Образувани отпадъци
Ключов въпрос Предотвратяване на образуването на отпадъци:Намаляват ли количествата на образуваните отпадъци? |
Ключови послания
За петгодишен период (2007-2011 г.) количеството на образуваните отпадъци е намаляло с 20%, което основно се дължи на намаляване на ръста на строителните дейности в страната, основно поради икономически причини.
Между 2007 г. и 2011 г. количеството на образуваните опасни отпадъци е намаляло с 73%, като основното намаление е през 2011г. спрямо 2010 г. За 2011г. образуваните опасни отпадъци са с 69% по-малко в сравнение с образуваните през 2010г. Причината е процедура по прекласифициране на фаялитов отпадък от дейността на предприятие с икономическа дейност “Металургия и производство на метални изделия, без производство на машини и оборудване“.
Дефиниция на индикатора
Индикаторът представя количеството на образуваните отпадъци по видове на национално ниво. Индикатор тип –натиск.
Оценка на индикатора
В Република България през 2011 г. общото количество образувани отпадъци е 15 897 kt, (202 kt опасни, и 15 695 kt неопасни в т. ч 2 753 kt битови). Количествата образувани отпадъци ( опасни и неопасните в т.ч. и битовите) по видове за периода 2004 – 2011 г. са представени на фиг. 3.
Фиг. 1. Образувани отпадъци по видове, kt
Източник: НСИ и ИАОС
Количеството на генерираните отпадъци може да се разглежда като показател за това, колко ефективно е обществото, специално по отношение на използването на природните ресурси и избора на най-подходящи методи за третиране на отпадъците.
Една от целите на ЕС е „прекъсване” на зависимостта между количеството на образуваните отпадъци и потреблението на материали и ресурси, респективно икономическия растеж.
Фиг. 2. Връзка потребление-отпадъци
Източник: ЕАОС
Нарастващото потребление и развиващата се икономика продължават да образуват големи количества отпадъци – като все повече усилия са необходими за намаляването и предотвратяването на образуването им. Отпадъците се явяват екологичен, социален и икономически проблем.