Базата данни съдържа информация за пунктовете за мониторинг на подземните води от Националната система за мониторинг на територията на РИОСВ-Благоевград: населени места, хидрогеоложки район, дата на пробовземане, номeр на протокола, стойности на определяните физикохимически показатели като нитрати, нитрити, амониеви йони, рН, сулфати , тежки метали и др. Анализите на тежки метали,натрий и калий се извършват в лабораториите на ИАОС-гр.София.
Регионалната лаборатория взема водни проби, извършва измервания, анализира ги и изпраща протоколите в РИОСВ, РИОСВ изпраща резултатите като база данни в ИАОС.
Териториалното покритие на данните – Благоевградска област.
Основание за събиране на информацията:
Закон за водите ДВ бр.67/1999г.;
Наредба No 1/07.07.2000г. за проучването,ползването и опазването на подземните води;
Наредба No 2/16.10.2000г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници;
Наредба No 5/08.11.2000г. за реда и начина за създаване на мрежите и за дейността на Националната система за мониторинг на водите;
Език на оригиналните данни:
Български
Езици, на които се съхранява информацията:
Български
Предназначение на информацията:
Публичен
Предназначена е за предоставяне на национални институции: Изпълнителната агенция по околната среда
Предназначена е за нуждите на организацията, предоставяща информацията
Ограничение на достъпа:
Няма ограничения
Начин на разпространение и достъп до информацията:
Годишен доклад за състоянието на околната среда Благоевград
Тримесечни и годишни бюлетини на ИАОС
Информацията се предоставя по реда на Закона за опазване на околната среда и Закона за достъп до обществената информация. Необходимо е да се напише официално писмо-заявление до Директора на РИОСВ.
Заплащане:
Заплащането на информацията се извършва при условията и по реда на чл.20-22 от Закона за достъп на обществената информация и Заповед № 10 на МФ от 10.01.2001 г. за определяне на нормативи за разходите при предоставяне на обществена информация по Закона за достъп до обществената информация според вида и носителя. Информацията се получава безплатно в случаите по чл.30 и чл.31 от ЗООС.
Всички пунктове освен ТК Мосомище; ПС ПБВ гр.Благоевград; ПС ПБВ гр.Симитли; ШК ПС гр.Сандански; ШК ПС гр.Петрич; ТК Ген.Тодоров са включени в НСМОС през 2006 година
Наблюденията, измерванията, вземането, консервирането и изпитванията на проби се извършват съгласно българските стандарти. В случаите, в които липсват български стандарти, дейностите се извършват по утвърдени от министъра на околната среда и водите методи. Изпитванията на проби се извършват от акредитирани лаборатории : Регионална лаборатория – Благоевград към ИАОС и съгласно утвърден Списък на пунктовете за мониторинг на подземни води от НСМОС и график за пробонабиране.
Тип на събираните данни:
Данни, свързани с измерване
Актуализиране на данните:
Периодично
Периодичност на събиране на информацията:
Тримесечно
Период, за който е събрана съответната информация: