ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на отпадъчни води от АЕЦ "Козлодуй" и водите на река Дунав преди и след централата
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замълсители

Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители е оценено, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от предварително избрани контролни пунктове от територията на страната.
През периода април-юни 2002 г. са анализирани 13 бр. проби от необработваеми почви от територията на Бургаска област. Анализирани са също проба от пресен нанос от плажната ивица на залива "Вромос", баластра от рудниците "Росен и "Пропаднала вода" на БММ, както и 16 проби пясък от плажната ивица на Южното Черноморие.
В пробите от необработваеми почви и пясък не са установени завишени съдържания на ествествени радионуклиди. Стойностите на отложения в почвата цезий-137, вследствие аварията в Чернобилската АЕЦ, е в граници от < 1 Bq/kg (с. Граматиково) до 114 Bq/kg (гр. Средец).
Периодичният контрол на радиационната обстановка на залива "Вромос" показва стойности типични за терени, повлияни от техногенно замърсяване с радионуклиди.
През второто тримесечие на 2002 г. са анализирани 35 бр. проби от необработваеми почви от територията на Варненска област, както и проби от покривката на билков погреб "Соколник" и суровини и отпадъчни продукти от "Агрополихим" АД и ТЕЦ "Девня" за определяне радионуклидния им състав. Анализите показват, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо стойностите им от предходни години. Съдържанието на отложения след аварията в Чернобилската АЕЦ техногенен Cs-137 в изследваните проби варира от 5 Bq/kg (с. Старо Оряхово) до 151 Bq/kg (Антоново).
През разглеждания период са изследвани 24 проби от необработваеми почви от територията на област Монтана от 3-100 км зона на АЕЦ "Козлодуй" и седиментна проба от р. Дунав при Ново село.
Резултатите от анализите не показват изменения на фоновите стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий-137, следствие на глобалните отлагания след аварията в Чернобилската АЕЦ са в диапазон от 6 Bq/kg (с.Грамада) до 70 Bq/kg (Ново село).
При извършване на радиологичния контрол в района на МДП "Септемврийци", с. Смоляновци - скална маса от отвала на "Наклонената " шахта, почва до отвала и дънни утайки от р. Коритарска бара не се установяват по-високи активности на естествени радионуклиди от стойностите им, наблюдавани през предходни години.
Радиологичния контрол, проведен през второто тримесечие в област Враца, включва анализиране на проби от необработваема почва от 13 пункта от 3-30 км зона на АЕЦ "Козлодуй" и дънни утайки от отводящия канал на АЕЦ и от р. Дунав преди и след централата. Данните показват, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо предишните им стойности. Съдържанието на отложения след аварията в Чернобилската АЕЦ техногенен Cs-137 варира от 2 Bq/kg (гр. Мизия - плато) до 26 Bq/kg (с. Гложене).
През периода април-юни са анализирани 7 проби от необработваеми почви от Плевенска област. Резултатите показват, че няма отклонения от обичайно измерваните фонови стойности на естествените радионуклиди. Стойностите на отложения в почвата техногенен Cs -137, вследствие аварията в Чернобилската АЕЦ, е в граници от < 1 Bq/kg (Сомовит) до 17 Bq/kg (Никопол).
През второто тримесечие на 2002 г. са анализирани 19 проби почва от Пловдивска и Смолянска области и 13 проби от ликвидираните уранодобивни обекти "Момино", "Здравец", "Раковски", "Трилистник" и "Белозем". Повишени стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди са измерени в проби от руден материал от у-к "Здравец" и "Белозем". В останалите проби не се установява завишени радиоактивни показатели.
Стойностите на отложения в почвата техногенен радионуклид Cs -137 са в диапазон от 11 Bq/kg (Хисар и Клисура) до 360 Bq/kg (Тополово) и 213 Bq/kg (Бяла Черква).
През периода април-юни са анализирани 6 проби от необработваеми почви от Софийска, Пернишка и Кюстендилска области. Резултатите не показват отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо характерните фонови стойности за района. Съдържанието на отложения след аварията в Чернобилската АЕЦ техногенен Cs-137 варира от 11 Bq/kg (Кюстендил) до 70 Bq/kg (Гюешево).
Проведеният радиологичен мониторинг през второто тримесечие в Ст. Загорска и Ямболска области не показва отклонения от характерните за района стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди в необработваеми почви (26 бр. проби). Определената специфична активност на Cs-137, следствие от Чернобилската авария, варира от 15 Bq/kg (с.Искрица) до 139 Bq/kg (с. Черна гора).
Проведен е и радиологичен контрол на потенциални замърсители в района - уранодобивните у-ци: "Навъсен", "Троян", "Чукарово", "Марица" и отпадъчни продукти от ТЕЦ "Марица изток"-3., "ЕЛПО" АД - Николаево и "Прогрес" АД - Ст. Загора.. Повишени стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди са измерени в проби от сорбционните площадки на у-ци "Троян", "Чукарово" и "Марица", както и в отпадък от кафява глазура на "ЕЛПО" АД и активиран бентонит на "Прогрес" АД . В останалите проби не се наблюдават повишени радиологични показатели.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС