С цел опазване на общественото здраве Министерството на здравеопазването ръководи Национална система за мониторинг на шума в урбанизираните територии. Чрез комплекс от измервателни, аналитични и информационни дейности се осигурява достоверна информация за състоянието на шумовото замърсяване в урбанизираните територии.
ИАОС поддържа и актуализира база данни за измерванията на промишлен шум. Основната цел на мониторинга на шума от промишлени източници е да предоставя информация за състоянието на акустичната среда на населените места, вследствие дейността на промишлените предприятия, източници на шумово излъчване.
Мониторинг на промишления шум
Съгласно чл. 34 на Наредба № 54 от 13.12.2010 г. за дейността на националната система за мониторинг на шума в околната среда, и за изискванията за провеждане на собствен мониторинг и предоставяне на информация от промишлените източници на шум в околната среда, към Закона за защита от шума в околната среда (ЗЗШОС) (обн., ДВ, бр. 74 от 13.09.2005 г.),
ИАОС поддържа и актуализира база данни с измерванията на акустичното натоварване, за основните показатели на акустичното натоварване:
- Нивото на шума по границата на промишления източник в dB(А); - Нивото на шума в мястото на въздействие - най-близката жилищна или обществена сграда в dB(А).
Стойностите се отчитат за различните периоди от денонощието, в които предприятието работи (дневен период – от 7 до 19 часа, вечерен период – от 19 до 23 часа , нощен период - от 23 до 7 часа ). Нивата на промишления шум следва да не надвишават нормативно заложените гранични стойности за различните устройствени зони в урбанизираните територии и извън тях.
Измерванията са контролни и собствени периодични съгласно условията на Наредба № 54 и се провеждат по “Методика за определяне на общата звукова мощност, излъчвана от промишлено предприятие и определяне нивото на шума в мястото на въздействие”, утвърдена със заповед №РД-613/08.08.2012г. на Министъра на околната среда и водите.
При наличие на превишаване на граничните стойности заложени в Приложение №2 на Наредба № 6 от 26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и вредните ефекти от шума върху здравето на населението (обн., ДВ, бр. 58 от 18.07.2006 г. Към ЗЗШОС), се издават задължителни предписания от Регионалните инспекции по околна среда и води (РИОСВ) и се извърша контрол по тяхното изпълнение.
Превантивният контрол се осъществява чрез процедурите за оценка на въздействието върху околната среда и чрез издаване на комплексни разрешителни за инсталациите и съоръженията за категориите промишлени дейности по Приложение № 4 към чл. 117, ал.1 от ЗООС. Във всички издавани комплексни разрешителни е включено и условие “Шум”.В условията на комплексното разрешително са заложени мерките за намаляване и за предотвратяване на шума в околната среда, предизвикан от дейността на промишлените предприятия.
Контролът на промишлените предприятия, извън Приложение № 4 към чл. 117 от ЗООС се осъществява по годишен график за провеждане на контролни измервания, съставен по предложения на РИОСВ, съгласуван с РЛ към ИАОС и утвърден от Министъра на околната среда и водите.