ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”

Радиологичният мониторинг на реките, езерата и язовирите в страната се осъществява чрез мрежа от пунктове и се изразява в контрол на показателите, съгласно Наредба №7/08.08.86 г. за показатели и норми за определяне качеството на течащи повърхностни води – обща бета радиоактивност (750 mBq/l ), съдържание на общ уран ( 0.6 mg/l ), съдържание на радий-226 (150 mBq/l ).

През периода януари-март 2005 г. е осъществен радиологичен мониторинг на повърхностни води от контролни пунктове по поречията на реките: Арда, Батова, Велека, Дунав, Камчия, Луда Яна, Марица, Резовска, Ропотамо, Русенски Лом, Суха, Тополница, Черна и Чепинска, както и вода от помпена станция в с. Православен. Определената обща бета-активност в анализираните проби е значително под нормите, определени в цитираната Наредба.

Радиологичният мониторинг на руднични води от бивши уранодобивни обекти се изразява в наблюдение на радиологичните показатели, съгласно Наредба № 6 /09.11.2000 г. за емисионни норми за допустимо съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти - съдържание на общ уран ( 2 mg/l ) и специфична активност на радий-226 (700 mBq/l ).

За реките в близост до такива обекти се прилага Наредба № 1/11.1999 г. за норми за целите на радиационната защита и безопасност при ликвидиране на последствията от урановата промишленост в Б-я - обща бета радиоактивност (2 Bq/l ), съдържание на общ уран ( 0.3 mg/l ) и специфична активност на радий-226 (500 mBq/l ).

През първото тримесечие са анализирани руднични води от бившия уранодобивен обект “Елешница” на територията на Благоевградска област - щолни 17, 43, 54, както и води от “Вълче дере” и “Женско дере” от района на обекта.

Изследвани са и води от извор в местността “Пр. дере”, както и от дерето след бившата пречиствателна станция, също и проба от щолна № 50 в местността “Грудин дол”.

За всички изброени проби измерените радиологични показатели са под допустимите норми, съгласно посочените по- горе наредби.

Реките, протичащи в района на об. “Елешница”- р. Места и р. Златарица, както и р. Струма след обект “Струма” са с радиологични показатели в норма.

За изследваните през посочения период води във Варненска област - р. Провадийска в района на хвостохранилище “Падина” и р. Девненска след Циментовия завод, измерената стойност на обща бета- активност е под ПДК.

Анализираната проба от отпадъчни води от ОЦК “Кърджали”, Кърджалийска област е със стойности на радиологичните показатели значително под нормите, определени от съществуващата нормативна база.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС