Действия към документ

Земи с висока природна стойност

 Topic: flexibility

През 2002 г. в България започна процесът за определяне на места по Натура 2000 мрежата.

Като изключително важни за опазване на биологичното разнообразие е опазването на земеделските земи с висока природна стойност.

Земеделските земи с висока природна стойност

Като изключително важни за опазване на биологичното разнообразие е опазването на земеделските земи с висока природна стойност (ЗЗВПС). Те могат да се дефинират като „територии, в които земеделието е основен (обикновено преобладаващ) начин на земеползване и земеделската дейност поддържа или е свързана с голямо разнообразие на видове или местообитания или на видове от европейска консервационна значимост, или и двете”.

Министерство на земеделието и храните съвместно с Министерство на околната среда и водите и неправителствени организации и институти изготвиха подробна карта на ЗЗВПС. На тази база,министърът на земеделието и храните със специална заповед утвърди списък с физическите блокове със земеделски земи с висока природна стойност, на обща площ от 1 630 035 ha.

Фигура 1. Земи с висока природна стойност.

С цел опазване на тези ценни за биологичното разнообразие земеделски земи в Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013 г. е включена специална компенсаторна мярка за земеделските стопани, стопанисващи ЗЗВПС, в рамките на която могат да бъдат подпомагани за тяхното устойчиво ползване.

Изграждане мрежата Натура 2000

През 2002 г. в България започна процесът за определяне на места по Натура 2000 мрежата.

Първият етап (2003-2006) включваше полева работа и фактическо набиране на научна информация. В резултат на високата активност на НПО и научните институции в страната, след четиригодишни полеви изследвания са инвентаризирани и предложени на МОСВ:

- 114 потенциални защитени зони за птиците, обхващащи приблизително 26 000 км2 или 23,6 % от територията на страната и 540 км2 акватория;

- над 500 места, обхващащи приблизително от 4 075 840 ха или приблизително 36,7 % от територията на страната и 615 км2 акватория.

Този първоначален вариант на предложени защитени зони е допълнително прецизиран съвместно с широк кръг заинтересовани страни до финален вариант 34 % от територията на страната.

Вторият етап (2006-2007) включваше одобряване и приемане на предложените на МОСВ списъци със защитени зони. По предложение на МОСВ и решение на Националния съвет за биологично разнообразие, с първото решение на Министерски съвет са одобрени и изпратени до Европейската комисия списък от 268 защитени зони с площ 18 % от територията на страната.

Третият етап (2007) включваше допълване на научната информация за отложени зони от първоначално предложения списък защитени зони. Под силния натиск на НПО и гражданското общество беше взета под внимание научната информация и експертната оценка за отложените зони. В резултат на това Министерски съвет одобри списък от общо 342 зони по двете директиви с обща площ 33,89 % от територията на страната. Така България е страната с един от най-високите проценти в Европа.

Фигура 2. НАТУРА 2000

Figures

Фигура 1

Земи с висока природна стойност
Data source
http://www.mzh.government.bg/Default.aspx?lang=1&lmid=0
Фигура 1
Fullscreen image Original link
Действия към документ