ExEA MoEW EEA

Справки за обслужването на мониторинговата мрежа

Лични средства

Техническо състояние на Националната автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух

Техническо състояние на Националната автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух през 2012 год.2 

Националната система за мониторинг на околната среда извършва оценка на качеството на атмосферния въздух върху територията на страната, разделена на 6 Района за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух (РОУКАВ), утвърдени със Заповед № 1046/03.12.2010 г. на министъра на околната среда и водите.

            През2012 г. дейността на Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух се регламентира със Заповед на министъра на околната среда и водите №1088/20.12.2010 г., в т.ч. брой, вид на пунктовете, контролирани атмосферни замърсители, методи и средства за измерване.

            През2012 г. Националната система за контрол на КАВ се състои от следните пунктове:

      • 30 стационарни автоматични измервателни станции (АИС);
      • 4 АИС за мониторинг на КАВ в горски екосистеми (Рожен, Юндола, Витиня и Старо Оряхово);
      • 7 ДОАС системи (Differential Optical Absorption Spectroscopy), разположени в градовете Свищов, Никопол, Силистра, Бургас и Стара Загора (с. Могила), с. Остра Могила и с. Ръжена;
      • 9 пункта с ръчно пробонабиране и последващ лабораторен анализ.

            В Националната система за мониторинг на КАВ ежедневно се контролират концентрациите на основните показатели, съгласно закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ): фини прахови частици (ФПЧ10, ФПЧ2.5), серен диоксид, азотен диоксид/азотни оксиди, въглероден оксид, озон, бензен, олово, кадмий, никел, арсен, полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ). Допълнително, според характера и източниците на емисии в отделни райони от територията на страната се контролират специфичните показатели: амоняк, аерозоли на сярна киселина, толуен, ксилен, стирен, серовъглерод, сероводород, метан и неметанови въглеводороди, както и някои други специфични замърсители.

            Контролират се и следните метеорологични параметри: скорост и посока на вятъра, атмосферно налягане, обща слънчева радиация, влажност и температура на въздуха.

            Всички автоматични станции (АИС и ДОАС) работят в непрекъснат режим на работа (24 часа), като данните за КАВ от тях постъпват в реално време в съответните регионални диспечерски пунктове (регионални бази данни в РИОСВ) и в централния диспечерски пункт в ИАОС София - Националната база данни за КАВ.

            Ръчните пунктове за мониторинг на въздуха работят само в светлата част на денонощието (4 пробовземания на ден, 5 дни в седмицата).

            Системата за качеството на атмосферния въздух разполага и с 6 броя мобилни автоматични станции (МАС), включени към регионалните лаборатории в София, Пловдив, Плевен, Стара Загора, Варна и Русе. Станциите са разпределени пропорционално по територията на страната като дават възможност за обслужване на територията на цялата страна. МАС се използват за извършване на допълнителни измервания в райони, в които липсват или е ограничен броят на стационарните пунктове, както и при аварийни ситуации, поръчки от държавни и общински организации, за проследяване ефекта от изпълнението на общинските програми за намаляване нивото на атмосферните замърсители. Дейността на МАС ежегодно се регламентира с графици, утвърждавани от министъра на околната среда и водите.

Мониторинговата програма на комплексна фонова станция /КФС/ „Рожен” включва компонент въздух към Националната система за контрол на КАВ и компоненти води, почви и растителност.

  • 1. Компонент „атмосферен въздух”- През 2012 г. дейността на Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух на КФС „Рожен” се регламентира със Заповед на министъра на околната среда и водите №1088/20.12.2010г. Ежедневно се контролират концентрациите на основните показатели, съгласно закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ): фини прахови частици (ФПЧ10, ФПЧ2.5), серен диоксид, азотен диоксид/азотни оксиди, озон, бензен, олово, кадмий, никел, арсен, полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ). Контролират се и следните метеорологични параметри: скорост и посока на вятъра, обща слънчева радиация, количество валеж, влажност и температура на въздуха.
  • 2. Компонент „води”:          

2.1. Повърхностни води – Мониторинговата програма се извършва на 4 фонови пункта: р. Чепеларска – извор и р. Бяла – над с. Соколовци, Тревистото езеро и Мътното езеро . Честотата на пробовземане е всяко тримесечие.

На горе описаните пунктове се извършва и микробиологично изпитване по четири характеристики.

- Брой пунктове – 4, взети проби – 12, извършени анализи – 202, анализирани показатели – 25.

            2.2. Мониторинговата програма за отлагания във валеж(дъжд и сняг) – 1 пункт на открито. Честотата на пробовземане е един път в месеца.

- взети проби – 10, извършени анализи – 121, анализирани показатели – 13.

  • 3. Компонент „растителност” - Мониторинг на горски екосистеми. Честотата на пробовземане -  растителните проби от началото и в края на вегетационният период.

В програмата за мониторинг като растителни фитомонитори се използуват мъхове, лишеи, смърч-едногодишни и двугодишни, листа(иглици) и мъртва горска постилка.

- взети проби - 14, извършени анализи - 66, анализирани показатели – 6.

4. Компонент „почви” – мониторингът се извършва в три стационара – ФС „Рожен”, мотел „Рожен” и връх „Снежанка. Почвените проби се вземат веднъж годишно

- взети проби - 18, извършени анализи - 126, анализирани показатели – 6.


2 Настоящата справка е изготвена въз основа на месечните доклади на РЛ и РИОСВ за работния статус на АИС.

Навигация
Навигация

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС