ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”
Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители


Радиационното състояние на почвите, дънните утайки и отпадъчните продукти от дейността на предприятия - потенциални замърсители в околната среда се оценява, посредством извършване на недеструктивен гама-спектрометричен анализ на проби от пунктове, определени в мониторинговата мрежа за територията на страната.

През третото тримесечие на 2013 г. са изследвани 17 бр. почвени проби от Бургаска област. Не се наблюдават отклонения в стойностите на радиологичните показатели спрямо тези от предишни години. Стойностите на техногенно отложения в почвата цезий-137 са от 1,3 Bq/kg за Люляково до 29,9 Bq/kg за Котел.

С изследваните проби от залива “Вромос”се установява характерното замърсяване с флотационен отпадък. Пробата от „пясък“ от контролна точка на плажа е с обичайните завишени активности, като: 380 Bq/kg за уран-238, 333 Bq/kg за радий-226 и 317 Bq/kg за олово-210. Същото се отнася и за естествените радионуклиди в пробата от „пресен” нанос от прибоя на плаж „Вромос“, в която уран-238 е със стойност 232 Bq/kg, а радий-226 е 245 Bq/kg.

Изследвани са също и проби от почвен материал (покритие) от р-ци „Меден рид“, „Пропаднала вода“ и „Росен“, сгур от сгуроотвал на р-к „Черно море 2“, както и покрития от хвостохранилища „Вромос“ и „Росен“. Не са установени завишени стойности на радиологичните показатели.

През същия период от територията на Варненска, Добричка и Силистренска области са изследвани 18 бр. почвени проби и една дънна утайка. Установени са характерните за региона стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на техногенния цезий-137 в почви от района е в границите от < 0,24 Bq/kg (МДА) за Шабла до 21,7 Bq/kg за Росица.

Изследвани са и две проби отпадъчен продукт от депо „Сая дере“ към „Агрополихим“ АД, като се наблюдават обичайните стойности на радиологичните показатели.

Радиологичният мониторинг на територията на област Враца за същото тримесечие се състои в анализирането на 22 бр. почвени проби и 4 бр. дънни утайки, като 16 от тях са от 30-км зона на АЕЦ “Козлодуй”. Няма отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо предишните им стойности. Данните за цезий-137 са в диапазона ( 2,7 ÷ 34,9 ) Bq/kg, съответно за Бяла Слатина и Селановци.

През периода юли-септември на 2013 г.са анализирани 13 бр. проби от необработваеми почви от областите Монтана и Видин, които влизат в границата на 30- км зона на АЕЦ “Козлодуй”. Установени са наблюдаваните и в предходни години стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 е в границите от 4 Bq/kg за Мадан до 29,5 Bq/kg за Станево.

Изследвани са и две проби от почва и седименти от района на р. Коритарска бара под табана на Наклонена шахта на МДП „Септемврийци“, като не се наблюдава завишение на радиологичните показатели.

От региона на Плевенска област през третото тримесечие са анализирани 15 бр. проби от необработваеми почви и 4 бр. дънни утайки. Установени са типичните за тази област фонови стойности на естествените радионуклиди. Измерената специфична активност на техногения цезий-137 е в интервала (5,86 ÷ 37,7) Bq/kg, съответно за Гиген и Хаджидимитрово.

Резултатите от направените анализи на почвени проби от територията на Пловдивска и Смолянска области показват, че няма съществени отклонения в измерената специфична активност на естествените радионуклиди спрямо стойностите им от минали периоди. За периода юли – септември на 2013 г. са изследвани 21 бр. проби от необработваеми почви и 4 бр. дънни утайки. Данните за разпределението на техногенния цезий-137, отложен в почвата след аварията в Чернобилската АЕЦ варират от 0,6 Bq/kg за Смолян до 142 Bq/kg за Рожен, чиято по-висока стойност е вследствие на замърсяването на района след ядрената авария в Чернобил през 1986г.

Извършен е радиологичен мониторинг в районите на обекти-потенциални замърсители като: Горубсо–Златоград АД – отвал „Мързян 2“ и хвостохранилище „Ерма река“; Горубсо–Мадан АД – отвал „Крушев дол“; Горубсо – Рудозем АД – отвал „Голям Палас“ и хвосотхранилище „Рудозем 2“, както и в района на участък „Изгрев“. В проби от материали от местността „Картофена нива“ (куп1 и куп 2) и отвал на шахта 3 от у-к „Изгрев“са измерени, наблюдаваните и в предходни години завишени, до няколко пъти, специфични активности на естествените радионуклиди уран-238, радий-226 и олово-210.

През периода юли-септември от територията на Софийска област са изследвани 18 бр. почвени проби, от които 4 бр. дънни утайки. Не се установяват надфонови стойности на естествените радионуклиди. Специфичната активност на цезий - 137 е в границите (2,2 ÷50) Bq/kg съответно за Ботевград и Лакатник.

Изследвани са и почвени проби, както и проби дънни утайки от райони на обекти-потенциални замърсители: р-ци „Бялата вода“, „Габра“ и „Искра“ и у-ци „Еленов дол“, „Пробойница“ и „Струма 2“ . При проведеният радиологичен мониторинг в района на изброените бивши обекти на уранодобивната промишленост са установени обичайно завишени стойности на радиологичните показатели в дънна утайка от р. Очушница след р-к „Бялата вода“.

През посочения период са изследвани 9 бр. необработваеми почви от територията на Старозагорска, Хасковска и Кърджалийска области. Установени са характерните за региона стойности на специфичната активност на естествените радионуклиди. Съдържанието на цезий-137 варира от 11,9 Bq/ kg за Ивайловград до 78,5Bq/ kg за Крумовград.

Изследвани са проби от суровини и отпадъци от производство от завода и сгуроотвала от „Брикел“ ЕАД, които не показват увеличени стойности на радиологичните показатели.

По-високи стойности на естествените радионуклиди, до няколко пъти, се наблюдават в материали под отвала на щолната на р-к “Планинец“.

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС