените радионуклиди се наблюдават и в “пресен” нанос от прибоя както следва: за уран-238 - 238 Bq/kg, за радий-226 – 264 Bq/kg и за олово-210 - 185 Bq/kg

Изследвана е и проба от почвено покритие на погреб на радиоактини билки, кариера “Горчивка”. Не са установени завишени стойности на естествените радионуклиди.

През същото тримесечие от територията на Варненска област са изследвани 11 бр. проби от необработваеми почви. Наблюдавани са характерните за региона стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий-137 варира от 2 Bq/kg (с. Сенокос) до 49 Bq/kg (с. Долни Чифлик).

Радиологичният мониторинг за първото тримесечие на територията на област Враца се изразява в анализиране на проби от необработваеми почви от пунктовете в 100-км зона на АЕЦ “Козлодуй”. Не се наблюдават завишени стойности на специфична активност на естествените радионуклиди.

Съдържанието на цезий-137 в почвата е в границите 0.3 Bq/kg за Оряхово-вход и 28.6 Bq/kg, за Селановци.

През разглеждания период от област Монтана са анализирани 13 бр. проби от необработваеми почви, като всички са от 30 - км зона на АЕЦ “Козлодуй”. Не е установено повишено съдържание на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий-137 е в характерните за района граници от 3 Bq/kg до 22.4 Bq/kg съответно за с. Ковачица и с. Бъзовец и се оценява като следствие от Чернобилската ядрена авария.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС