Националната система за радиологичен мониторинг на околната среда има за цел системно наблюдение и оценка на радиационните параметри на компонентите на околната среда, събиране на информация за фоновото им състояние и своевременно откриване и информиране за настъпили отклонения от допустимите стойности. Радиологичният мониторинг, провеждан от ИАОС се осъществява по два начина - чрез автоматизирани системи за наблюдение и чрез мрежа от пунктове за лабораторни анализи на радиационните параметри на основните компоненти на околната среда.
Автоматизирани системи за наблюдение
Национална автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама – фон. Състои се от 26 локални мониторингови станции, измерващи мощността на дозата. Станциите са разположени по цялата територия на страната, работят в непрекъснат режим и изпращат данни в централната станция в ИАОС. Потребители на оперативната информация от системата в реално време са:
- МВР - Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” - има 24-часов, 7 дни в седмицата, дежурен пост за наблюдение на радиационната обстановка в страната. Дежурният пост ползва непрекъснатия поток от информация, изпращан от Автоматизираната система;
- Агенция за ядрено регулиране;
- Министерство на отбраната;
- АЕЦ „Козлодуй”;
- ИАОС – РЛ Враца;
- ИАОС – РЛ Варна.
Автоматизираната система е част от Европейската система за обмен на радиологични данни (EURDEP) и ежедневно изпраща информация за радиационния статус в страната.
По данните от автоматизираната система се изготвя ежедневен бюлетин за състоянието на радиационния гама-фон в страната.
Автоматизирана система за радиационен мониторинг на води ИАОС администрира Автоматизирана система за радиационен мониторинг на води - р. Дунав в района на АЕЦ „Козлодуй” (АСРМВ). Системата се състои от две локални мониторингови станции, разположени преди и след „топлия” канал на атомната централа. Станциите извършват непрекъснато автоматично пробовземане от реката и радиологичен анализ за установяване наличието на гама-емитиращи радионуклиди. Пробовземането се извършва чрез водни помпи, закрепени върху понтоните на двете пристанища. Резултатите от измерванията се изпращат автоматично (на всеки 2 часа) към централната станция, разположена в сградата на ИАОС. Системата дава възможност при евентуално радиоактивно замърсяване на р. Дунав да се определи категорично, дали източника е АЕЦ „Козлодуй”
Мрежа от пунктове за лабораторни анализи на радиационните параметри на основните компоненти на околната среда
Непрекъснатите и периодични наблюдения на радиационните параметри на основните компоненти на околната среда осигуряват актуална информация за държавните и местни органи на управление и обществеността и се базират на изпълнение на програма за радиологичен мониторинг. Програмата за радиологичен мониторинг е утвърдена със Заповед № РД-627/12.07.2024 г. и Заповед № РД-1091/23.12.2024 г. на министъра на околната среда и водите.
Радиометричните измервания в условия на пробонабиране и последващи лабораторно-аналитични дейности се осъществават от лабораториите за радиационни измервания към регионалните лаборатории на ИАОС в София, Бургас, Варна, Враца, Монтана, Плевен, Пловдив и Стара Загора. Информацията от лабораторните анализи под формата на протоколи и отчети постъпва в ИАОС София на всяко тримесечие. Данните се събират, обработват и съхраняват в национална база данни, като за целта се използва специализиран софтуер.
Мониторингът е разделен на фонов радиологичен мониторинг и мониторинг на райони с възможност за възникване на радиоактивно замърсяване на околната среда, такива като АЕЦ „Козлодуй”, съоръжения за съхранение на радиоактивни отпадъци, бивши уранодобивни обекти, ТЕЦ на твърдо гориво, минно-добивни предприятия и кариери.
Параметрите, по които се осъществява радиологичния мониторинг на околната среда са:
- радиационен гама-фон (мощност на дозата гама-лъчение);
- обемна активност на естествени и техногенни радионуклиди в атмосферен въздух;
- специфична активност на естествени и техногенни радионуклиди в необработваеми почви, строителни материали, отпадъчни продукти и седименти;
- обща алфа и бета активност и съдържание на естествен уран, радий-226 и тритий в повърхностни, подземни и отпадъчни води.
На базата на резултатите от проведения радиологичен мониторинг се изготвят тримесечни бюлетини и Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда в България - раздели: „Радиационно състояние на околната среда”.
Данните от извършвания радиологичен мониторинг се докладват ежегодно към ЕК и се събират в общоевропейска база данни - REM (Радиологичен мониторинг на околната среда). Публикуват се в Годишен доклад за нивата на радиоактивност в околната среда на страните от Европейската общност.