ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”

Радиологичният мониторинг на реките, езерата и язовирите в страната се осъществява чрез мрежа от пунктове и се изразява в контрол на показателите, съгласно Наредба № 7/08.08.86 г. за показатели и норми за определяне качеството на течащи повърхностни води–обща бета радиоактивност (750 mBq/l), съдържание на общ уран ( 0.6 mg/l ), съдържание на радий-226 (150 mBq/l ).

През периода януари-март 2006 г. е осъществен радиологичен мониторинг на повърхностни води от контролни пунктове по поречията на реките: Арда, Дунав, Лесновска, Тунджа, Черна, както и води от езерата “Вая”, “Мандра” и язовирите “Камчия” и “Ясна поляна”. Определената обща бета-активност в анализираните проби е под нормите, определена в цитираната Наредба.

Радиологичният мониторинг на руднични води от бивши уранодобивни обекти се изразява в наблюдение на радиологичните показатели, съгласно Наредба № 6 /09.11.2000 г. за емисионни норми за допустимо съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти - съдържание на общ уран ( 2 mg/l ) и специфична активност на радий-226 (700 mBq/l ).

За реките в близост до такива обекти се прилага Наредба № 1/11.1999 г. за норми за целите на радиационната защита и безопасност при ликвидиране на последствията от урановата промишленост в Б-я - обща бета радиоактивност (2 Bq/l ), съдържание на общ уран ( 0.3 mg/l ) и специфична активност на радий-226 (500 mBq/l ).

От територията на Бургаска област за посоченото тримесечие е изследвана вода от хвостохранилище “Върли бряг”. Измерените стойности на радиологичните показатели са значително под ПДК.

През същия период на територията на Софийска област са изследвани водни проби от инфилтрат от свлачището на стената и дерето под помпената станция на хвостохранилището на МДП “Редки метали” в гр. Бухово, както и от приемника р. Янешница. Във всички проби, стойностите на радиологичните показатели са под нормите, определени от нормативната база.

От територията на Старозагорска област е анализирана водна проба от канала на ПСОВ на “Арсенал”АД. Резултатите показват стойности на радиологичните показатели под допустимите норми, определени от съществуващата нормативна база.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС