ExEA MoEW EEA

Регионална лаборатория Бургас

Лични средства

Лаборатория за биологичен мониторинг

Лаборатория за биологичен мониторинг (ЛБМ) е съставна част от Отдел Регионална лаборатория - Бургас в ИАОС.

map-microbiology.jpg

Биолабораторията е създадена през 1999 г. и има утвърден опит в изпитването на водни проби. Обект на изследване са повърхностни течащи и стоящи води (реки, езера, язовири). За определяне качеството на водата, като биоиндикатори се използват различни таксономични групи растителни и животински организми. В лабораторията се извършват хидробиологични анализи в 428 пункта от Националната мрежа за биологичен мониторинг на повърхностни води, разположени по реки и водоеми на територията на Бургаски, Варненски, Добрички, Шуменски и отчасти в Търговищки, Разградски и Сливенски окръзи.

photo4.jpg

В този район се среща изключително разнообразие от екологични условия, речни хабитати и съответстващите им растителни и животински съобщества. Вземат се проби от високопланински потоци (в района на Стара планина и Странджа); от мощни речни системи (от рода на поречията на Луда Камчия, Тича, Врана и Велека); от равнинни реки (в района на Горнотракийската низина и Бургаска низина); от реки с карстово подхранване, каквито са р. Девня, Батова, Провадийска; от речни естуари и лимани, които се образуват при устията на р. Камчия, Дяволска, Караач, Ропотамо.

Единствено в този район се срещат и подлежат на мониторинг лиманни езера, като Варненско, Белославско, Шабленско, Мандренското, Бургаското езеро, и лагуни като Поморийското езеро, Алепу, Аркутино и др.

 

photo8.jpg

Съществува голямо многообразие и по отношение на качеството на водите – от чистите Странджански и Старопланински реки до силно замърсените реки Айтоска, Врана, Поройна, Провадииска, Девня. Дори по отношение на солеността, пробите също са разнообразни. Вземат се проби за хидробиологичен мониторинг от сладки, бракични и хиперхалинни води. За всеки от тези хабитати се е формирала различна биоценоза и различна група от биоиндикатори.

В зависимост от използваните индикаторни организми и типа на повърхностните води, при нас се извършват три основни типа мониторинг:

  • биомониторинг на течащи води чрез анализ на макрозообентос
  • биомониторинг на течащи води чрез анализ на макрофити
  • биомониторинг на стоящи води чрез анализ на фитопланктон (съдържание на хлорофил А)

Лабораторията е отговорна и за събирането на проби от фитобентос от пунктове по реки в Източна България.

photo10.jpg

 

Лаборатория за биологичен мониторинг разполага с високопроходим автомобил, лодка с твърд борд и извънбордов двигател, както и други необходими технически средства осигуряващи надежност и достоверност на пробонабирането и получените при анализите резултати. Работещият тук специалист е с отлични професионални умения и дългогодишен опит в изпитванията, контрола и мониторинга на водните обекти.

Всички изследвания на водните проби се извършват в съответствие с българските държавни, европейски и международни стандарти. От 2010 г. лабораторията е акредитирана, с обхват на акредитация:

Хидробиология: дънни макробезгръбначни за определяне качеството на повърхностни води

Хидробиология: фитопланктон (съдържание на хлорофил А) за определяне качеството на повърхностни води

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС