Мониторингът на отпадъците е част от Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС). Към факторите на околната среда, които я замърсяват или увреждат, наред с естествени и антропогенни вещества и процеси, рискови енергийни източници като шумове, вибрации, радиации и някои генетично модифицирани организми, се отнасят и различни видове отпадъци и техните местонахождения.
Екологосъобразното управление на отпадъците има за цел да се предотврати или намали вредното въздействие върху човешкото здраве и околната среда чрез мерки за предотвратяване или намаляване на образуването на отпадъци, чрез намаляване на цялостното въздействие от използването на ресурси и чрез повишаване ефективността на това използване, което ще способства за прехода към кръгова икономика и за гарантиране на дългосрочната конкурентоспособност.
Мониторингът на отпадъците се осъществява чрез набиране на информация за образувани производствени и опасни отпадъци и/или за извършване на дейности по третирани на битови, строителни, производствени и опасни отпадъци на национално ниво от:
- лицата, чиято дейност е свързана с образуване на производствени и/или опасни отпадъци, с изключение на отпадъците, образувани от домакинства, търговските и административните сгради;
- лицата, чиято дейност е свързана със събиране и транспортиране и/или събиране и съхраняване и/или третиране на производствени и/или опасни отпадъци;
- лицата, чиято дейност е свързана със събиране и транспортиране и/или събиране и съхраняване и/или третиране на битови и/или строителни отпадъци;
- лицата, чиято дейност е свързана със събиране и транспортиране и/или събиране и съхраняване и/или третиране на масово разпространени отпадъци;
- лицата, извършващи дейности като търговец и/или брокер на отпадъци.
Набирането на информация за дейностите с отпадъци се извършва основно чрез Национална информационна система „Отпадъци“ (НИСО), поддържана от ИАОС и въведена в експлоатация от 01.01.2021 г.
Редът за докладване на дейности с отпадъци е регламентиран в Наредба № 1 от 4.06.2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри (Наредба № 1). Съгласно разпоредбите на Наредба № 1 отчетността за дейностите с отпадъци е месечна(водене на отчетни книги) и годишна(предоставяне на годишни отчети).
Отчетните книги съдържат хронологична информация за количеството, естеството и произхода на отпадъците и когато се изисква, предназначението, периодичността на събиране, начина на транспортиране и предвидените методи за третиране на отпадъците.
Отчетните книги се попълват за всеки календарен месец до 15 дни след изтичането му, като всеки запис се отразява по дата. В случай на необходимост от коригиране на данните, въведени в отчетните книги се допуска извършване на корекция през текущия месец на вече въведени данни в отчетната книга за предходните 2 месеца. Корекцията се отразява, като се попълват коректно всички нормативно изискуеми данни (чл. 10, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № 1).
Чрез Национална информационна система „Отпадъци“ се водят и следните публични регистри относно:
- лицата, притежаващи документи за извършване на дейности с отпадъци;
- лицата, извършващи дейност като търговец и/или брокер;
- лицата, които пускат на пазара батерии и акумулатори, включително вградени в уреди и моторни превозни средства;
- лицата, които пускат на пазара електрическо и електронно оборудване;
- лицата, които пускат на пазара гуми;
- лицата, които пускат на пазара масла;
- лицата, които пускат на пазара полимерни торбички за пазаруване;
- площадките за дейности с ОЧЦМ, ИУЕЕО, ИУМПС и НУБА;
- лицата, при чийто производствен процес дадено вещество или предмет се определят като страничен продукт;
- производителите на отпадъци, които са престанали да бъдат отпадъци;
- лицата, които пускат на пазара опаковани стоки.
ИАОС изготвя и осигурява достъп на обществеността на доклади (линк към раздел „Доклади и бюлетини“, подраздел „Доклади за отпадъци“) относно управлението на отпадъците на национално ниво.
ИАОС събира и обобщава информацията, получена от лицата, които пускат на пазара продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци и предоставя публичен достъп до обобщените справки.
Справки за пуснатите на пазара МПС и събраните ИУМПС
Справки за пуснатите на пазара батерии и акумулатори и за събраните НУБА
Справки за пуснатото на пазара ЕЕО и събраното ИУЕЕО
Справки за количествата пуснати на пазара гуми
Справка за събрани отработени масла
Заповеди
Ръководство за предварително третиране преди депониране на отпадъци в България (утвърдено със Заповед № РД - 664 от 29.08.2014 г. на министъра на околната среда и водите)
Ръководство за извършване на основно охарактеризиране на отпадъците и прилагане на критериите за приемане на отпадъци на различни класове депа (утвърдено със Заповед № РД - 156 от 04.03.2015 г. на министъра на околната среда и водите)