ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители


Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители е оценено посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

За четвъртото тримесечие на 2011 г.от територията на Бургаска област са изследвани 44 бр. проби от необработваеми почви. Анализите показват, че няма отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години. Стойностите на отложения в почвата, вследствие на Чернобилската ядрена авария, цезий-137 са от 0,66 Bq/kg в Царево и Ахтопол до 98.3 Bq/kg в Крушевец.

Периодичният контрол на радиационната обстановка в залив “Вромос” установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Изследваната проба от „пясък” в контролна точка от плажа е с активности: 252 Bq/kg за уран-238, 284 Bq/kg за радий-226 и 274 Bq/kg за олово-210, а в “пресен” нанос от прибоя активностите са съответно: за уран-238 -179 Bq/kg, за радий-226 -215 Bq/kg и за олово-210 -186 Bq/kg.

Изследваните покрития от хвостохранилище “Росен” и от р-к “Пропаднала вода”, у-к “Сърнешко кладенче” не показват завишени стойности на спец. активности на естествените радионуклиди.

В изследваните проби от отпадъчни продукти от кариери “Българово”, “Горно Езерово” “Каменар”, “Карнобат”, “Новоселци” и „Черноморец“, единствено в отпадък от хвостохранилището на кариера “Горно Езерово” и от утайника на кариера „Черноморец”е установено завишение на някои от радиологичните показатели до два пъти.

Анализиран е и отпадъчен материали от р-к “Черно море-2”, където не са установени завишени стойности на специфичните активности на естествените радионуклиди.

През периода октомври-декември от територията на Варненска, Русенска и Силистренска области са анализирани 13 бр. проби от необработваеми почви и една проба дънна утайка от р. Дунав при Русе. Стойностите на отложения в почвата техногенен цезий-137 варира от 2.1 Bq/kg за Русе до11.2 Bq/kg за Голямо Враново.

Изследвани са суровини от Агрополихим АД, депо „Сая дере” и почва от района на сгуроотвал „Беглик чаир“ към ТЕЦ „Варна”. Не са измерени завишени стойности на естествените радионуклиди, съдържащи се в посочените проби.

Радиологичният мониторинг за посоченото тримесечие на територията на област Враца се изразява в анализиране на 15 бр. проби от необработваеми почви, от които 13 бр. са от 30- км зона на АЕЦ „Козлодуй”. Не се наблюдават отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди.

Съдържанието на цезий-137 в почвата е в диапазона (0.4-40.6) Bq/kg , съответно за Гложене и Оряхово - вход.

През същия период от областите Монтана и Видин са изследвани общо 20 бр. проби от необработваеми почви, в които не е установено повишено съдържание на естествените радионуклиди. Специфична активност на цезий-137 в почвите от този район варира от 3.5 Bq/kg за с. Ерден до 36.1 Bq/kg за Долни Лом.

В изследваните, 13-те бр. почвени проби от 30-км зона на АЕЦ „Козлодуй”, също не са установени завишени стойности на специфичните активности на естествените радионуклиди.

Резултатите от анализите на проби от необработваеми почви и дънни утайки от района на МДП „Септемврийци” не показват надфонови стойности на естествените радионуклиди, с изключение на почвена проба от района на р. Коритарска бара над щолна 1, в която стойностите на някои от естествените радионуклиди са завишени от 2 до 2.5 пъти.

През четвъртото тримесечие на 2011 г от района на Плевенска област са анализирани 15 бр. почвени проби. 9 бр. от измерените проби са почви от 30-км зона на АЕЦ “Белене”. Стойностите на радиологичните показатели са типичните фонови за региона. Определената специфична активност на цезий-137 е в границите (0.97 ÷ 59.8) Bq/kg, съответно за Долна Митрополия и Славяново.

От радиологичният мониторинг на обекти-потенциални замърсители от региона са изследвани почвени проби от Билков погреб – с. Буковлък, както и от района на у-к „Рибарица“ - почви от местността „Язов дол“ и дънни утайки от р. Стара Рибарица. Не са установени завишени стойности на радиологичните показатели.

През разглеждания период от територията на Пловдивска, и Смолянска области са изследвани общо 13 бр. проби от необработваеми почви. Резултатите показват, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо стойностите им от минали периоди.

В разпределението на техногенния цезий-137, отложен в почвата след аварията в Чернобилската АЕЦ, се наблюдава характерното петнисто замърсяване за района, като данните варират от 21.3 Bq/kg за Поповица до 280 Bq/kg за с. Манастир. Високи стойности са установени още в Лъки – 174 Bq/kg, Мугла – 120 Bq/kg и Първомай-103 Bq/kg.

Анализирани са почвени проби от райони на бивши уранодобивни обекти – участъци “Изгрев”, и ”Четрока”, и рудници ”Джурково” и “Хан Аспарух“. Високи стойности, от 2 до 6 пъти над фоновите, са измерени и в проби от скални и отпадъчни материали от отвал на шахта 3 от у-к “Изгрев“ и бункер “Четрока“ от у-к “Четрока“, а също и от отвал “Урсуз дере“, р-к “Джурково“ и отвал “Хан Аспарух“, р-к “Хан Аспарух“. В пробите от местността “Картофена нива“, купове 1 и 2, у к “Изгрев“ специфичните активности на някои радионуклиди са от 5 до над 10 пъти надфоновите.

През периода октомври-декември на 2011 г. от територията на Софийска и Благоевградска области са анализирани 18 бр. проби от необработваеми почви и 6 бр. дънни утайки които показват обичайни, фонови стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий-137 в почвените проби е в диапазона 2.5 за Петрич  59.2 Bq/kg, за Етрополе.

Радиологичният мониторинг на обекти от бившия уранодобив установява, наблюдаваната и в предишни години, по-висока от фоновата стойност на специфичната активност на естествените радионуклиди в почвени проби от района на участък “Игралище”– района на куповото извличане, както и в дънни утайки от р. Пръвна преди вливане в р.Милкьовска и р. Пръвна след мина Злата в района на обект „мина Злата“ и от „Вълче дере“ след хвостохранилището на ПХП Звезда.

През посочения период са изследвани 7 бр. необработваеми почви от територията на Старозагорска, Хасковска и Ямболска области. Установени са характерните за региона стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 варира от 27.9 Bq/ kg за Тамарино до 63.4 Bq/ kg за Тополовград.

По-високи стойности на естествените радионуклиди, до няколко пъти, се наблюдават в отпадъчни материали от районите на следните обекти-потенциални замърсители, свързани с бавшата уранодобивна промишленост:

- р-к “Лозен”, дере под шахтата;
- р-к „Сърница”,почва от пункт в с. Сърница;
- р-к “Сборище”, под отвала на шахта 7;
- р-к “Чукарово”, под сорбционната площадка;
- р-к “Сливен”, отвал на вертикална шахна 2.
Изследвани са и проби от почви и отпадъчни материали от р-к „Устрем“, у-к „Тенево“, у-к „Окоп“, ТЕЦ Марица – Изток 2 и ИНМАТ ЕООД, които не показват увеличени стойности на естествените радионуклиди.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС