ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители


Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители се оценява, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

През периода април - юни на 2013г. са изследвани 22 бр. почвени проби от Бургаска област. Не се наблюдават отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години. Стойностите на техногенно отложения в почвата цезий-137 са в границите (0,31 ÷ 30,8) Bq/kg съответно за Созопол и с. Росен.

Изследваните, всяко тримесечие, проби от залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Пробата от „пясък“ от контролна точка на плажа, е с няколко пъти по-високи активности като напр.: 365 Bq/kg за уран-238, 376 Bq/kg за радий-226 и 152 Bq/kg за олово-210, а стойностите на естествените радионуклиди в проба от „пресен” нанос от прибоя са до 2 пъти над ПДК.

През второто тримесечие от територията на Варненска, Добричка и Шуменска области са изследвани 18 бр. проби от необработваеми почви. Наблюдавани са характерните за региона стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий-137 варира от < 0,45 Bq/kg (МДА) за Красен дол до 15,3 Bq/kg за Провадия.

Изследвани са и две почвени проби от Билков погреб с. Дойранци – почва от покривката на погреба и необработваема почва от с. Дойранци. Не се наблюдават завишени стойности на радиологичните показатели.

През разглежданото тримесечие радиологичният мониторинг на територията на област Враца не установява отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо стойностите за предишни години. Изследвани са 13 бр. проби необработваема почва от 30 км зона на АЕЦ „Козлодуй”. Данните за цезий-137 са в границите (2,5 19,8) Bq/kg, съответно за Хайредин и Селановци.

През периода април-юни на 2013г.са анализирани 18 бр. почвени проби от област Монтана. 13 бр. от тях са от 30- км зона на АЕЦ “Козлодуй”. В анализираните проби не са установени радиоактивни замърсявания. Стойностите на специфичните активности на естествените радионуклиди са характерните за района, а съдържанието на цезий-137 е в границите от 1,11 Bq/kg за Горни Цибър до 21,1 Bq/kg за Бъзовец.

Изследвани са и 5 бр. почвени проби и 5 бр. проби дънни утайки от пунктове от района на бившето минно - добивно предприятие „Чипровец“ ЕАД. Не се установяват завишени стойности на специфични активности на естествените и техногенни радионуклиди.

През второто тримесечие от района на Плевенска област са анализирани 21 бр. проби необработваема почва. Измерени са типичните за региона фонови стойности на радиологичните показатели. Данните за цезий-137 са от 1,61 Bq/kg за с. Беглеж до 22,6 Bq/kg за Луковит.

За същия период са изследвани и две проби от Билков погреб с. Баховица, в които не са установени завишени стойности на естествените и техногенни радионуклиди над тези , характерни за региона.

През второто тримесечие от територията на Пловдивска област са анализирани 9 бр. проби от необработваема почва, като стойностите на радиологичните показатели са характерните за областта, наблюдавани и в предишни периоди. Данните за техногенния цезий-137, отложен в почвата след аварията в Чернобилската АЕЦ, се менят в границите от 8,8 Bq/kg за Раковски до 80 Bq/kg за Първомай.

Извършен е радиологичен мониторинг на почви в районите на обекти от бившия уранодобив като участаците: “Белозем”, „Дебър”, “Момино”, „Раковски“ и “Трилистник”, както и две проби отпадъчни продукти от „Асарел - Медет“ АД. Стойностите на радиологичните показатели са сравними с фоновите за съответния район.

Изследваните, през разглежданото тримесечиеq 15 бр.проби от необработваеми почви и 3 бр. проби дънни утайки от територията на Софийска и Благоевградска области не показват повишени стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на техногеният цезий-137 в тях е в диапазона от 0,6 Bq/kg за Марикостиново до 105,4 Bq/kg за Добринище.

Проведения през периода април - юни радиологичен мониторинг в райони на бивши обекти на уранодобивната промишленост установява завишени от 2 до 4 пъти стойности на специфичната активност на някои естествени радионуклиди в проба от почвен тип от районите на: сорбционния комплекс и шахта 3 на у-к „Мелник“, завода на ПХП „Звезда“, к-ра „Копитото“-МДП „Дружба“ и щолната, у-к „Сугарево“, както и в дънни утайки от р. Кремиковска след вливане на водите от щолна 93 и дере след пречиствателна станциа, у-к „Чора“, а също и от р. Пръвна в района на об. мина „Злата“.

Изследвани са също и почвени проби от у-ци „Златолист“, „Сугарево“, „Брежани“ ,“Чора“, к-ра „Сенокос“, МДП „Дружба“, с. Елешница и района на шахта Поляне, както и седименти от: „Вълче дере“ след хвосотохранилище на ПХП „Звезда“, р. Милкьовска преди и след вливане на р. Пръвна в района на мина „Злата“, р. Места след об. „Елешница, „Женско дере“ под с. Елешница - МДП „Дружба“ и р. Мелнишка след об. „Мелник“. В изброените пунктове не се наблюдават радиоактивни замърсявания.

Резултатите от фоновия мониторинг, проведен на територията на Старозагорска област в 10 бр. проби от необработваеми почви, показва характерните за региона стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий–137 варира в границите (5,6 Bq/ kg - 97,3 Bq/ kg) съответно за Павел баня и Хасково.

От анализите на почвени проби от потенциални замърсители са установени по-високи стойности на специфичните активности на естествените радионуклиди до няколко пъти в почвени проби на:

- отвали на щолни 3 и 7 на р-к „Сборище“;
- отвали на щолни 8, 10 и 13 на р-к „Сливен“;
- отвали на щолна 1 и щолна 2 на р-к „Сърница“ и
- под отвал на щолна 2, р-к „Яворовец“.

В отаналите изследвани проби от районите на у-ци „Навъсен“, „Окоп“, „Тенево“, „Троян“, „Чешма“, „Чукарово“ и р-к „Саже“, както и дънна утайка от р. Блягорница след р-к „Сборище“ радиологичните показатели са в обичайните граници.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС