ExEA ExEA EEA

Тримесечен бюлетин


Радиационно състояние на околната среда > Радиационно състояние на водите в повърхностните водоеми и на повърностни и подземни води в райони на обекти - потенциални замърсители 

Радиационен гама - фон
Атмосферна радиоактивност
Радиационно състояние на необработваемите почви, дънни утайки от открити водоеми и отпадъчни продукти от потенциални замърсители
Радиологична характеристика на 30 – км зона на АЕЦ “Козлодуй”


Радиологичният мониторинг на реките, езерата и язовирите в страната се осъществява чрез мрежа от пунктове и се изразява в контрол на показателите, съгласно Наредба № Н -4/14.09.2012г. г. за характеризиране на повърхностни води – обща алфа радиоактивност ( 0,2 Bq/l), обща бета радиоактивност ( 0,5 Bq/l ), съдържание на общ уран ( 0,5 µg/l ), специфична активност на радий-226 ( 0,1 Bq/l )

През периода юли-септември 2013 г. е осъществен радиологичен мониторинг на повърхностни води от пунктове по поречията на реките: Арда, Дунав, Златарица, Искър, Луда река, Марица, Места, Огоста, Осъм, Соколица, Струма, Тайна и Ханчето. Изследвани са 3 бр.проби от подземни води от сондажни кладенеци във Враца, с. Хайредиин и с. Оряхово, Врачанско, а също и води от яз. Камчия и Атанасовско езеро, Бургаско. Изследвана е и проба морска вода от залив „Вромос“. В анализираните проби, определената обща бета-радиоактивност е значително под нормите в цитираната Наредба.

Радиологичният мониторинг на руднични води от бивши уранодобивни обекти се изразява в наблюдение на радиологичните показатели, съгласно Наредба № 6 /09.11.2000 г. за емисионни норми за допустимо съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти - съдържание на общ уран ( 2 mg/l ) и специфична активност на радий-226 (700 mBq/l ).

За реките в близост до такива обекти се прилага Наредба № 1/11.1999 г. за норми за целите на радиационната защита и безопасност при ликвидиране на последствията от урановата промишленост в България - обща бета-радиоактивност (2 Bq/l ), съдържание на естествен уран (0.3 mg/l) и специфична активност на радий-226 (500 mBq/l ).

През третото тримесечие на 2013г от територията на Софийска и Благоевградска области са изследвани проби повърхностни води от река Златарица преди устие в района на МДП „Дружба“ и река Луда река след к-ра „Сенокос“, Яновски мост, както и от реки от района на участъци „Пробойница“ и „Еленов дол“ и рудници „Габра“ и „Искра“. Не се отчита завишение на радиологичните показатели над ПДК определени от Наредба № 1/11.1999 г.

От района на бившите уранодобивни р-ци „Габра“ и „Пробойница“ са изследвани и отпадъчни води, чиито радиологични показатели са под ПДК спрямо съответната Наредба.

В периода юли - септември на 2013г.от територията на Старозагорска област са изследвани проби отпадъчни води след ПСОВ на „Арсенал“ АД, дренажни и избистрени води от сгуроотвал на „Брикел“ ЕАД, както и отпадъчни води от шахти и отвали на щолни на р-ци „Планинец“, „Лозен“ и у-к „Мъдрец“. Радиологичните показатели са в рамките на ПДК в съответствие с Наредба № 6 /09.11.2000 г.

Изследвани са повърхностни води от реките Соколица и Ханчето преди и след у-к „Орлов дол“, води от опашката на микроязовир “Малък манастир“, а също и води от помпени станции за ПБВ в районите на у-к „Мъдрец“ и у-к „Тенево“. Радиологичнити характеристики са в рамките на ПДК по съотвената Наредба..

Тримесечен бюлетин


Съдържание:



Copyright 2000-2021 © ИАОС