ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители

Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия- потенциални замърсители е оценено, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

През периода януари- март на територията на Бургаска област са анализирани 17 бр. проби от необработваеми почви и проба от нивата до залив “Вромос”. Резултатите показват, че няма отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години. Стойностите на техногенно отложения в почвата цезий-137 варират от 0.14 Bq/kg (Синеморец) до 31.8 Bq/kg (Камено).

В изследвания покривен материал от бивша кариера “Горчивка” са определени фонови стойности за специфичната активност на радионуклидите.

Периодичният контрол на радиационната обстановка в залив “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък– изследваната проба от пресен нанос от плажа е с активности 219 Bq/kg по уран-238, за радий-226 е 226 Bq/kg и за олово-210 е 302 Bq/kg.

На територията на Варненска и Добричка области са анализирани 11 бр. проби от необработваеми почви. Наблюдават се характерните фонови стойности на естествените радионуклиди. Техногенно внесеният цезий- 137, следствие от глобалното отлагане след аварията в Чернобилската АЕЦ варира от 6 Bq/kg (Долни Чифлик и Старо Оряхово) до 27 Bq/kg (Стожер).

Радиологичният мониторинг за посоченото тримесечие на територията на област Враца се състои от общо 15 бр. почвени проби от пунктовете в 100- км зона на АЕЦ “Козлодуй” и дънни утайки от р. Дунав. Няма отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо предишните им стойности. Данните за цезий са в диапазона (0.9- 27.1) Bq/kg , съответно за гр. Козлодуй и с. Гложене.

През същия период са изследвани 19 броя проби от необработваеми почви от областите Монтана и Видин, като 13 от тях са от 30 км зона на АЕЦ “Козлодуй”. В анализираните проби не са установени завишени съдържания на естествени радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 е в граници от 4 Bq/kg (Мадан) до 32 Bq/kg (Станево).

През първото тримесечие са изследвани проби от необработваеми почви от територията на Благоевградска, Кюстендилска и Пернишка области.

Анализирана е и необработваема почва от района на сметището в кв. Суходол, гр. София.

Резултатите от проведените измервания показват обичайни, фонови стойности на естествените радионуклиди, наблюдавани и за предходни периоди.

Специфичната активност на цезий- 137 в анализираните проби е в диапазона 8.8 - 61 Bq/kg, съответно за Добринище и Дупница.

Резултатите от извършения радиологичен мониторинг на обекти- потенциални замърсители показват повишено съдържание на естествените радионуклиди в почви, достигащо до 10 пъти над фоновото в района на МДП “Дружба”: кариера “Копитото”, шахта “Поляне” и ПХП “Звезда", което се наблюдава и за минали години.

На разтоварна гара “Ген. Ковачев” е установено наличие на изоставена руда с висока специфична активност на естествените радионуклиди (уран- 238, радий- 226, олово- 210 и торий- 230). Съставен е констативен протокол, който е предаден на кмета на с. Елешница, с предписание материалът да се депонира в хвостохранилище “Елешница".

В изследваните почвени проби от територията на Старозагорска област са установени характерните за региона стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий– 137 варира от 32 Bq/ kg (с. Могила) до 86 Bq/ kg (Раднево).

Анализирана е и проба от утайка от пречиствателната станция на ОЦК “Кърджали”. Не е установено повишено съдържание на естествените радионуклиди.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС