ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители


Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители е оценено, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа на ИАОС за територията на страната.

През първото тримесечие на 2014 г. на територията на Бургаска област са изследвани 5 бр. проби от необработваеми почви. Стойностите на отложения в почвите техногенен цезий-137 е в граници от 1,29 Bq/kg за Обзор до 7,9 Bq/kg за Поморие.

Извършеният тримесечен контрол на радиационната обстановка в района на залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Изследваната проба от пясък в „контролна” точка от плажа е с обичайните завишени активности: 373 Bq/kg за уран-238, 330 Bq/kg за радий-226 и 310 Bq/kg за олово-210. От същият порядък са и специфичните активности на естествените радионуклиди в “пресен” нанос от пункт „Прибой”: за уран-238 - 288 Bq/kg, за радий-226 – 276 Bq/kg и за олово-210 - 155 Bq/kg. Изследвана е и почва от нива до залива „Вромос“, чийто радоилогични показатели не надвишават фоновите.

През посочения период от територията на Варненска и Шуменска области са анализирани 18 бр. проби необработваема почва, като данните за специфичната активност на цезий-137 варират от 3,3 Bq/kg за Балчик до 23,3 Bq/kg за Провадия. Изследвана е и почвена проба от покривка на билков погреб, с. Дойранци, като не се наблюдават завишени стойности на радионуклидите.

За същото тримесечие на 2014г. радиологичният мониторинг на територията на област Враца се изразява в анализиране на 13 бр. проби от необработваеми почви от пунктовете в 30-км зона на АЕЦ “Козлодуй”, както и две проби седименти. Не се наблюдават завишени стойности на специфична активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 в почвата от тези пунктове е в границите (6 ÷ 31,5 ) Bq/kg съответно за Хайредин и Селановци.

През периода януари - март от област Монтана са анализирани 17 бр. почвени проби, като 10 бр. от тях са от 30 - км зона на АЕЦ “Козлодуй”. Специфичната активност на цезий-137 е в характерните за района граници от 4,6 Bq/kg за с. Мадан до 49,7 Bq/kg за Орешец. Не е установено повишено съдържание на естествените радионуклиди.

Резултатите от направените през споменатото тримесечие анализи на 7 бр. проби необработваема почва от територията на Пловдивска област показват, че няма съществени отклонения в измерените специфични активности на естествените радионуклиди спрямо стойностите им от минали периоди. В разпределението на техногенния цезий-137, отложен в почвата след аварията в Чернобилската АЕЦ, се наблюдава характерното замърсяване за района. Данните варират от 12,2 Bq/kg за Крумово до 70 Bq/kg за Първенец.

През разглеждания период от област Стара Загора са изследвани 25 бр. почвени проби, като специфичната активност на цезий-137 е в границите 10,5Bq/kg за Симеоновград и 81,8 Bq/kg за Меричлери.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС