ExEA MoEW EEA

Справки за обслужването на мониторинговата мрежа

Лични средства

Горски екосистеми

Широкомащабен мониторинг на горските екосистеми - (Гори І-во ниво) 

Изпълнението на програмата за широкомащабен мониторинг на горските екосистеми (Гори І-во ниво) се провежда в рамките на Националната система за мониторинг на околната среда. Дейностите, свързани с теренните наблюдения, оценките и анализите, предвидени в рамките на програма „Гори I-во ниво“  през 2019 г., се извършват от мултидисциплинарни научни екипи по сключени договори, финансирани от ПУДООС. За отчетния период са изпълнени всички предвидени в линейните графици дейности, в т.ч. пълни обследвания в 32 от постоянните пробни площи (ППП) - проучвания и оценки на растителните съобщества (пролетен аспект), листна биомаса, биометрични показатели  и почви, както и годишна оценка на състоянието на короните и уврежданията, причинени от биотични и абиотични фактори във всичките 160 ППП от мрежата за широкомащабен горски мониторинг.

 

Интензивен мониторинг на горските екосистеми - (Гори ІІ-ро ниво)

Изпълнението на годишната програма за мониторинг на горски екосистеми (Гори ІІ-ро ниво) е в съответствие с програма и план-график за изпълнението ѝ, утвърдени със Заповед №14/15.01.2019 г. на изпълнителния директор на ИАОС. Всички дейности, предвидени в план-графика за изпълнение на програмата през 2019 г., в т.ч.: пробонабиране и анализ на атмосферни отлагания и стъблен отток, пробонабиране и анализ на лизиметрични води, пробонабиране на проби от дървесен опад, въвеждане на данни от Автоматичните станции за КАВ и метеопараметрите и обработка и анализ на получените резултати се изпълняват в съответствие с предвидените в програмата и план-графика за изпълнение обеми и срок.. Трите стационара за интензивен горски мониторинг (ниво II) – Витиня, Юндола и Старо Оряхово, както и КФС „Рожен“, която от 2016 г. е включена към програмата за интензивен горски мониторинг, се обслужват от лабораториите на ИАОС. През отчетния период в постоянните пробни площи, в които се извършват мониторинговите дейности са извършени всички планирани за периода (по 22 в ПП Витиня и Юндола, 23 във КФС „Рожен“ и 25 в ПП Старо Оряхово) посещения за събиране на проби от атмосферни отлагания, пробонабиране на лизиметрични води (през летния режим на работа) и на дървесен опад. Получените данни от аналитичните изпитвания се обработват и се въвеждат в НСМОС, подсистема „Гори“, в съответствие с утвърдения график. В таблицата по-долу е представена информация за планираните и изпълнените през 2019 г. дейности.

Част от дейностите, които не се извършват в ИАОС, се извършават от експертен научен екип на Лесотехнически университет (ЛТУ), в рамките на изпълнение на научна разработка с тема “Оценка и мониторинг на горските екосистеми – ниво II, в рамките на Международна кооперативна програма Гори Ниво I и II” по договор, финансиран от ПУДООС. 

Автоматичните станции (АИС) на територията на 3-те горски стационара работят в непрекъснат режим на работа (24 часа), като данните за КАВ (серен диоксид, азотен диоксид/азотни оксиди и озон) и метеорологичните показатели (скорост и посока на вятъра, обща слънчева радиация, влажност и температура на въздуха) постъпват в реално време в централния диспечерски пункт на ИАОС София - Националната база данни за КАВ. От средата на м. юни 2017 г. подаването на данни за количество паднал дъжд от АИС Юндола е некоректно – сензорът отчита свръх високи количества (като само за 6 месеца от юни до декември 2017 г. е отчетена сума от 11380 мм), през 2018 г. сумата на валежите отново е нереална  - 7846 мм, което надвишава повече от 10 пъти средната годишна сума на валежите за периода от 2003 до 2015 г. - 702.26 мм., а през 2019 г. – нямаме валидни данни. Аналогична е ситуацията и с отчитаното количество паднал дъжд във ФС Рожен, където от м. май до м. декември 2017 няма данни, а само през м. юни 2018 е регистрирана валежна сума над 1000 мм. АИС Старо Оряхово няма данни в периода април-ноември 2019 г. За подмяната на вече морално остарелите датчици за отчитане на метеорологичните показатели в ПП е предвидена обществена поръчка с предмет „Развитие на програмата за интензивен горски мониторинг и оборудване на пробните площи с цел осигуряване на данни по показатели за докладванията по МКП Гори и Директива 2016/2284/ЕС“ в плана за обществени поръчки на ИАОС през 2020 г. 

Таблица 16

Мониторинг на горски екосистеми

 Показатели за изпълнение

Мерна единица

Целева стойност  за 2019г.

Отчет до 30.06.2019 г.

Широкомащабен мониторинг ( Гори I-во ниво) 

Частично обследване

Пробни площи

брой

160

160

Оценка състоянието на короната на моделни дървета

брой

5560

5591

Пълно обследване

Пробни площи (ПП) с изследване на флористичен състав

брой

32

32

Пробни площи (ПП) с изследване на качество на почвите - морфология

брой

32

32

Интензивен мониторинг на горски екосистеми (Гори ІІ-ро ниво)

Дървесен опад

Взети проби за химичен анализ на дървесен опад

брой

Витиня-120;

Старо Оряхово–180;

Юндола-120

Витиня-120;

Старо Оряхово–180;

Юндола-120

Подготвени смесени проби за анализ

брой

15 х 3 фракции-45

 

15 х 3 фракции-45

Извършени анализи

брой

765

предстои

Параметри за анализ на проби от дървесен опад

брой

17

предстои

Атмосферни отлагания и лизиметрични води

Взети проби за химичен анализ на атмосферни отлагания, стъблен отток и лизиметрични води

 

 

брой

до:

408(отлагания); 72(лизиметри);

16(ст. Отток)

 

153(отлагания); 4(лизиметри);

6(ст. отток)

Извършени анализи

 

брой

до:

9792(отлагания); 1728 (лизиметри); 384 (ст. Отток)

 

3519(отлагания);

92 (лизиметри);

138 (ст. отток)

Параметри за анализ на проби от атмосферни отлагания, стъблен отток и лизиметрични води

 

брой

 

24

 

24

Оценка на качеството на горските почви

Взети проби за анализи на физични и физикохимични показатели и химичен състав на почвата по слоеве и почвени хоризонти

брой

по хоризонти -21

по слоеве - 48

по хоризонти -21

по слоеве - 48

Извършени анализи

брой

по хоризонти -672

по слоеве – 1200

предстои

Параметри за анализ на физични и физикохимични показатели и химичен състав на почвата по слоеве и почвени хоризонти

брой

по хоризонти -32

по слоеве - 25

предстои

 

Оценка състоянието на короната на моделни дървета

 

Пробни дървета

брой

175

175

Показатели

брой

13

13

 

Навигация
Навигация

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС