ExEA MoEW EEA

Справки за обслужването на мониторинговата мрежа

Лични средства

Горски екосистеми

Широкомащабен мониторинг на горските екосистеми - (Гори ниво І) 

Изпълнението на програмата за широкомащабен мониторинг на горските екосистеми (Гори ниво І) се провежда в рамките на Националната система за мониторинг на околната среда. Дейностите, свързани с теренните наблюдения, оценките и анализите, предвидени в рамките на програма „Гори ниво I“ през 2020 г., се извършват от мултидисциплинарни научни екипи по сключени договори, финансирани от ПУДООС. За отчетния период са изпълнени всички предвидени в линейните графици дейности, в т.ч. пълни обследвания в 39 от постоянните пробни площи (ППП) - проучвания и оценки на растителните съобщества (пролетен аспект), листна биомаса, биометрични показатели  и почви, както и годишна оценка на състоянието на короните и уврежданията, причинени от биотични и абиотични фактори във всичките 160 ППП от мрежата за широкомащабен горски мониторинг.

 

Интензивен мониторинг на горските екосистеми - (Гори ниво ІІ) 

Изпълнението на годишната програма за мониторинг на горски екосистеми (Гори ниво ІІ) е в съответствие с програма и план-график за изпълнението ѝ, утвърдени със Заповед № 09/17.01.2020 г. на изпълнителния директор на ИАОС. Всички дейности, предвидени в план-графика за изпълнение на програмата през 2020 г., в т.ч.: пробонабиране и анализ на атмосферни отлагания и стъблен отток, пробонабиране и анализ на лизиметрични води, пробонабиране на проби от дървесен опад, въвеждане на данни от Автоматичните станции за КАВ и метеопараметрите и обработка и анализ на получените резултати се изпълняват в съответствие с предвидените в програмата и план-графика за изпълнение обеми и срок, с изключение на периода от средата на м. март до края на м. май, когато командировките бяха ограничени, предвид възникналата епидемиологична обстановка. Трите стационара за интензивен горски мониторинг (ниво II) – Витиня, Юндола и Старо Оряхово, както и КФС „Рожен“, която от 2016 г. е включена към програмата за интензивен горски мониторинг, се обслужват от лабораториите на ИАОС. През отчетния период са извършени всички планирани посещения за събиране на проби от атмосферни отлагания, пробонабиране на лизиметрични води (през летния режим на работа) и на дървесен опад. С изключение на КФС Рожен, в периода на извънредна епидемиологична обстановка посещения не са правени. В рамките на утвърдената програма за 2020 г. е извършена и текуща проверка на състоянието на ППП Витиня и Юндола. Получените данни от аналитичните изпитвания се обработват и се въвеждат в НСМОС, подсистема „Гори“, в съответствие с утвърдения график. В таблицата по-долу е представена информация за планираните и изпълнените през 2020 г. дейности.

Част от дейностите, които не се извършват в ИАОС, се извършават от експертен научен екип на Лесотехнически университет (ЛТУ), в рамките на изпълнение на научна разработка с тема “Оценка и мониторинг на горските екосистеми – ниво II, в рамките на Международна кооперативна програма Гори Ниво I и II” по договор, финансиран от ПУДООС.

 

Автоматичните станции (АИС) на територията на 3-те горски стационара работят в непрекъснат режим на работа (24 часа), като данните за качество на атмосферния въздух (серен диоксид, азотен диоксид/азотни оксиди и озон) и метеорологичните показатели (скорост и посока на вятъра, обща слънчева радиация, валежни суми, влажност и температура на въздуха) постъпват в реално време в централния диспечерски пункт на ИАОС София - Националната база данни за КАВ (качество на атмосферния въздух). Качеството на данните за метеорологичните показатели във всички пробни площи е много лошо – датчиците са силно амортизирани и не са подменяни от 1998 г., когато са инсталирани и самите пробни площи. Данните са с големи липси, както по отношение на отделни периоди, така и на данни по показатели. Крайно наложително е да бъде направено преоборудване на АИС, както с нови датчици за измерване на основните метеорологични показатели, така и с нови сензори за КАВ. Необходимо е също така да бъде осигурена периодична сервизна профилактика, като е абсолютно наложително да има задължителна такава, преди старта на летния режим на работа (в началота на м. април) на апаратурата на всички пробни площи от мрежата за интензивен мониторинг.За подмяната на вече морално остарелите датчици за отчитане на метеорологичните показатели в ППП е предвидена обществена поръчка с предмет „Пре- и дооборудване на АИС в пробните площи от мрежата по ниво II на програмата за мониторинг на горски екосистеми – доставка и монтаж на 3 комплекта за измерване на основни метеорологични показатели и 4 газ анализатори на амоняк (NH3)“ в плана за обществени поръчки на ИАОС през 2020 г. 

Таблица 17

Мониторинг на горски екосистеми

Показатели за изпълнение

Мерна единица

Целева стойност  за 2020г.

Отчет до 31.12.2020 г.

Широкомащабен мониторинг (Гори I-во ниво)

Частично обследване

Пробни площи

брой

160

160

Оценка състоянието на короната на моделни дървета

брой

5560

5599

Пълно обследване

Пробни площи (ПП) с изследване на флористичен състав и фитоценотична структура на раст. съобщества

брой

39

39

Пробни площи (ПП) с изследване на химичен състав на биомаса (листа/иглолиста)

брой

39

39

Пробни площи (ПП) с изследване на качество на почвите – морфология; физични свойства и химичен състав по слоеве и почвени хоризонти

брой

20

20

Пробни площи (ПП) – измерване на биометрични показатели и таксационна характеристика

брой

20

20

Интензивен мониторинг на горски екосистеми (Гори ІІ-ро ниво)

Дървесен опад

Взети проби за химичен анализ на дървесен опад

брой

Витиня – 120;

Старо Оряхово – 180;

Юндола-120

Витиня – 120;

Старо Оряхово – 180;

Юндола-120

Подготвени смесени проби за анализ

брой

15 х 3 фракции – 45

15 х 3 фракции – 45

Извършени анализи

брой

765

765

Параметри за анализ на проби от дървесен опад

брой

17

17

Атмосферни отлагания и лизиметрични води

Взети проби за химичен анализ на атмосферни отлагания, стъблен отток и лизиметрични води

брой

до:

408 (отлагания);

72 (лизиметри);

16 (ст. отток)

148 (отлагания);

5 (лизиметри);

2 (ст. отток)

Извършени анализи

брой

до:

9792(отлагания);

728 (лизиметри);

384 (ст. отток)

 

3552 (отлагания);

120 (лизиметри);

48 (ст. отток)

Параметри за анализ на проби от атмосферни отлагания, стъблен отток и лизиметрични води

брой

24

24

Оценка на качеството на горските почви

Взети проби за анализи на физични и физикохимични показатели и химичен състав на почвата по слоеве и почвени хоризонти

брой

по хоризонти – 21

по слоеве – 48

по хоризонти – 21

по слоеве – 48

Извършени анализи

брой

по хоризонти – 672

по слоеве – 1200

по хоризонти – 672

по слоеве – 1200

Параметри за анализ на физични и физикохимични показатели и химичен състав на почвата по слоеве и почвени хоризонти

брой

по хоризонти – 32

по слоеве – 25

по хоризонти – 32

по слоеве – 25

 

Оценка състоянието на короната на моделни дървета

Пробни дървета

брой

175

175

Показатели

брой

13

13

 

Навигация
Навигация

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС