Действия към документ

Представяне на страната - Основни области на напредък

 Topic: country introduction

Като новоприета страна-членка на Европейския съюз България е изправена пред предизвикателството да постигне европейските стандарти и изисквания за околна среда и устойчиво развитие, да се справи с предизвикателствата, които решават повечето страни за реформиране на икономиките си в посока на по-ефективно използване на всички ресурси и по-малко замърсяване на околната среда.

Като новоприета страна-членка на Европейския съюз България е изправена пред предизвикателството да постигне европейските стандарти и изисквания за околна среда и устойчиво развитие, да се справи с предизвикателствата, които решават повечето страни за реформиране на икономиките си в посока на по-ефективно използване на всички ресурси и по-малко замърсяване на околната среда. Сега на дневен ред е продължаване на процеса на ефективно прилагане на новото екологично законодателство, както и набелязването на стратегически цели и политики, свързани с новите екологични предизвикателства пред които е изправен светът, включително Европа и България.

Основното предизвикателство е намаляването на растежа на емисиите на парникови газове, отнесени към растежа на БВП на страната. Достигането на устойчиво енергийно развитие и чиста енергия означава подобряване на енергийния микс чрез увеличаване на дела на нискоемисионната енергия. Подобряване на енергийната ефективност на икономиката и минимизиране на загубите, в резултат на използването на остаряла техника и инфраструктура, е друго важно предизвикателство за решаване, за да се ограничи eнергийното търсене и да се намали въздействието върху околната среда. Специално внимание се отделя и на нарастването на транспортната активност и негативни ефекти върху качеството на живот на населението. Намаляването на енергоемкостта на транспортната продукция и прилагането на устойчиви транспортни схеми са ключов елемент за намаляване на емисиите на парникови газове, озонови прекурсори и фини прахови частици (РМ10)( http://www.moew.government.bg).

Процесът на устойчивото потребление и производство съответства на концепцията за дългосрочно използване на ресурсите, определящ най-важните мерки, които следва да се предприемат за подобряване на състоянието на околната среда на всеки етап от жизнения цикъл на даден продукт, а именно намаляване на емисиите и вредните вещества от отпадъците, пестеливо използване на ресурсите, затваряне на цикъла от производството на продукта, през потреблението до оползотворяването на отпадъците от него и влагането им отново като суровина (http://www.moew.government.bg).

Референтни документи:

Национален статистически институт- http://www.nsi.bg

Министерски съвет- http://www.government.bg

Министерство на околната среда и водите- http://www.moew.government.bg

Министерство на регионалното развитие и благоустройство- http://www.mrrb.government.bg

Министерство на икономиката и енергетиката- http://www.mi.government.bg

Министерство на земеделието и храните- http://www.mzh.government.bg

Държавна Агенция по горите- http://www.dag.bg

Държавна Агенция по енергийна ефективност- http://www.seea.government.bg

Изпълнителна Агенция по околна среда- http://eea.government.bg

Действия към документ