ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители


Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители е оценено, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

Изследваните почвени проби от територията на Бургаска области за периода януари- март показват, че няма отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години.

Стойностите на техногенно отложения в почвата цезий-137 са от 8.2 Bq/kg (Бургас- вход от София) до 23.7 Bq/kg (Средец).

Периодичният контрол на радиационната обстановка в залива “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък– изследваната проба от пресен нанос от плажа е с активности 207 Bq/kg по уран-238, 210 Bq/kg за радий-226, 137 Bq/kg за олово-210 и 146 Bq/kg за торий-230.

От същия порядък са и стойностите на естествените радионуклиди в изследваната проба от пясък от плаж “Вромос”.

През посоченото тримесечие от територията на областите Варна и Добрич са изследвани 11 бр. проби от необработваеми почви. Наблюдавани са характерните за региона стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на Цезий- 137 варира от 4.5 Bq/kg (Долни Чифлик) до 26.7 Bq/kg (Стожер).

През същия период са изследвани 15 бр. проби от необработваеми почви от областите Монтана и Видин, като 13 от тях са от 30- км зона на АЕЦ “Козлодуй”. В анализираните проби не са установени повишени съдържания на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 е в граници от 7 Bq/kg (Септемврийци) до 19 Bq/kg (Ковачица).

От региона на Великотърновска област са анализирани 3 бр. почвени проби от района на ТЕЦ “Захарни заводи” АД- Горна Оряховица. В тях са установени фонови стойности на радиологичните показатели.

В изследваните, през посоченото тримесечие от територията на Пловдивска и Пазарджишка области , проби от необработваеми почви се наблюдават обичайни фонови стойности на радиологичните показатели, характерни и за предходни години. Стойностите на цезий- 137, отложен в почвата след аварията в Чернобилската АЕЦ варират от 22 Bq/kg (Костиево и Септември) до 88.7 (Семчиново).

Анализираните през първото тримесечие на 2006 г. от територията на Софийска и Благоевградска области проби от необработваеми почви и дънни утайки не показват повишени стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий- 137 в тях е в диапазона 5.2 – 28.5 Bq/kg, съответно за Добринище и Дупница.

Радиологичният мониторинг, извършен в района на МДП “Дружба”, с. Елешница установява до 6 пъти по- висока специфична активност на естествените радионуклиди в проби от необработвеми почви от к- ра “Копитото” и шахта “Поляне”. В анализираните проби от дънни утайки от “Вълче дере”, р. Златарица и р. Места около обекта са определени обичайни, фонови стойности. Два пъти по- високи са те в проба от дерето след бившата пречиствателна станция.

В изследваните дънни утайки от обрушена маса от свлачището на стената на хвостохранилището на МДП “Редки метали” Бухово, дерето под помпената му станция и р. Янешница са наблюдавани характерните за района стойности на специфичната активност на радионуклидите.

Резултатите от изследваните от територията на Старозагорска област проби от необработваеми почви, показват характерните за региона стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий–137 варира от 42.5 Bq/ kg (Казанка) до 132.6 Bq/ kg (Гълъбово).

По-високи стойности на естествените радионуклиди се наблюдават в проба от отвала на щолна 3 на р- к “Сборище”, Сливенска област.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС