ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”


Радиологичният мониторинг на реките, езерата и язовирите в страната се осъществява чрез мрежа от пунктове и се изразява в контрол на показателите, съгласно Наредба № 7/08.08.86 г. за показатели и норми за определяне качеството на течащи повърхностни води–обща бета радиоактивност (750 mBq/l), съдържание на естествен уран ( 0.6 mg/l ), съдържание на радий-226 (150 mBq/l ).

През четвъртото тримесечие на 2011 г. е осъществен радиологичен мониторинг на повърхностни води от контролни пунктове по поречията на реките:Арда, Барата, Белица, Владимировска бара, Доспат, Дунав, Искър, Канина, Лева, Лесновска, Лъки, Марица, Места, Нишава, Осъм, Рибарица, Сазлийка, Струма, Струмешница, Тополница, Тунджа, Чепеларска, Черна, язовирите Камчия и Ясна поляна и езерата Атанасовско, Вая и Мандра. Всички те са с радиологични показатели значително под допустимите норми, определени от съществуващата нормативна база.

Радиологичният мониторинг на руднични води от бивши уранодобивни обекти се изразява в наблюдение на радиологичните показатели, съгласно Наредба № 6 /09.11.2000 г. за емисионни норми за допустимо съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти - съдържание на естетвен уран ( 2 mg/l ) и специфична активност на радий-226 - (700 mBq/l ).

За реките в близост до такива обекти се прилага Наредба № 1/11.1999 г. за норми за целите на радиационната защита и безопасност при ликвидиране на последствията от урановата промишленост в Б-я -обща бета радиоактивност (2 Bq/l ), съдържание на естествен уран ( 0.3 mg/l ) и специфична активност на радий-226 - (500 mBq/l ).

През четвъртото тримесечие от територията на област Монтана е изследвана проба от повърхностни води от р. Коритарска бара под табана на Накл. шахта от района на МДП „Септемврийци, която не показва завишени стойности на радиологичните показатели.

За периода октомври- декември от територията на Плевенска област са изследвани повърхностни води от р. Рибарица в близост до бившия участък от уранодобива “Рибарица”. Не се наблюдават завишени радиологични показатели.

За същия период от територията на Пловдивска област са изследвани отпадъчни води от участъците „Изгрев“ и „Селище“, както и повърхностни води от реките Барутинска, Осинска и Доспат в близост до същите участъци и Киселчовска от района на р-к „Възход“. Резултатите от радиологичния мониторинг показват завишени стойности на някои радиологични показатели за пробите от р. Барутинска под шахта 3, от отвал на шахта 3 от у-к „Изгрев“ и отвал на щолна 1 от у-к „Селище“. За останалите проби радиологичните показатели са под ПДК.

През четвъртото тримесечие на 2011 г. от територията на Софийска област са изследвани проби от руднични води от бивши уранодобивни обекти: участъците „Игралище“, “Пробойница”, Редки метали ЕООД и мина Злата , както и повърхностни води от реките в близост до тези обекти – потенциални замърсители, а също и повърхностни води от реки от районите на рудниците “Бялата вода”, “Искра”, и кариера „Сенокос“.

Резултатите показват повишени радиологични показатели във води от:

- р.Кремиковска, след вливане на водите от щолна 93;
- р. Очушница, след обект „Бялата вода“;
- района на щолна 93, с.Кремиковци от у-к „Чора“ на Геостройкомплект ЕООД.
През същия период от територията на Старозагорска и Хасковска области са анализирани проби от отпадъчни води от бившите уранодобивни обекти: рудници „Саже“, “Сборище”, “Сливен” и „Сърница“, участъците “Мъдрец” и “Тенево, както и от кариера „Козарево“ от ИНМАТ ЕООД, от хвостохранилището на „Устрем 2001“ ЕООД,а също и проби от избистрени и дренажни води от сгуроотвали на: Брикел ЕАД, ТЕЦ Марица 3 ЕАД, ТЕЦ Марица- Изток 2 АД и Топлофикация - Сливен ЕАД. Изследвани са проби от повърхностни води от р. Блягорница след р-к „Сборище“ и води от помпена станция с. Тенево, в района на у-к „Тенево“.

Резултатите от анализите показват стойности на радиологичните показатели под допустимите норми, определени от съществуващата нормативна база.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС